Psychologia - Najnowsze artykuły
-
Początkowo żałoba jest jak lokator, który nie chce nas opuścić nawet na chwilę. Na pewno trzeba się go pozbyć?
"Kiedy sama mierzyłam się z cierpieniem po stracie dziecka, trafiłam na model pięciu faz. Nijak nie odzwierciedlał tego, co czułam. Zamiast zakwestionować ten model, zakwestionowałam siebie". O cierpieniu po stracie bliskiej osoby, celebrowaniu miłości silniejszej od śmierci i niefortunnym bagatelizowaniu doświadczeń innych ludzi, rozmawiamy z Anją Franczak*, zawodową towarzyszką w żałobie.
-
"Pieluchy były zakładane tył na przód, a jak zwróciłam uwagę, to obraziłam króla" [LIST]
Nie cichną komentarze po naszym artykule o przedszkolach specjalnych dla autystów. My również nie porzucamy tematu, próbując nim zainteresować decydentów. Będziemy do tego wracać, a dziś publikujemy jeden z listów, który przyszedł do redakcji.
-
Segregowanie dzieci i dotacje bez nadzoru, czyli jak zrobić biznes na przedszkolakach z autyzmem
Tylko pozornie w polskim piekle nie ma pieniędzy na wsparcie dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. Przysługują spore dotacje wydawane lekką ręką i rozbudowany system "pomocy" bez należytej kontroli. Porażającym przykładem są warunki szczególne dla dzieci ze spektrum autyzmu i organizacja dofinansowania przedszkoli specjalnych. Z jednego z nich wyrzucono mojego pięcioletniego syna z autyzmem, bo "nie rokował".
-
Narcyz, borderline, psychopata - jak rozpoznać manipulanta i się uwolnić
Ofiara manipulanta to najczęściej ktoś tak czuły na potrzeby partnera, że zapomina o swoich własnych. Manipulant o osobowości narcystycznej, borderline czy psychopata na ofiarę nie wybiera zupełnie przypadkowej osoby - raczej taką, która wydaje się podatna na jego wpływy. Można się z nich wyrwać i zawsze warto zawalczyć, bo ceną jest twoje życie.
-
"Nikt lepszy się nie zgłosił" - o informatyku, który przypomina, że świat jest dobry
Żona mówi o nim ciepło: "cholerny aktywista". Po "normalnej" pracy Rafał rusza jeszcze na warszawskie ulice, by wspierać osoby bezdomne. Twierdzi, że fajnie jest zasypiać z myślą, że uratowało się komuś życie.
-
Korzystanie z Facebooka grozi depresją? Naukowcy: ''Istnieje bezpośredni związek''
Facebook działa od 2004 roku, ale od tego czasu zdążył mocno pomieszać nam w głowach. Nowe wyniki badań wskazują, że oddziaływanie tej platformy na zdrowie psychiczne może być negatywne, a destrukcyjny wpływ na psychikę ''wydaje się nasilać z czasem''. W ciągu kilkunastu lat istnienia mediów społecznościowych liczba samobójstw u ludzi w wieku od 10 do 24 lat wzrosła aż o... 57 proc. - ostrzega CDC.
-
Psycholodzy o emocjach po śmierci królowej: "Nie ma właściwego sposobu na przeżywanie żałoby"
Niewiele osób doznało zaszczytu osobistego spotkania z Elżbietą II, ale informacja o jej śmierci poruszyła miliony ludzi na całym świecie. Wielu ludzi czuje się dziś tak, jakby uczestniczyło w pogrzebie kogoś, kogo dobrze znało. Jakie porady mają dla zasmuconych poddanych Jej Królewskiej Mości brytyjscy psycholodzy - dr Elizabeth Paddock oraz dr Noel McDermott?
-
Ciągle bez opamiętania skubiesz skórę? To może być dermatillomania
Drapanie się po skórze wydaje się zwykłą błahostką. Niektórzy jednak mają z tym problem i nie potrafią się opanować. Dopiero w 2013 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne umieściło to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne w oficjalnym rejestrze, ale dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry, nadal pozostaje mało znana, nawet wśród doświadczonych specjalistów.
-
Czym jest trauma międzypokoleniowa? Prof. Dragan wyjaśnia, jak na psychikę wpływają wojenne doświadczenia naszych przodków
Czym jest epigenetyka i w jaki sposób geny dziedziczone po naszych przodkach mogą wpływać na naszą psychikę? Prof. Wojciech Dragan w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl tłumaczy, jak traumatyczne przeżycia ofiar Holokaustu oraz osób biorących udział w II wojnie światowej mogły wpłynąć na następne pokolenia naszych rodaków.
-
Toksyczny związek czy prawdziwa miłość? Pięć różnic przybliża odpowiedź
Twój związek dobrze rokuje czy zmierza ku katastrofie? Wcale nie tak łatwo to ocenić. Odpowiedzi nie daje ani dzika namiętność, ani kłótnie, ani pozorna harmonia. Sprawdź, czym różnią się zdrowe związki od tych toksycznych.
-
Napar z siemienia lnianego - jak go przygotować i na co pomoże? Poznaj jego właściwości
-
Taka dieta może szkodzić zdrowiu. Na czym polega dieta kefirowa?
-
Wielu młodych Polaków ma ten problem. Rozwiązanie jest prosteMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Napar z pokrzywy - na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania. Jak go przygotować?
-
Ten sok może być zbawieniem dla jelit. Efekt już po dwóch tygodniach
- Tego nie dodawaj do herbaty. Wydają się niegroźne, ale mogą zaszkodzić
- Chcesz mieć płaski brzuch? Zasada 3xC spełnia marzenia
- Ćwiczenia na haluksy pomogą zneutralizować uciążliwe schorzenie. Sprawdź jak ćwiczyć w domu
- Zjadł śmiertelnie trującego grzyba. Jako jedyny przeżył, teraz wraca do domu
- Jadła boczek przez siedem dni z rzędu. Na koniec była "wyczerpana"
-
Depresja nie ma związku z serotoniną? Prof. Gałecki: To żadna nowość ani sensacja [WYWIAD]
"14 Polaków codziennie popełnia samobójstwo. Większość z tych osób cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Przerwanie leczenia skutkuje u nich brakiem osiągnięcia poprawy stanu psychicznego czy remisji depresji lub pogorszeniem choroby, w przebiegu której mogą wystąpić myśli samobójcze" - ostrzega w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. Ekspert tłumaczy, dlaczego nie należy odstawiać antydepresantów.
-
Metody relaksacji umysłu - przy nerwicy, na sen, dla dzieci. Dowiedz się więcej na temat technik relaksacji
Metody relaksacji umysłu powinien poznać każdy, ponieważ wszystkim nam, bez wyjątku, zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Przekonaj się, w czym pomoże Ci umiejętne wykorzystywanie technik relaksacji i zrób coś dobrego dla swojego organizmu.
-
"Depresja to nie deficyt hormonu szczęścia". Kontrowersyjne badania podważają dotychczasowe teorie
"Nie ma przekonujących dowodów na to, że depresja jest spowodowana obniżonym poziomem serotoniny" - twierdzą autorzy badań, które obalają dotychczasową wiedzę na temat tej choroby i podają w wątpliwość skuteczność wielu leków antydepresyjnych. Nic dziwnego, że taka informacja wywołała burzę nie tylko wśród naukowców i lekarzy, lecz także u milionów pacjentów na całym świecie. Głos w tej sprawie zabrało Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
-
Nie udało się (tym razem). Smutny finał zbiórki medyków Ambulansu z Serca
Kibicowaliśmy im cały czas, trzymaliśmy kciuki do końca. Niestety, medycy z Ambulansu z Serca nie nazbierali niezbędnych pieniędzy na zakup nowej karetki. Nie przyjmujemy do wiadomości, że to naprawdę koniec. Warszawscy "sprzątacze" też nie zamierzają się poddać.
-
Nie tylko szef może być tyranem. Na czym polega mobbing?
Jeśli w pracy spędzamy większą część dnia, to atmosfera, jaka w niej panuje, rzutuje na wiele aspektów naszego życia - od psychiki i samopoczucia po nasze ciało i kondycję całego organizmu. Wbrew pozorom mobbing wcale nie dotyczy tylko pracodawców. To modne ostatnio hasło coraz częściej stosowane jest wobec pracowników, z którymi nie zawsze łatwo jest współpracować. Z czym właściwie wiąże się to zjawisko?