Etazen - nowy niezwykle silny narkotyk na rynku. Ostrzeżenie wydał GIS

Etazen to nowa substancja, o której głośno za sprawą jej niespotykanej mocy: może być nawet 60 razy silniejszy od morfiny!

Etazen: co to takiego?

Wakacje to czas, kiedy nasza czujność zostaje osłabiona. Rozluźniona atmosfera, upał, nie do końca znajome towarzystwo - to wszystko może prowokować do podejmowania ryzykownych zachowań, wśród których niestety często są też eksperymenty z niedozwolonymi substancjami. W ubiegłym roku dopalacze zebrały wielkie żniwo wśród młodzieży i dorosłych. Wszystko wskazuje, że w obecnym wcale nie będzie lepiej. A to za sprawą nowej substancji psychoaktywnej - etazenu, która właśnie trafiła na krajowy "czarny rynek handlu dopalaczami".

Czym jest etazen? Jest substancją chemiczną należącą do opioidów (dla przykładu do tej samej grupy należy morfina, heroina czy kodeina). Posiada bardzo silne działanie - szacuje się, że jest 60 razy mocniejszy od morfiny. Oznacza to, że przyjęcie nawet jednej jego dawki może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne lub zgon, zwłaszcza jeśli występują utajone schorzenia osłabiające organizm. Etazen mocno wpływa na układ nerwowy - spowalnia go i powoduje, że osoba pod jego wpływem jest senna, a czasem traci świadomość.

Zobacz też: Hexen (narkotyk) - jaki ma wpływ na zdrowie?

Nowy dopalacz: jak się przed nim ustrzec?

Dopalacze to plaga ostatnich lat. Za ich sprawą straciło życie i zdrowie mnóstwo młodych ludzi. Dlatego konieczna jest profilaktyka i uświadomienie społeczeństwu zagrożeń, jakie płyną z przyjmowania substancji nieznanego pochodzenia. Nowy dopalacz - etazen - jest opioidem, zamiennikiem fentanylu i heroiny, który może wywołać poważne problemy ze zdrowiem, a nawet prowadzić do śmierci. Substancja występuje w postaci proszku, suszu do palenia, liquidu do e-papierosa lub sprayu donosowego. Co gorsze, w przypadku dopalaczy producenci często dodają do głównego składnika inne nieznane komponenty, co jeszcze bardziej komplikuje pracę medykom, którzy próbują udzielić pomocy osobom po ich spożyciu. 

Nowy narkotyk: jakie objawy może wywołać? 

Etazen jest opioidem o bardzo wysokim poziomie toksyczności. Jego przyjęcie, podobnie jak w przypadku heroiny, może doprowadzić do wystąpienia:

  • zaburzeń świadomości - osoba po przyjęciu substancji jest zwykle splątana i podsypiająca, 
  • wąskich źrenic,
  • bradykardii (zwolnienie czynności serca),
  • obniżenia ciśnienia tętniczego,
  • zaburzeń oddechowych, w tym całkowitego zatrzymania oddechu. 

Osobie, u której podejrzewamy, że przyjęła nowy narkotyk, konieczne jest udzielenie pomocy przed przybyciem zespołu ratowniczego. Trzeba przede wszystkim zabezpieczyć drożność dróg oddechowych i ułożyć w pozycji bocznej, co zapobiega ewentualnemu zachłyśnięciu. Należy z nią pozostać, do momentu kiedy pojawi się zespół medyczny. W razie zatrzymania oddechu trzeba natychmiast podjąć resuscytację oddechowo-krążeniową.

W przypadku zatrucia substancjami psychoaktywnymi konieczna jest hospitalizacja, której długość zależy od rozmiaru uszkodzeń jakie wywołało przyjęcie narkotyku.

Zobacz też: Substancje psychoaktywne: rodzaje, działanie

GIS ostrzega przed nową substancją!

GIS jak zwykle w sytuacjach, gdy pojawia się nowy niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi środek psychoaktywny, wydał oficjalne ostrzeżenie przed przyjmowaniem nowego dopalacza. Jak podaje w swoim komunikacie Główny Inspektor Sanitarny, narkotyk został w ostatnich dniach po raz pierwszy wykryty w Polsce. Miało to miejsce na terenie Łodzi, gdzie był oferowany jako dopalacz pod postacią sproszkowaną. Wysokie stężenie substancji może wywołać poważne konsekwencje, a nawet śmierć. W związku z tym GIS ostrzega przed stosowaniem wszelkich substancji nieznanego pochodzenia, gdyż stanowi to duże ryzyko utraty zdrowia lub życia. 

Zobacz wideo Marihuana w Europie
Więcej o: