Lorazepam (Lorafen, Tavor) - zastosowanie, działanie, skutki uboczne

Lorazepam (w Polsce pod nazwą handlową Lorafen) to lek psychotropowy z grupy benzodiazepin. Wykazuje on działanie przeciwlękowe oraz uspokajające. Jest to lek uzależniający, dlatego lekarze nie przepisują go każdemu, kto cierpi na stany lękowe. Powinien być przepisywany wyłącznie przez psychiatrę po dokładnym wywiadzie.

Lorazepam (Lorafen) - informacje podstawowe

Lorafen zawiera lorazepam - lek psychotropowy z grupy benzodiazepin. Często przepisuje się go jako lek nasenny oraz przeciwlękowy. Wspomaga również leczenie zaburzeń lękowych wywołanych przez inne schorzenia (np. choroby serca). Działa przez około 12 godzin. Jest przepisywany jako środek zapobiegający stanom lękowym, a często także w leczeniu bezsenności, jako lek nasenny. 

Lorafen jest dostępny w postaci drażetek. Powinien go przepisywać jedynie lekarz psychiatra, lorazepam jest bowiem silne uzależniający i powinien być przyjmowany pod kontrolą psychiatry.

Wykazuje silne właściwości uzależniające. Poleca się stosować go jedynie sporadycznie, w sytuacjach napadu ostrego lęku (pod kontrolą lekarza psychiatry). Dłuższe stosowanie wywołuje mocne przyzwyczajenie fizyczne. Jeśli przejmowaliśmy duże dawki, to lek wywoła zespół abstynencyjny.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Lorazepam (Lorafen) - skutki uboczne

Każdy lek psychotropowy może wywoływać rozmaite działania niepożądanie w trakcie jego przyjmowania. Warto mieć na uwadze, że korzyści wynikające ze stosowania leku są jednak większe niż jego skutki uboczne. Poza tym nie występują one u każdego; część osób reaguje na lek bardzo dobrze.

Nagłe odstawienie leku Lorafen może wywoływać nudności, biegunki, uczucie osłabienia, osłabienie mięśni, a nawet omdlenia. Dodatkowe skutki ubocze to drżenie ciała, nasilone stany lękowe oraz uczucie niepokoju.

Czy ogórki i pomidory można ze sobą łączyć? [NaZdrowie]

Skutki uboczne, które często występują podczas przyjmowania lorazepamu, to:

  • senność,
  • bóle i zawroty głowy,
  • uczucie osłabienia,
  • dezorientacja,
  • zaburzenia widzenia.

Nie występują one jednak u wszystkich i raczej nie wszystkie jednocześnie. 

Mogą także wystąpić reakcje alergiczne, spadek ciśnienia tętniczego krwi, reakcje paradoksalne (tzn. odwrotne do oczekiwanych), suchość w ustach oraz niepamięć starcza.

Do skutków ubocznych na poziomie emocjonalnym mogą należeć: impulsywność, nieuzasadniona euforia, brak samokontroli, stany depresyjne, zaburzenia snu.

W przypadku przedawkowania leku można spodziewać się utraty przytomności, występowania omamów, silnej senności, dezorientacji, zaburzeń mówienia.

Lorazepam (Lorafen) - działanie

Lek działa na receptory GABA-A w mózgowiu. Lorazepam, tak jak inne benzodiazepiny, działa w sposób pośredni, przez nasilenie wiązania się GABA z receptorem GABA-A. Wykazuje pośrednie działanie hamujące w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego działanie jest silne i znacząco wpływa na samopoczucie pacjenta. Działa on na centralny układ nerwowy. Znacząco zmniejsza napięcie psychiczne oraz uspokaja. Jest bardzo dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego. Swoje maksymalne działanie wykazuje po około 1-2 godzinach. Ulega metabolizowaniu w wątrobie. Jest wydalany powoli z moczem.

Dawkę powinien ustalać wyłącznie lekarz psychiatra. Jest ona indywidualnie dostosowywana do sytuacji, wieku i warunków zdrowotnych pacjenta. Leku Lorafen nie powinny przyjmować kobiety w ciąży.

Lorazepam (Lorafen) a alkohol

Podczas przyjmowania leku Lorafen zabronione jest spożywanie jakiejkolwiek dawki alkoholu. Napoje alkoholowe wzmagają działanie preparatu. Należy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu w trakcie leczenia lorazepamem i innymi lekami z grupy benzodiazepin. 

Więcej o: