Psychologia - Najnowsze artykuły
-
O panu Marianie i jego wychodzeniu z bezdomności
To nie jest dobry czas na szukanie kąta w Warszawie. Generalnie trudno znaleźć dobry moment na zakończenie ulicznej wegetacji. Panu Marianowi się udało, chociaż osoby, które w tym pomogły, przestrzegają przed przedwczesnym optymizmem. Trudno się jednak powstrzymać, gdy jesteśmy tak złaknieni dobrych wiadomości.
-
Egocentryk. Kim jest i dlaczego trudno funkcjonować w jego otoczeniu?
Egocentrykiem określamy zazwyczaj osobę cechującą się krajnym indywidualizmem. Z pewnością wiele osób będzie zdziwionych, dowiadując się, że egocentryzm jest na pewnym etapie życia zjawiskiem naturalnym - w dzieciństwie. Dowiedz się, kto to jest egocentryk, jakie cechy posiada i czym różni się od egoisty. Poznaj sposoby, jak z nim postępować w związku oraz codziennych kontaktach.
-
Bullying. Czym jest zjawisko, które przeciętnie dotyka co piątego ucznia?
Bullying to zjawisko niezwykle rozpowszechnione - według szacunków amerykańskich naukowców, może dotykać nawet jednego na pięciu uczniów. Ponieważ proceder ten pociąga za sobą wiele przykrych konsekwencji, warto dołożyć starań, aby jego przejawy były eliminowane tak szybko, jak tylko się pojawią. Po czym je jednak skutecznie rozpoznać?
-
Poligamia. W których krajach wielożeństwo jest dopuszczane przez prawo?
Poligamia wydaje się wielu osobom zjawiskiem kuszącym i tajemniczym zarazem. Niektórzy kojarzą ją przede wszystkim z czasami starożytnymi, ale warto wiedzieć, że związki poligamiczne spotkamy również dzisiaj (i to w rozmaitych zakątkach świata). Na czym zatem poligamia polega, jakie są jej odmiany i gdzie można można w ten sposób funkcjonować nie łamiąc prawa?
-
Arteterapia, muzykoterapia, bajkoterapia: metody przydatne w pozbyciu się frustracji i nie tylko
Arteterapia to metoda terapii znana przynajmniej od stu lat. O jej niesłabnącej popularności decyduje prostota i skuteczność, a także niezaprzeczalny fakt, że większość ludzi lubi oddawać się działalności twórczej. Nawet jeśli uprawiają ją na poziomie wyłącznie amatorskim.
-
Dysforia, czyli stan obniżonego nastroju. Jakim schorzeniom towarzyszy?
Dysforia to stan obniżonego nastroju, który może być konsekwencją zaburzeń emocjonalnych, czy nawet objawem depresji. W walce z tego rodzaju problemem, trzeba stosować często wielopoziomową strategię - zarówno farmakologiczną, jak i terapeutyczną. Czym jest dysforia? Co warto o niej wiedzieć?
-
Frustracja. Czym jest i jak sobie z nią poradzić?
Frustracja jest czymś, z czym każdy człowiek kiedyś się zmierzył. Często spowodowana jest ona powtarzającymi się niepowodzeniami czy to na polu zawodowym czy też prywatnym. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna jej powstawania - ciągle ich przybywa. Jak sobie radzić z uczuciem frustracji?
-
Pesymista, czyli ten dla którego "szklanka zawsze jest do połowy pusta". Jakie cechy posiada pesymista?
Pesymista to człowiek, który skupia się na negatywnych aspektach każdej sytuacji. Jak wiadomo charakter osoby kształtuje się pod wpływem otoczenia, postrzegania świata, a także jest zależny od indywidualnego sposobu bycia. Niektórzy widzą tylko ciemne strony życia inni twierdzą, że dobrze jest jak jest, a z pewnością będzie jeszcze lepiej. Dowiedz się, co to znaczy, że ktoś jest pesymistą i poznaj cechy charakteru, które go wyróżniają.
-
Mitoman. Czy patologiczne kłamstwo można wyleczyć?
Mitoman: kto to taki? Mitomania, czyli inaczej patologiczne kłamstwo lub pseudologia fantastyczna, jest przypadłością, która do dzisiaj nie została do końca zbadana i nie wiadomo o niej wszystkiego. Czym jest i dlaczego powstaje? Czy istnieje terapia dla mitomanów?
-
FOMO, czyli kiedy smartfon staje się nieodłącznym towarzyszem. Czy jest się czego obawiać?
FOMO nie jest jeszcze w naszym kraju pojęciem zbyt dobrze znanym. Nie oznacza to jednak, że kryjący się za nim problem omija polską młodzież czy dorosłych. Coraz więcej terapeutów oferuje swym klientom pracę nad wyeliminowaniem tej przypadłości, która potrafi skutecznie utrudniać życie. Zarówno prywatne, jak i zawodowe.
-
Co jeść na obiad na diecie wątrobowej? Czy można jeść rosół?
-
Z czym jeść kanapki na kolację, żeby mieć niski cukier rano? Ważne są te dwie zasady
-
Czy ćwicząc można szybko zgubić 5 kg?
-
Napar z pokrzywy - na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania. Jak go przygotować?
-
Co daje picie siemienia lnianego? To zależy od pory dnia
- Odczuwasz ból i pieczenie podczas oddawania moczu? To może być nowotwór
- Taka dieta może szkodzić zdrowiu. Na czym polega dieta kefirowa?
- Krwiak pod paznokciem najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego. Dowiedz się, jak z nim postępować
- Dieta Ewy Dąbrowskiej - ile można schudnąć? Czy to bezpieczna dieta?
- Agnieszka Woźniak-Starak w kampanii THEGLOOW.COM promuje zdrowy styl życia
-
Marazm. Psychologiczne i medyczne aspekty marazmu
Marazm z języka greckiego "marasmós" oznacza gaśnięcie. Dlatego też utożsamiany jest ze stanem emocjonalnym zwanym apatią. Jest to sytuacje, kiedy brakuje motywacji do działania, a także traci się zainteresowanie tym, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. Nie można lekceważyć takich symptomów, bo mogą to być oznaki tego, że zdrowie psychiczne nie jest w najlepszej kondycji.
-
Perswazja, czyli jedna z najstarszych technik przekonywania rozmówców i słuchaczy
Perswazja to jeden ze sposobów wpływania na rozmówcę, celem przekonania go do naszych racji. Zakładając wyłącznie dobre intencje, każdy z nas pragnie przekonać innych do naszych poglądów na różne kwestie. O ile nie sięgamy do technik manipulacji, często próbujemy wpłynąć na odbiorcę właśnie perswazją.
-
Poliamoria - co to jest? Na czym polega wielomiłość? To warto o niej wiedzieć
Poliamoria to termin łączący w sobie grekę z łaciną, w którym greckie "poly" oznaczać ma "wiele", a łacińskie "amor" - "miłość". Poliamoria zakłada stworzenie romantycznych relacji z kilkoma osobami, w których podstawą będzie przede wszystkim miłość i więź.
-
Psychiatria dziecięca bez psychiatrów - ten projekt budził sporo emocji. Co się z nim stało?
Fatalny stan zdrowia psychicznego naszych dzieci i zapaść opieki zdrowotnej w tym zakresie to nie jest problem ostatnich tygodni czy miesięcy. Pamiętacie pomysł Ministerstwa Zdrowia, jeszcze sprzed pandemii, który zakładał uruchomienie ponad 300 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży? Sprawdzamy, co się z nim stało.
-
Hipokryzja, czyli życie w masce. Jak rozpoznać hipokrytę?
Hipokryzja, czyli stałe udawanie kogoś, kim się nie jest towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Służy celom politycznym, zawodowym czy koleżeńskim - wystarczy przybrać fałszywe oblicze, by zyskać sympatię dowolnej osoby. Co to znaczy hipokryzja? Jak dokładnie zachowuje się hipokryta i jak go rozpoznać?