Pesymista, czyli ten dla którego "szklanka zawsze jest do połowy pusta". Jakie cechy posiada pesymista?

Pesymista to człowiek, który skupia się na negatywnych aspektach każdej sytuacji. Jak wiadomo charakter osoby kształtuje się pod wpływem otoczenia, postrzegania świata, a także jest zależny od indywidualnego sposobu bycia. Niektórzy widzą tylko ciemne strony życia inni twierdzą, że dobrze jest jak jest, a z pewnością będzie jeszcze lepiej. Dowiedz się, co to znaczy, że ktoś jest pesymistą i poznaj cechy charakteru, które go wyróżniają.

Pesymista: definicja. Kto to jest?

Pesymista to człowiek, którego każdy z nas spotkał przynajmniej raz w życiu. Definicja mówi, że pesymizm (z łac. passimus – najgorszy) jest cechą charakteru dostrzegającą tylko niekorzystne sytuacje i ujemne strony życia. Kto to jest pesymista? Człowiek określony mianem pesymisty widzi tylko negatywne aspekty rzeczywistości i jest przekonany, że przyszłość również maluje się w czarnych barwach. Pesymizm jest również poglądem filozoficznym charakteryzującym się brakiem wiary w postęp społeczny, lepszą przyszłość i dobre wartości życia. Człowiek o skłonnościach do pesymizmu upatruje przejawów zła w każdej dziedzinie życia i jest opanowany przez irracjonalny lęk przed przyszłością.

Pesymista. Cechy charakteru, które go wyróżniają

Jakie cechy posiada pesymista? Jest to osoba, która nie wierzy w pozytywne zakończenie spraw, ale jest przekonana o nadciągającej klęsce, upadku czy wręcz katastrofie przedsięwzięcia, w którym bierze udział. Jest to najczęściej związane z uczuciem lęku i niewiarą w siebie i swoje umiejętności, z brakiem pewności, poczuciem osamotnienia i brakiem asertywności. Pesymista sam siebie katuje czarnymi scenariuszami, mrocznymi wizjami nadciągających kłopotów oraz przepowiedniami o rychłych przykrych niespodziankach. Z góry wie, że "szklanka do połowy jest pusta", a jego sprawy potoczą się niekorzystnie.

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Pesymista: co znaczy taka cecha charakteru i skąd się bierze?

Nie do końca można wyjaśnić przyczyny pesymizmu. Najczęściej ma to związek z ukształtowanym charakterem, a czasem również z traumą z dzieciństwa. Pesymista bywa perfekcjonistą. Wymaga od siebie dużo, chce być doskonały pod każdym względem, a gdy ta sztuka się nie udaje, popada w rozpacz i niełatwo daje się pocieszyć. Widzi wszystko w krzywym zwierciadle, wydaje mu się, że zawiódł bliskich i przełożonych, ciągle żyje pod presją i nieustannie zamartwia się o rodzinę. Pesymistę cechuje brak wiary w innych. Nie wierzy, że ktoś może zrobić coś dobrze bez wcześniejszego planu. Jest nadopiekuńczy bo przewiduje tylko złe sytuacje, żyje w ciągłym stresie.

Trauma z dzieciństwa również bywa przyczyną pesymistycznego nastawienia do świata. Wydarzenia, które mocno wpłynęły na psychikę, odciskają swoje piętno na ludziach delikatnych i wrażliwych, co w przypadku pesymistów jest najbardziej prawdopodobne. Trudne sytuacje dotykają każdego z nas, ale w wielu przypadkach potrafimy postawić granice własnej niezależności. Większość pesymistów nie jest asertywna, boi się powiedzieć "nie" co bywa przyczyną frustracji i lęku. Często zadaje sobie pytanie: "A nuż sprawy potoczą się źle?".

Taka postawa nie jest zdrowa. Złe nastawienie do rzeczywistości i brak wiary w lepszą przyszłość uniemożliwia produkcję hormonu szczęścia, który pozwala człowiekowi dojrzeć jasne strony życia i cieszyć się z małych rzeczy. Pesymista, żyjąc w napięciu i stresie, jest podatny na choroby psychiczne, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i krwionośnego, jest zagrożony chorobami serca oraz arytmią. Długotrwały stres osłabia organizm i wprowadza go w stan przygnębienia.

Pesymista i optymista: różnice

Pesymista i optymista zupełnie inaczej patrzą na świat i otaczającą ich rzeczywistość. Czarne myśli, nieuchronna wizja katastrofy oraz złe nastawienie powodują, że pesymista nie ma poczucia możliwości poprawy swojej sytuacji. Optymista widzi przyszłość w jasnych barwach, cieszy się z drobiazgów i nie przeżywa każdej porażki. Z pesymizmem można jednak radzić sobie na wiele sposobów. Ważne jest, aby odganiać smutne myśli, kierując je na zupełnie inne tory. Warto znaleźć hobby, organizować spotkania z pozytywnie nastawionymi osobami, starać się cieszyć drobnymi osiągnięciami. Wspólnie z osobami życzliwymi i pogodnymi organizować wycieczki, miło spędzać czas z najbliższymi i przede wszystkim pozwolić, by nasze ciało opanowała dobra energia.

Zobacz też: Empatia, pomaganie innym - to wynika z biologii

Więcej o: