Psychoterapia jest to zbiór metod stosowanych w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń i schorzeń natury psychicznej. Ich zastosowanie oraz długość trwania zależy bezpośrednio od stanu danego pacjenta. Istota psychoterapii tkwi w bezpośredniej relacji jaka wiąże pacjenta z terapeutą. Musi opierać się ona na zaufaniu i całkowitej szczerości i otwartości obu stron. Takie podejście umożliwia wypracowanie postępów w leczeniu.
Psychoterapia: leczenie czy forma wsparcia? Psychoterapia jest sposobem walki z wieloma zaburzeniami wynikającymi z ludzkiej psychiki. Nie oznacza to jednak, że jest tożsama z leczeniem psychiatrycznym. Ta bowiem zazwyczaj opiera się na stosowaniu terapii lekowej. Zdarza się, że psychoterapia jest wspierana przez leczenie farmakologiczne, jednak nie jest to regułą, gdyż pacjenci zgłaszający się na sesje wcale nie muszą doświadczać zaburzeń psychicznych. Robią to np. gdy odczuwają potrzebę poprawienia jakości swojego życia. Psychoterapia może bowiem skutecznie przyczynić się do zwiększenia motywacji, poprawić własną samoocenę czy polepszyć komunikację z innymi.
Psychoterapię prowadzą wykwalifikowani terapeuci, którzy w zależności od potrzeb danego pacjenta mogą zastosować metody terapii:
Jak wygląda psychoterapia? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które myślą o rozpoczęciu leczenia, lecz targają nimi obawy. Jest to zupełnie niepotrzebne. Psychoterapia jest to bowiem cykl spotkań z tym samym terapeutą. Najczęściej ogranicza się ona do swobodnej rozmowy, dzięki której prowadzący terapię ma możliwość ustalenia źródeł problemów i wspólnie z pacjentem wypracowania sposobów ich zażegnania.
Niektórzy prowadzący terapię oprócz rozmowy stosują także inne metody, m.in. rysunek terapeutyczny, tworzenie listów, a nawet hipnozę.
Aby zacząć psychoterapię najpierw należy znaleźć godny polecenia ośrodek i specjalistę zajmującego się psychoterapią. Niestety większość renomowanych ośrodków nie ma umowy z NFZ, a to z kolei wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów psychoterapii z własnej kieszeni. W zależności od naszych potrzeb możemy zapisać się na terapię indywidualną lub grupową - ta druga często jest stosowana w leczeniu różnego rodzaju uzależnień.
Więcej tekstów o zdrowiu psychicznym znajdziesz na gazeta.pl.
Psychoterapia nie wymaga jako takiego przygotowania. Jeśli trafisz do odpowiedniego specjalisty, to pokieruje on naszym leczeniem. Pamiętać należy jednak o tym, że psychoterapeuci mają dość wąskie specjalizacje, dlatego nim zapiszemy się na wizytę, warto zorientować się, czy dany terapeuta jest w stanie nam pomóc.
Idąc na sesję psychoterapeutyczną warto wcześniej odpowiednio się nastawić. Całkowita szczerość jest bowiem podstawą, jeśli chcemy uzyskać dobre efekty terapii. Sukces przedsięwzięcia zależy od tego, na ile silną relację będziemy w stanie tworzyć z prowadzącym leczenie i czy będziemy w stanie się przed nim otworzyć. Jeśli już na początku będziemy czuć, że nie uda się to, wtedy lepiej od razu poszukać innego specjalisty.
Psychoterapia jest świetnym środkiem, który potrafi wpłynąć znacząco na zmianę postawy pacjenta względem niektórych kwestii. Jej efektem może być także polepszenie zdolności radzenia sobie z emocjami, zapanowania nad popędami czy nałogami itp.
Psychoterapia bardzo dobrze sprawdza się w przypadku osób cierpiących na depresję, nerwice, stany lękowe, ale też zaburzenia odżywiania, nadużywające alkoholu czy narkotyków, uzależnione od hazardu, seksu itp. Dzięki niej pacjenci uczą się radzić sobie z negatywnymi uczuciami bez stosowania środków farmakologicznych, choć czasem okazuje się to niezbędne.
Jak długo trwa psychoterapia? Biorąc pod uwagę specyfikę psychoterapii, która polega na stopniowym docieraniu do wnętrza i istoty problemów danego pacjenta, należy zakładać, że terapia może potrwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Trudno jednoznacznie określić długość jej trwania, gdyż w każdym przypadku będzie ona inna, a terapeuta dostosowywać musi swoje działania do stanu pacjenta. Niemniej jednak zazwyczaj terapia taka trwa minimum 6-8 tygodni.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia [link: Centrum wsparcia] pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.
Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Jeśli potrzebujesz pomocy, codziennie od 12:00 do 2:00 w nocy możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.
Zobacz też: "Depresji nie chciałam ukrywać. Bo co miałabym mówić? Że przez te sześć lat szukałam siebie?"