Psychologia - Najnowsze artykuły
-
Nie tylko szef może być tyranem. Na czym polega mobbing?
Jeśli w pracy spędzamy większą część dnia, to atmosfera, jaka w niej panuje, rzutuje na wiele aspektów naszego życia - od psychiki i samopoczucia po nasze ciało i kondycję całego organizmu. Wbrew pozorom mobbing wcale nie dotyczy tylko pracodawców. To modne ostatnio hasło coraz częściej stosowane jest wobec pracowników, z którymi nie zawsze łatwo jest współpracować. Z czym właściwie wiąże się to zjawisko?
-
Jak relacja z tatą wpływa na naszą psychikę w dorosłości? [ROZMOWA z PSYCHOLOGIEM]
To, w jaki sposób w dzieciństwie traktował nas ojciec, czy był stale obecny i jaką rolę odegrał w naszym wychowaniu, po latach może rzutować na wiele aspektów naszego życia. Psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Ambroziak w komentarzu dla serwisu zdrowie.gazeta.pl wyjaśnia, na czym polega problem coraz częściej określany mianem tzw. "Daddy Issues".
-
"Pierwszą iskierką byłaś ty". O niezwykłej przyjaźni Zuzanny i Grzegorza (ku pokrzepieniu serc)
On - jeszcze niedawno warszawski bezdomny. Ona - studentka medycyny, która go z tej ulicy zabrała. Przyjaciele, których połączył nie tylko szczytny cel.
-
Nimfomania: zaburzenie seksualne, które wymaga leczenia. Jak sobie z nim radzić?
Nimfomania to zaburzenie seksualne, które może wykazywać charakter przejściowy. Warto jednak podkreślić, że w przypadku braku odpowiedniego leczenia, nie zawsze dochodzi do samoistnego ustania objawów, a po pewnym czasie, choroba zaczyna wywierać silny wpływ na inne dziedziny życia. Czym jest nimfomania? Jakie daje objawy i jak przebiega leczenie tego zaburzenia?
-
Krytyczna sytuacja w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci. "Trudno mówić o godności, gdy łóżkiem jest materac na podłodze obok toalety"
"Psychiatria dziecięca stoi na głowie" - mówi lek. med. Tomasz Nęcki z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu, w której lekarze masowo złożyli wypowiedzenia z pracy. Państwowe ośrodki pękają w szwach, a za pobyt w prywatnych placówkach rodzice dzieci z problemami psychicznymi muszą płacić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
-
Homofob: kim jest? Skąd bierze się lęk przed odmiennością?
Homofob to pojęcie często przywoływane w mediach, w aulach uniwersyteckich czy nawet w prywatnych rozmowach. Powody używania tego słowa bywają jednak rozmaite: czasami chodzi o walkę z dyskryminacją, innym razem o ośmieszenie języka równościowych aktywistów. Czym zatem w zasadzie jest homofobia i dlaczego jej istnienie wzbudza aż takie kontrowersje?
-
Kryzys wieku średniego. Czym się objawia i kto jest na niego szczególnie narażony?
Kryzys wieku średniego jest tematem, do którego większość osób podchodzi z przymrużeniem oka. Nie można jednak lekceważyć tego zjawiska psychologicznego, tym bardziej, że może ono pociągać za sobą bardzo poważne skutki. Czym jest kryzys wieku średniego? Jak się objawia?
-
Introspekcja. Jak w kilku prostych krokach poznać całą prawdę o sobie?
Introspekcja daje możliwość lepszego poznania samego siebie. Istnieje pewne przysłowie, które mówi o tym, że panowanie nad sobą to najwyższa forma władzy. Jest w tym trochę prawdy, dlatego aby w pełni zbadać swój psychiczny potencjał warto sięgnąć po różne metody, które pokażą nam prawdę o samym sobie. Jedną z nich jest introspekcja i co ciekawe, możemy je wykonać samodzielnie w domu.
-
Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?
Dysortografia jest zaburzeniem stwierdzanym wśród polskich uczniów coraz częściej. Wynika to nie tylko z udoskonalenia narzędzi diagnostycznych oraz ich szerokiej dostępności, ale także ze wzrostu zainteresowania tym zagadnieniem wśród rodziców i nauczycieli. Czym zatem właściwie jest dysortografia? Jak ją rozpoznawać? I - pytanie najważniejsze - czy da się ją całkowicie wyleczyć?
-
Egoizm czy egocentryzm? Czym się różnią? Kim jest egoista?
Egoizm - to pojęcie budzi negatywne skojarzenia. W swoim życiu natykamy się na ludzi różniących się od siebie temperamentem, osobowością, podejściem do życia i wielu innymi cechami fizycznymi i psychicznymi. Każda z tych osób jest wyjątkowa. To, czy znajdziemy z nią wspólny język, w dużej mierze, zależy od umiejętności nawiązywania kontaktów i jej cech charakteru. Jedną z cech, które nie cieszą się społecznym uznaniem, jest egoizm. Co to takiego?
- Testy na COVID-19 i inne infekcje wirusowe. Domowe testy do samokontroli
- Objawy raka widać w jamie ustnej. Kilka alarmujących zmian
- Nowy wariant COVID-19. U wielu powtarza się ten sam, dotkliwy objaw
- Nowa szczepionka na COVID-19. Czym różni się od szczepionek mRNA?
- Powiatowy konkurs na najdorodniejsze płody rolne
-
Hipomania - przeciwieństwo depresji. Podwyższony nastrój także może być niebezpieczny
Hipomania należy do coraz częściej diagnozowanych zaburzeń nastroju. Chociaż jej objawy nie są zazwyczaj bardzo uciążliwe, a sama dolegliwość nie zagraża w sposób bezpośredni życiu pacjenta, z pewnością warto ją rozpoznawać i leczyć. W innym wypadku posiada bowiem tendencję do nawracania i pogłębiania się.
-
Śmierć wdarła się do naszej codzienności. Jak radzić sobie z żałobą i wspierać osoby, które doświadczyły straty?
Naturalnym odruchem jest ucieczka, bagatelizowanie sytuacji, udzielanie "dobrych rad". Anja Franczak, profesjonalna towarzyszka w żałobie: Niewiele osób ma dziś zdolność pozostania dłużej w dyskomforcie, jakim jest obcowanie z cudzym cierpieniem.
-
Kilkadziesiąt ofiar czarnej serii w kopalniach JSW. Dostrzegasz skalę tego piekła?
Bilans tragedii w Pniówku i Zofiówce poraża. 25 ofiar śmiertelnych. 20 górników wymaga hospitalizacji w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.* Życie niektórych jest nadal zagrożone, wielu przez lata nie wróci w pełni do zdrowia. Zdecydowana większość ofiar nie doczekała czterdziestych urodzin. Ciszej nad tą trumną? Tym razem jest za cicho.
-
Depersonalizacja, czyli zaburzenia w postrzeganiu samego siebie. Kogo dotyczy?
Depersonalizacja nie jest pojęciem zanadto obecnym w powszechnej świadomości. Tymczasem, zdaniem specjalistów, okresowo doświadcza jej nawet 20% społeczeństwa - dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyźni. Na czym zatem ta dolegliwość polega i w jaki sposób można się jej pozbyć? Czy okazuje się groźna dla ludzi jej doświadczających?
-
Spektrum autyzmu. Jak rozpoznać pierwsze sygnały?
Spektrum autyzmu jest pojęciem stosunkowo nowym, gdyż powstało w I połowie lat 90. XX wieku. Sam autyzm opisano jednak już kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie oznacza to bynajmniej, że zaburzenie to odsłoniło przed nami wszystkie swoje tajemnice: w rzeczywistości wciąż nie znamy ani jego przyczyn, ani wszelkich metod leczenia. Dzięki odpowiedniej diagnozie i terapii życie osób autystycznych ulega jednak znaczącej poprawie.