Naderwanie mięśnia

Naderwanie mięśnia to dobrze znany uraz każdemu, kto uprawia sport. Uporczywy ból i obrzęk, które mu towarzyszą zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Objawy

- nagły ból podczas ruchu (ograniczenie ruchów wywołane jest głównie bolesnością)

- obrzęk i zasinienie

Przyczyny

Rozerwanie części tworzących mięsień włókienek i zaopatrujących je w krew naczyń, niekiedy także uszkodzenie drobnych nerwów wywołane przyłożeniem zbyt dużej siły, której mięsień nie był w stanie sprostać.

Rozpoznanie

Na podstawie objawów i badania manualnego. Gdy ból jest bardzo silny, zdjęcie RTG pozwala wykluczyć uszkodzenie kości .

Leczenie

Przez pierwsze 48 godzin zaleca się zimne okłady oraz unieruchomienie, np. przez uciśnięcie (np. elastycznym bandażem), i odciążenie uszkodzonego mięśnia - chorą kończyną nie wykonujemy żadnych ćwiczeń siłowych ani rozciągających. W przypadku nieznacznego naderwania po kilku dniach odpoczynku zaleca się delikatne napinanie mięśnia kilka razy dziennie w krótkich seriach (np. po 5 skurczów), bez obciążenia, by nie przyzwyczaił się do bezruchu. Jedną z najlepszych form rehabilitacji po urazach jest pływanie.

Uwaga! Naderwanie należy odróżniać od nadwerężenia, które polega na nadmiernym rozciągnięciu mięśnia bez przerwania jego włókien; przyczyną jest zwykle długotrwałe przeciążanie. W przypadku mięśni dwugłowych ramienia (bicepsów) u nieprzygotowanej osoby próba podniesienia dużego ciężaru spowoduje naderwanie, a kulturysty raczej nadwerężenie

mięśnia

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: