Egocentryk. Kim jest i dlaczego trudno funkcjonować w jego otoczeniu?

Egocentrykiem określamy zazwyczaj osobę cechującą się krajnym indywidualizmem. Z pewnością wiele osób będzie zdziwionych, dowiadując się, że egocentryzm jest na pewnym etapie życia zjawiskiem naturalnym - w dzieciństwie. Dowiedz się, kto to jest egocentryk, jakie cechy posiada i czym różni się od egoisty. Poznaj sposoby, jak z nim postępować w związku oraz codziennych kontaktach.

Kto to jest egocentryk?

Egocentryk: kto to jest? Egocentryk (z łaciny: ego - ja, centro - środek) jest osobą, która skupia się wyłącznie na swoich potrzebach, swoich działaniach i swoim życiu. Jest przekonany o własnej nieomylności, samolubny i żąda od innych działań, które sam narzuci.

Dysforia to stan obniżonego nastroju, który może mieć charakter przewlekły. Dysforia, czyli stan obniżonego nastroju. Jakim schorzeniom towarzyszy?

Egocentryk: najważniejsze cechy

Kto to jest egocentryk? Cechy charakteru są wyznacznikami konkretnych osobowości. U egocentryka będzie to:

  • egoizm,
  • postawa roszczeniowa wobec otoczenia,
  • nadwrażliwość na własne zachowanie i kwestie go dotyczące,
  • narzucanie swojej woli innym,
  • nieliczenie się ze zdaniem innych i nieuwzględnianie racji osób trzecich,
  • wyolbrzymianie swoich rzekomych krzywd,
  • wywyższanie się wobec współpracowników i kolegów.
Zobacz wideo Rodzicu, weź sobie do serca!

Egocentryk a egoista. Na czym polega różnica?

Egocentryk a egoista - wiele osób zastanawia się, czy to ta sama osoba. Są to słowa o podobnym zabarwieniu emocjonalnym, ponieważ i jeden, i drugi skupieni są przede wszystkim na sobie oraz swoich problemach. Zarówno egocentryk, jak i egoista żyją we własnym świecie, w którym stanowią jego centrum, czerpiąc z niego wszystko co najlepsze. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami ludzi jest taka, że egocentryk bardziej "buja w obłokach", egoista natomiast na zimo kalkuluje i ocenia sytuację. To nie przeszkadza mu w wyborze najkorzystniejszych interesów, najlepszych dla niego sytuacji i trwania w przekonaniu, że jego zdanie jest najważniejsze. Gdy mieszkamy z egocentrykiem starajmy się wprowadzić równowagę emocjonalną, ponieważ dominacja przez egocentryka potrafi zniszczyć każdy związek.

Egocentryk w związku. Czy egocentryk potrafi kochać?

Jak egocentryk odnajduje się w związku? Czy egocentryk potrafi kochać? Sam egocentryk jest przekonany, że potrafi kochać, chociaż może tego nie okazywać. Egocentryk najbardziej kocha siebie, a to oznacza, że lwia część uczucia skierowana jest tylko wyłącznie w jego własną stronę. Taka osoba, będąc w związku, nie potrafi wczuć się w sposób myślenia innej osoby, w potrzeby i marzenia, bo skoro on nic nie potrzebuje, to inni również muszą "obejść się smakiem".

Życie uczuciowe egocentryka jest skomplikowane. Nie okazuje miłości w sposób naturalny tylko poniekąd "daje do zrozumienia", że mu na kimś zależy. Uważa, że skoro już zdecydował się na związek, to należy grać według ustalonych przez niego zasad.

Kompleks Edypa to zjawisko, które opisał Zygmunt Freud. Kompleks Edypa - na czym polega to zaburzenie? Czy można je skutecznie leczyć?

Jak postępować z egocentrykiem?

Egocentryk nie jest łatwym partnerem - to skupiony na siebie indywidualista, niedopuszczający do próby zmiany ustalonych przez niego zasad. Aby poradzić sobie z egocentrykiem na co dzień, trzeba znaleźć sposób, aby jego egoizm przekuć w troskę o najbliższych.

Oto kilka przykładów:

  • agresja w wydaniu egocentryka to coś, z czym nie należy dyskutować – postaraj się nie reagować, a wręcz przeciwnie, spokojnym tonem zacznij rozmowę, tłumacząc swoje racje. Gdy poczuje, że o nic go nie oskarżasz, a jedynie starasz się wprowadzić korzystną zmianę, z pewnością uspokoi się i przemyśli sprawę,
  • do znudzenia powtarzaj, jak bardzo czegoś potrzebujesz, nazywaj rzeczy po imieniu,
  • wykorzystuj sytuacje, w której mąż czy partner będzie w dobrym humorze i wskaż mu, że jego wcześniejsze zachowanie sprawiło ci przykrość. Pochwal go, że teraz jest ci dużo przyjemniej, bo zrozumiał swój nietakt,

Jeśli jednak partner egocentryk nie zmieni swojego zachowania, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże znaleźć złoty środek w postępowaniu z egocentrykiem. Zdarza się, że egocentryzm nabyty w dzieciństwie mija z wiekiem, lecz ma na to wpływ środowisko, w którym się obracamy. Jeżeli będziemy otaczać się ludźmi, dla których istnieje podział tylko na "białe i czarne" to w większości przypadków, egocentryzm, a nawet egoizm zagoszczą w nas na stałe.

Zobacz też: Miłość platoniczna: definicja, znaczenie. Ile trwa takie uczucie?

Więcej o: