Kiedyś Polacy wstydzili się przyznać do tej przypadłości. Dziś kupują rekordowe ilości leków mających ją zwalczyć

Jeszcze niedawno problemy psychiczne były tematem tabu i czymś, do czego chorzy często nie przyznawali się nawet przed lekarzem. Teraz okazuje się, że Polacy z roku na rok kupują coraz większe ilości leków psychotropowych.

Z informacji zgromadzonych przez firmę zajmującą się dostarczaniem i analizą danych związanych z systemem ochrony zdrowia (IQVIA), wynika, że Polacy masowo leczą się na depresję. Do takich informacji dotarła "Rzeczpospolita".

Tylko w zeszłym roku w polskich aptekach zostało sprzedanych aż 21,1 mln opakowań tzw. antydepresantów, czyli leków psychotropowych, które są stosowane w leczeniu zaburzeń o podłożu psychicznym, w tym depresji. W sumie Polacy wydali na nie 346,2 mln zł.

Cukrzyca pożera Polaków. Nie boisz się? Lepiej zacznij

To rekordowa liczba, choć sprzedaż psychotropów rośnie nad Wisłą już od kilku lat. W 2015 roku było to 19,1 mln opakowań, a rok później już 20,1 mln. 

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czy to oznacza, że aż tylu Polaków faktycznie cierpi na depresję? Specjaliści mają na ten temat różne opinie. Wielu podkreśla jednak, że - podobnie, jak inne choroby - również rozwinięcie się tego rodzaju zaburzeń zależy od osobowości, genów i wpływów środowiskowych. Szybkie tempo życia, brak czasu na odpoczynek i rozwijanie swoich zainteresowań - to może mocno wpłynąć na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Z drugiej strony wzrasta ogólna świadomość o zaburzeniach psychicznych. Powstają kampanie społeczne, sławni aktorzy czy piosenkarki coraz częściej mówią głośno o swoich problemach, a internet jest pełen artykułów dotyczących depresji czy innych chorób o podłożu psychicznym.

O tym, że antydepresanty rzeczywiście są Polakom potrzebne, może też świadczyć malejąca liczba samobójstw. Choć nadal jest duża - według statystyk Eurostatu Polska zajmuje pod tym względem 9. miejsce w UE - sukcesywnie się zmniejsza. W 2016 roku skutecznych samobójstw było w Polsce 5405, w 2015 więcej, bo 5688, a w 2014 rekordowe 6165.

Zobacz też:

Więcej o: