Introspekcja. Jak w kilku prostych krokach poznać całą prawdę o sobie?

Introspekcja daje możliwość lepszego poznania samego siebie. Istnieje pewne przysłowie, które mówi o tym, że panowanie nad sobą to najwyższa forma władzy. Jest w tym trochę prawdy, dlatego aby w pełni zbadać swój psychiczny potencjał warto sięgnąć po różne metody, które pokażą nam prawdę o samym sobie. Jedną z nich jest introspekcja i co ciekawe, możemy je wykonać samodzielnie w domu.

Introspekcja: definicja

Introspekcja może zaskakiwać już na poziomie samego nazewnictwa. Nazwa pochodzi od łacińskiego "introspectio", co oznacza po prostu "zajrzenie do wewnątrz". Co ciekawe, właśnie tym jest całe badanie - możliwością lepszego poznania samego siebie. Jest to swojego rodzaju analiza naszych zachowań, emocji czy wydarzeń, z których można wyciągnąć jakieś wnioski. Zdecydowanie tak można określić badanie, jakim jest introspekcja. Definicja może nieco odstraszać niektóre osoby, ale zdecydowanie warto spróbować je przeprowadzić we własnym zakresie.

Hipomania jest zaburzeniem psychicznym, które zwykło się uważać za przeciwieństwo depresji.Hipomania - przeciwieństwo depresji

Introspekcja ma także bardzo ciekawą historię. Sama metoda towarzyszyła powstawaniu psychologii, czyli nauce badającej psychikę człowieka. Pierwszą osobą, która zainteresowała się tym badaniem, był niemiecki filozof i psycholog Wilhelm Wundt. Zajmował się nią pod koniec XIX wieku, czyli wtedy gdy zaczęła powstawać współczesna psychologia. Również wtedy uważano, że introspekcja jest narzędziem idealnym, dzięki któremu można postawić całkiem dobrą diagnozę. Z czasem jednak zaczęło ono tracić na znaczeniu, a dziś tytułowe badanie jest zaledwie częścią psychoterapii. Mimo tego samo badanie może okazać się bardzo przydatne, a także umożliwia wyciągnięcie pewnych wniosków ze swojego zachowania.

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Introspekcja i psychologia

Jak zostało to wspomniane wcześniej, możliwość poznania samego siebie, a także wysuwanie pewnych wniosków - to wszystko oferowało badanie, które nazywa się introspekcją. Psychologia współczesna odrzuciła początkową ideę tego badania, głównie dlatego, że są dokładniejsze metody. Dzisiaj można spotkać pewny rozdźwięk zdań - według niektórych specjalistów introspekcja nadal może być przydatna, ale nie jako główne narzędzie w psychologii.

Co to jest introspekcja?

Warto teraz skupić się na tym, co to jest introspekcja. Celem tego badania jest zajrzenie w głąb siebie. Powinniśmy skupić się na emocjach, które nami targają, znaleźć ich przyczynę, a także zrozumieć powód naszego postępowania. Dla przykładu, jeśli nasz znajomy spóźnił się na spotkanie, a my zaczynamy się denerwować, to z pomocą introspekcji będziemy w stanie ustalić, dlaczego w ogóle się denerwujemy. Czy wpływ na to ma fakt, że siedzimy sami w kawiarence, czy może osoba, na którą czekamy, zwyczajnie nas wystawiła? Warto także pomyśleć nad samym podjęciem decyzji. Dlaczego zdecydowaliśmy się spotkać akurat tutaj, oraz z jakiego powodu może wynikać spóźnienie się danej osoby?

Oczywiście jest to tylko przykład, który ma na celu ukazanie możliwości tego badania. Najlepszą techniką introspekcji jest to, aby usiąść wygodnie i pomyśleć o swoich emocjach. O tym, dlaczego mamy dzisiaj zły dzień, czy dlaczego musimy wykonać dodatkowe zadania w pracy. Można to zrobić w każdym momencie, nawet czytając ten tekst. Właśnie to czyni z badania takiego jak introspekcja niesamowite narzędzie do poznawania samego siebie.

Anja Franczak, Instytut Dobrej ŚmierciJak radzić sobie z żałobą i wspierać osoby, które doświadczyły straty?

Introspekcja a filozofia

Już wiadomo, ile ma do zaoferowania introspekcja. Autorefleksja, jaką można zdobyć przez wykonanie tego badania może być zaskakująca i jest w stanie dać podwaliny do rozwoju osobistego. Jest to tym bardziej przydatne, kiedy zdamy sobie sprawę z faktu, że nie zawsze mamy czas zastanowić się, dlaczego pojawia się u nas złość, zdenerwowanie czy smutek. To wszystko dzięki badaniu o nazwie introspekcja. Refleksja, do jakiej możemy dojść, to chociażby powód, dlaczego czujemy się niezręcznie w jednych sytuacjach, a w kolejnych nam jest przykro. Możemy dostrzec inne aspekty naszego życia, które być może warto by było bardziej rozwinąć. Właśnie tym z całą pewnością jest introspekcja. Filozofia bardzo dobrze współgra z tym badaniem, co z resztą nasuwa się samoistnie.

Zobacz też: Depersonalizacja, czyli zaburzenia w postrzeganiu samego siebie. Kogo dotyczy?

Więcej o: