Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Schorzenie nazywane także zespołem Morgagniego-Adamsa-Stokesa lub napadem Morgagniego-Adamsa-Stokesa ma związek z chwilowym zatrzymaniem (całkowite wstrzymanie przepływu przez naczynia krwionośne to tzw. asystolia) lub znacznym spowolnieniem akcji serca ( bradykardia ). Zbyt wolna praca narządu sprawia, że do mózgu nie dopływa wystarczająca ilość krwi wywołując, częste i krótkie epizody utraty przytomności.
Obok nieprawidłowości w układzie krążenia i idących za nimi zmianami neurologicznymi u osób z zespołem MSA obserwuje się sinicę , drgawki (zbliżone do tych obecnych przy ataku padaczki, bywają spowodowane nadpobudliwością samego mózgu lub rdzenia kręgowego), brak lub bardzo słabo wyczuwalne tętno , bladość skóry oraz duże kłopoty z oddychaniem. Na chwilę przed stratą świadomości występują silne zawroty głowy. Zanik świadomości najczęściej pojawia się gdy zaburzenia w pracy serca trwają więcej niż 10 sekund. Ponieważ już po trzech minutach od chwili wystąpienia epizodu w mózgu zachodzą nieodwracalne zmiany, tak ważne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy.
Obok analizy objawów towarzyszących pojedynczym "napadom" choroby wykonuje się badanie EKG metodą Holtera . Jeśli u pacjentów nie udaje się zarejestrować zmiany korzysta się z tzw. rejestratora zmian lub zleca badanie elektrofizjologiczne serca.
Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wprowadzenie do serca specjalnego urządzenia, które w określonych odstępach wysyła impulsy elektryczne pobudzające serce do skurczu.
Arytmia (zaburzenia rytmu serca)
Krioablacja, czyli zimno leczące serce