Najnowsze badania wykazały, że powszechnie przepisywane leki mogą zwiększać ryzyko pojawienia się demencji. Chodzi konkretnie o leki antycholinergiczne, głównie: przeciwdepresyjne, przeciwmuskarynowe (na problemy z pęcherzem moczowym), przeciwpsychotyczne (stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych) oraz przeciwpadaczkowe. Badania opublikowano w JAMA Internal Medicine.
Współautorką tych wniosków jest Carol Coupland, profesor statystyki medycznej na Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii. Ekspertka podkreśla, że to ważne badanie i kolejny dowód na to, że silne leki antycholinergiczne mają związek ze zwiększonym ryzykiem demencji.
Badanie obejmowało analizę danych, które pochodziły od 284 343 dorosłych osób z Wielkiej Brytanii, w wieku od 55 lat. Informacje te gromadzone były od 2004 do 2016 roku.
Naukowcy przeanalizowali recepty badanych osób. Na podstawie tego stwierdzili, że najczęściej przepisywanymi lekami antycholinergicznymi były te przeciwdepresyjne, na zawroty głowy, chorobę lokomocyjną i wymioty, a także przeciwmuskarynowe (na problemy z pęcherzem moczowym). 58 769 osób spośród badanych miało również zdiagnozowaną demencję.
Autorzy badania zwracają jednak uwagę, że ich wnioski nie wykazują jednoznacznego związku przyczynowo-skutkowego i wymagają dalszych oraz bardziej pogłębionych obserwacji. Carol Coupland zaznacza również, aby osoby, które przyjmują te leki, absolutnie nie przerywały swojej kuracji. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
Demencja, czyli inaczej otępienie, spowodowane jest uszkodzeniem mózgu. Prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej. Wbrew powszechnie panującej opinii otępienie nie jest jednym z naturalnych objawów starzenia się. Najczęściej choroba występuje u osób w starszym wieku, a u tych młodych może być wynikiem uszkodzenia mózgu, infekcji, depresji, choroby alkoholowej lub stwardnienia rozsianego.
Demencja (otępienie) jest chorobą postępującą i nieuleczalną. Wynika to z nieodwracalnych zmian, które zachodzą w mózgu chorego. Można jedynie wpływać na łagodzenie objawów choroby. Najczęściej w leczeniu demencji stosuje się farmakoterapię, polegającą na przyjmowaniu - inhibitorów cholinoesterazy, które wpływają stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Najczęściej stosowane leki to donepezil, galantamina, takryna. Do leczenia wykorzystuje się także memantynę, która podobnie jak inhibitory cholinoesterazy pobudza obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i świadomość chorego. Bardzo często osoby z postępującą demencją potrzebują ciągłej opieki osób.
Więcej na ten temat: