Marazm. Psychologiczne i medyczne aspekty marazmu

Marazm z języka greckiego "marasmós" oznacza gaśnięcie. Dlatego też utożsamiany jest ze stanem emocjonalnym zwanym apatią. Jest to sytuacje, kiedy brakuje motywacji do działania, a także traci się zainteresowanie tym, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. Nie można lekceważyć takich symptomów, bo mogą to być oznaki tego, że zdrowie psychiczne nie jest w najlepszej kondycji.

Marazm: co to jest?

Marazm może być rozpatrywany w wielu aspektach. Przede wszystkim utożsamiany jest on z objawami poważnych problemów psychicznych czy neurologicznych. Apatia jest bowiem często pierwszą oznaką chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer. Trwa przez długi czas i objawia się brakiem chęci do czegokolwiek - myślenia, wyrażania czy odczuwania emocji.  

Załamanie nerwowe to rodzaj stanu psychicznego, który w przeciwieństwie do depresji jest krótkotrwały.Załamanie nerwowe: co to jest, ile trwa i jak z niego wyjść?

Co to jest marazm w porównaniu z depresją?

Wiele osób zastanawia się, co to jest marazm w porównaniu z depresją. Czy pojawiają się znaczące różnice pomiędzy wymienionymi stanami? Pomimo tego, że marazm ma wiele objawów, które są dość podobne do depresji, to nie jest to samo.

W obu przypadkach zauważa się u pacjenta negatywne nastawienie do życia. Nie można tego określić dobrymi czy złymi emocjami. Jest to obojętność. Nie odczuwa się niczego. Szukając symptomów marazmu, można przywołać we wspomnieniach rzeczy, które wcześniej sprawiały przyjemność. Jeżeli aktualnie nie wywołują żadnych emocji, może to być oznaka, że pacjent wymaga wsparcia.

Marazm jest jednak w przeciwieństwie do depresji stanem przejściowym, który nie trwa zbyt długo i nie nawraca często. 

Zobacz wideo Jakie są najczęstsze zaburzenia uczenia?

Marazm: choroba związana z zaburzeniami żywienia

Wiemy już co to jest marazm w ujęciu psychologicznym. Tym terminem określa się także pewien rodzaj zaburzenia odżywiania. Choroba marazm wynika z niedożywienia, które z kolei może być efektem długotrwałej głodówki, przebytego urazu lub operacji. Do bezpośrednich konsekwencji wystąpienia niedożywienia typu marasmus zalicza się m.in.:

  • zmniejszenie masy ciała
  • osłabienie siły mięśniowej
  • anemię
  • spadek odporności
  • suchą skórę
  • upośledzenie wzrostu u dzieci
  • obniżenie ciepłoty ciała.  

Marazm: definicja. Sprawdzone sposoby leczenia

Pomimo tego, że marazm w asspekcie psychologicznym jest niezwykle uciążliwym schorzeniem, to istnieją sposoby na to, żeby skutecznie z nim walczyć. Aby nie popaść w marazm zagrażający naszemu zdrowiu psychicznemu, warto zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego. Lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań może zdecydować się na wprowadzenie faramkoterpii z użyciem inhibitorów cholinoesterazy (donepezil, galantamina, czy rywastygmina). Jest to jednak rzadkie rozwiązanie - w pierwszej kolejności sięga się po takie środki jak np. psychoterapia. 

Marazm: przeciwieństwo złego samopoczucia

Nie bez powodu zwykło się twierdzić, że najgorsza jest obojętność. Negatywne czy pozytywne emocje wyzwalają ruch, powodują, że się zmieniamy i działamy. Obojętność powoduje, że nie mamy na nic ochoty i po prostu wegetujemy, marnując czas i tym samym jeszcze bardziej utrwalając złe samopoczucie i marazm. Dlatego też w pokonaniu marazmu kluczowe jest podjęcie decyzji i przejście do działania. Może w tym wspomóc nas bliska osoba lub gdy zajdzie taka potrzeba - doświadczony terapeuta. 

Marazm. Znaczenie rutyny

W pokonaniu marazmu przydatna może okazać się rutyna. Jest ona jednym z najlepszych sposobów na to, żeby zmusić się do działania, a tym samym poprawić swoje samopoczucie. Przykładem takiego działania mogą być regularne ćwiczenia. Spacer, bieganie, poranne rozciąganie, czy siłownia będą znakomitym sposobem na to, żeby stymulować umysł. Nawet po najmniejszym treningu w organizmie są wydzielane endorfiny, które rozjaśniają myślenie i dodają energii do działania.

Choroba dwubiegunowa. Zdjęcie ilustracyjneChoroba dwubiegunowa: na czym polega i jak się ją leczy?

Marazm: czym jest spowodowany?

Niestety, marazm, jeżeli nie jest spowodowany poważną chorobą, ma swoje źródło najczęściej w mało aktywnym trybie życie. W dobie cyfryzacji większość czasu spędzamy przed ekranem - telewizora, smartfona, czy komputera. Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej czy leżącej, nie tylko uniemożliwiamy naszemu ciału utrzymywanie się w dobrej kondycji, ale także hamujemy procesy, które zapewniają pozytywne nastawienie czy planowanie ambitnych celów. Dlatego warto zwrócić uwagę na te kwestie, aby nie popaść w marazm. Spotkania ze znajomymi, sport i rozwijanie pasji sprawią, że marazm nie przestanie być realnym zagrożeniem.

Zobacz też: Po ciężkim przechorowaniu COVID-19 jeden na trzech pacjentów ma problemy neurologiczne lub psychiatryczne

Więcej o: