Apatia: co to takiego i jak sobie z nią radzić? [OBJAWY, DEFINICJA, LECZENIE]

Apatia jest stanem, który dotknąć może każdego z nas w dowolnym momencie. Jak sobie z nią radzić? Co robić, aby nie została z nami na dłużej?

Apatia: co to takiego? Jak ją rozpoznać?

Czym jest apatia? Warto wiedzieć, że jest ona stanem psychicznym, który dotyka ludzi różnych płci, w różnym wieku, o odmiennym statusie społecznym. Tak naprawdę każdy z nas może paść jej ofiarą. Często objawy apatii mylone są z depresją, gdyż dotknięci nią ludzie nie wykazują żadnej aktywności, unikają towarzystwa innych ludzi, nic nie potrafi ich ucieszyć czy zadowolić. Z dnia na dzień pogrążają się w marazmie, z którego nie sposób ich wyciągnąć. 

Apatia. Objawy, które powinny nas zaniepokoić

Apatia objawia się na wiele sposobów, dlatego najłatwiej jest ją dostrzec domownikom i bliskim osoby, która w nią popada. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ osoba zmagająca się z tym problemem stopniowo wycofuje się z życia społecznego, ogranicza swoją aktywność do minimum, dając jednocześnie sygnały poczucia beznadziei i braku przyszłości. Wszelkie dotychczas interesujące ją kwestie, rzeczy, które sprawiały jej radość, odchodzą w niepamięć. 

Objawy apatii mogą przybierać różne formy i mieć różny stopień nasilenia. Wiele zależy tu od indywidualnych problemów danego pacjenta. Niemniej jednak można wyodrębnić grupę symptomów, które powinny nas zaniepokoić:

  • silne obniżenie nastroju
  • otępienie emocjonalne
  • brak możliwości odczuwania radości
  • spadek apetytu, libido i innych podstawowych potrzeb 
  • całkowite wycofanie z życia społecznego
  • problemy z koncentracją i uczeniem się nowych rzeczy
  • ograniczenie aktywności fizycznej
  • bezsenność lub nadmierna senność

Apatia. Definicja, którą warto znać

Definicja apatii sprowadza się do określenia jej mianem stanu psychicznego, w którym dochodzi do ograniczenia bodźców fizycznych i emocji. Osoby dotknięte takim stanem można łatwo dostrzec, gdyż wycofują się one z wszelkich kontaktów międzyludzkich, odczuwają brak chęci do życia i podejmowania jakiegokolwiek działania. 

Apatia: jak sobie z nią radzić?

Każdy z nas czasem doświadcza obniżenia nastroju. Niemniej jednak jeśli stan ten nie trwa dłużej niż 2-3 tygodnie i potrafimy sobie z nim poradzić we własnym zakresie, to śmiało można stwierdzić, że nie dzieje się nic złego. Jak sobie radzić z apatią o charakterze chwilowym? Otóż najlepiej jest zmienić nieco swój plan dnia. Warto włączyć do niego więcej aktywności, a jednocześnie zaplanować czas na relaks i regenerację. Balans między wysiłkiem a odpoczynkiem jest w tej sytuacji niezwykle ważny. 

Apatia. Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli stan apatii przeciąga się, trwa ponad trzy tygodnie, a chory nie przejawia żadnej poprawy, ani nawet chęci zmiany istniejącego stanu, wówczas należy skontaktować się ze specjalistą. Apatia może mieć bowiem związek z toczącymi się w organizmie chorobami. W przypadku, gdy wykluczone zostaną przyczyny somatyczne, wtedy konieczna może okazać się wizyta u psychologa. Dzięki dostępnym metodom terapii jest on w stanie wykryć powody istniejącego stanu i wskazać jak leczyć apatię, aby nie przekształciła się ona w poważniejszy stan. 

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Apatia a depresja - różnice

Apatia bywa mylona z depresją, gdyż obie te dolegliwości dają podobne symptomy. Depresja jest obecnie jedną z czterech najczęściej występujących chorób na świecie, a do końca 2030 może zostać liderem tego rankingu. Jak odróżnić zwykłe, chwilowe przygnębienie czy apatię od depresji? Otóż dla zwykłego człowieka jest to niezwykle trudne, gdyż objawy obydwu są podobne, a granica między oboma stanami płynna i trudna do jednoznacznego określenia. 

Z depresją mamy do czynienia wówczas, gdy stan psychiczny zaburza codzienne funkcjonowanie - nie pozwala uczyć się, pracować, wykonywać swoich obowiązków przez minimum dwa tygodnie, przez zdecydowaną większość dnia. Tymczasem osoby ogarnięte apatią zazwyczaj wykonują te czynności - niechętnie i trochę jak na autopilocie, ale są w stanie w miarę "normalnie" codziennie funkcjonować. 

Apatia: zobojętnienie obok którego nie można przejść obojętnie

Apatia jest zobojętnieniem na piękno otaczającego nas świata i skupieniem się na swoich wewnętrznych przeżyciach i poczuciu beznadziei. Jeśli w swoim otoczeniu mamy osobę, u której podejrzewamy objawy apatii, należy jak najszybciej spróbować udzielić jej pomocy. Długotrwały stan apatii jest niezwykle szkodliwy dla organizmu i może doprowadzić do poważnych konsekwencji, z depresją i samobójstwem włącznie. Dlatego nie pozostawiajmy nigdy osób potrzebujących pomocy samych sobie. Nie bądźmy obojętni na nieme wołanie o pomoc. W innym wypadku możemy żałować, że w porę nie zareagowaliśmy. 

Zobacz też: Choroba dwubiegunowa: na czym polega i jak się ją leczy?

Więcej o: