Kryzys wieku średniego. Czym się objawia i kto jest na niego szczególnie narażony?

Kryzys wieku średniego jest tematem, do którego większość osób podchodzi z przymrużeniem oka. Nie można jednak lekceważyć tego zjawiska psychologicznego, tym bardziej, że może ono pociągać za sobą bardzo poważne skutki. Czym jest kryzys wieku średniego? Jak się objawia?

Kryzys wieku średniego: co to jest?

Kryzys wieku średniego, nazywany także "drugą młodością", to stan psychologiczny, w którym przeżywająca go osoba dokonuje podsumowań swoich życiowych osiągnięć i sytuacji rodzinnej. Dotyczy ok. 10 proc. populacji w wieku od 35 do 45 lat.

Warto podkreślić, że wbrew obiegowej opinii, to zjawisko nie dotyczy wyłącznie mężczyzn. Na wystąpienie kryzysu wieku średniego narażone są także kobiety, choć statystycznie zjawisko to częściej dotyka panów. Dlaczego? Częściowo wynika to z pewnego rodzaju społecznego przyzwolenia. W powszechnej opinii, kryzys wieku średniego u mężczyzn jest czymś tak samo oczywistym, jak menopauza u pań. Inna sprawa, kobiety nieco inaczej manifestują przeżywanie swojej "drugiej młodości" i często przechodzą ten stan bez wiedzy otoczenia.

Dla panów, poczucie satysfakcji często wiąże się z widocznymi symbolami statusu majątkowego i społecznego i z zewnętrzną atrakcyjnością. Kryzys wieku średniego u kobiet skupia się natomiast wokół sfery emocjonalnej i intymnej, choć w wielu przypadkach wiąże się też z chęcią radykalnej zmiany wyglądu.

Egoizm to cecha charakterystyczna osoby skupionej tylko i wyłącznie na sobie, najbardziej dbającej o własną wygodę. Egoizm czy egocentryzm? Czym się różnią? Kim jest egoista?

Kryzys wieku średniego - przyczyny

Na wystąpienie kryzysu wieku średniego najbardziej narażone są osoby, które nie odczuwają satysfakcji z życia zawodowego, związku i ze stanu posiadania. Gdy dochodzi do życiowych podsumowań, często zauważają, że nie udało im się zrealizować młodzieńczych ambicji i zaczynają dostrzegać fizyczne skutki upływającego czasu, przede wszystkim: zmiany w wyglądzie, pogorszenie formy i stanu zdrowia. Wówczas, zaczyna się pogoń, której celem jest "nadrobienie zaległości". Do wystąpienia kryzysu mogą przyczynić się też silne bodźce, wywołane przez nieuniknione zmiany życiowe, takie jak wyprowadzka dorosłych dzieci czy śmierć rodziców. 

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Kryzys wieku średniego - objawy

Wśród najczęściej występujących symptomów kryzysu wieku średniego należy wymienić:

  • wzmożoną skłonność do sięgania po używki,
  • zmiany w wyglądzie (nowa fryzura, garderoba, zabiegi medycyny estetycznej),
  • zmiany w stylu bycia,
  • brak satysfakcji z życia rodzinnego i zawodowego,
  • zainteresowanie duchowością,
  • podjęcie aktywności fizycznej,
  • zauroczenie innymi (zwykle młodszymi) osobami.

Niektóre objawy mają związek z początkiem andropauzy i menopauzy. Symptomy, o których mowa, to przede wszystkim wahania nastroju, częste napady złości i płaczu, chroniczne rozdrażnienie.

Egocentryk jest osobą skupioną przede wszystkim na sobie. Egocentryk. Kim jest i dlaczego trudno funkcjonować w jego otoczeniu?

Kryzys wieku średniego - skutki

Kryzys wieku średniego może wywrzeć istotny wpływ na wszystkie kluczowe sfery życia, tym bardziej, że taki stan sprzyja podejmowaniu nieprzemyślanych decyzji. Zakrzywiony obraz życiowych osiągnięć popycha do porzucenia dotychczas wykonywanej pracy i może być przyczyną załamania nerwowego. Większa niż wcześniej skłonność do stosowania używek może popchnąć osobę przeżywającą kryzys w szpony nałogu. Nie są to jednak jedyne skutki, jakie może wywołać kryzys wieku średniego. W małżeństwie dochodzi do coraz częstszych nieporozumień, co finalnie może stać się przyczyną rozwodu.

Wymieniając skutki tego stanu, nie można nie wspomnieć o jego pozytywnych stronach. Właściwie ukierunkowane i prawidłowo rozumiane rozczarowanie, towarzyszące kryzysowi, może stać się bodźcem do zmiany pracy na satysfakcjonującą, zakończenia toksycznego związku, poprawy formy fizycznej i wyglądu.

Zobacz też: Depersonalizacja, czyli zaburzenia w postrzeganiu samego siebie. Kogo dotyczy?

Więcej o: