Stres? Pokonaj go za pomocą naturalnych mieszanek ziołowych

Nie od dziś wiadomo, że zioła to świetne remedium na skołatane nerwy. Ich działanie uspokajające jest wykorzystywane od dawien dawna. Które sprawdzą się najlepiej w walce ze stresem?

Nerwy, napięcie... To znak naszych czasów. Nie sposób unikać wszystkich stresujących czynników - prędzej czy później dopadną nas w pracy, w domu, na uczelni, w komunikacji miejskiej. Jeśli czujemy, że stres nas przytłacza, warto sięgnąć po skarby natury, czyli zioła. Kubek herbaty ziołowej to mała rzecz, a może zdziałać cuda!

Znana i lubiana

Niewątpliwą królową wśród ziół uspokajających jest melisa lekarska. Herbatka z melisy uśmierza stres i pomaga zasnąć. Przyda się osobom, którym dokucza rozdrażnienie i przewlekłe zmęczenie. Może znaleźć zastosowanie jako wsparcie terapii depresji i nerwicy (ale nie jedyny środek - te choroby wymagają specjalistycznego leczenia!). Co więcej, napary z melisy usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego, a zatem likwidują kolejne źródło nie tylko fizycznego, lecz także psychicznego dyskomfortu. Poza właściwościami leczniczymi ma jeszcze jedną zaletę - po prostu pięknie pachnie. Jej aromat jest nieco cytrynowy. Wszystko dzięki dużym ilościom zawartych w niej olejków eterycznych.

Na problemy ze snem

Sprzymierzeńcem osób cierpiących na przewlekły stres jest także kozłek lekarski, lepiej znany pod swojską nazwą waleriana. Ma właściwości uspokajające oraz działanie rozkurczowe. Może przynieść ulgę, jeśli dokuczają nam takie dolegliwości jak drżenie rąk, palpitacje serca, ataki paniki, nerwowe pocenie się, nadpobudliwość, bezsenność czy bóle głowy. Spośród wymienionych tu ziół to właśnie kozłek lekarski ma najsilniejsze działanie nasenne.

Z pewnością masz go w szafce

Na pomoc przychodzi również popularny rumianek. Kubek rumiankowej herbaty zaradzi problemom wynikającym ze stresu. Działa kojąco nie tylko na układ nerwowy, lecz także pokarmowy. Wpływa pozytywnie na mięśnie całego ciała - rozluźnia je, a więc uwalnia napięcie. Herbatka rumiankowa łagodzi bóle żołądka wynikające ze stresu i nerwowości. Reguluje funkcjonowanie jelit - pomoże w pozbyciu się zarówno rozwolnień, jak i zaparć.

Wystarczy sam zapach

Delikatne działanie uspokajające ma również lawenda. Pięknie pachnie - już sama jej woń koi nerwy. Potrafi pokonać fizyczne objawy stresu, czyli bóle głowy, problemy ze snem, wzdęcia, skurcze, nudności. Przyda się także wtedy, gdy cierpimy na spadek apetytu - łagodnie go pobudzi. Dodatkowo kubek naparu z lawendy poprawia koncentrację, ułatwia zapamiętywanie i naukę.

Delikatna i skuteczna

Ukojenie przyniosą też napary z kwiatów lipy. Zawarte w niej olejki eteryczne mają właściwości uspokajające i rozkurczowe. Herbatka z lipy ułatwi zatem zaśnięcie oraz poradzi sobie z problemami trawiennymi, które mają podłoże nerwowe. Lipowe napary są delikatne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać je dzieciom oraz osobom starszym.

Z tym ziołem ostrożnie

W tym zestawieniu nie sposób zapomnieć o dziurawcu. Jego inna nazwa to ziele świętojańskie. Picie naparów z dziurawca zaleca się osobom, które doświadczają zdenerwowania, stanów niepokoju, depresji. Dziurawiec działa rozluźniająco, także na mięśnie żołądka - ułatwia pozbycie się niestrawności i dolegliwości bólowych. Ale uwaga! Preparaty z dziurawca mogą wchodzić w interakcje z lekami. Nie powinny go przyjmować osoby, które biorą tabletki antykoncepcyjne oraz leki przeciwdepresyjne! Przed zastosowaniem dziurawca warto skonsultować się ze swoim lekarzem i uważnie przeczytać zarówno ulotkę leków, które bierzemy, oraz wskazania dołączone do opakowania dziurawcowej herbatki czy innego środka z jego zawartością.

Mimo wszystko...

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli powyższe dolegliwości pojawiają się często - a nie okazyjnie - należy udać się do lekarza, bo mogą być objawem poważnej choroby. W przypadkach przewlekłego stresu, ataków paniki czy lęków pomoże psycholog i psychiatra. Diagnozę problemów jelitowych należy zacząć od lekarza rodzinnego - on oceni, jak poważny jest problem i co powinno się robić dalej.

Więcej o: