Marihuana: właściwości, skutki palenia marihuany

Marihuana ma niejednoznaczne oblicze: z jednej strony uważana za narkotyk i nielegalna w wielu krajach świata, z drugiej strony - lecznicze działanie marihuany potwierdzone zostało w wielu badaniach. Marihuana lecznicza jest aktualnie wykorzystywana m.in. do uśmierzania bólu u pacjentów chorych na raka, jako lek łagodzący skurcze w stwardnieniu rozsianym, a także zmniejszający częstotliwość napadów u osób z padaczką lekooporną. Prace nad wykorzystaniem marihuany w medycynie nadal trwają.

Marihuana - właściwości

Marihuana to suszone (czasem też sfermentowane) kwiatostany oraz liście konopi, gatunku rośliny z rodziny konopiowatych. W stanie naturalnym konopie rośnie w Azji: górach Ałtaj, Tienszan, na Zakaukaziu, w Afganistanie. Uprawiane jest natomiast na całym świecie, nie zawsze legalnie. Samo konopie ma wiele zastosowań, pozyskuje się z niego naturalne włókna, produkuje olej konopny oraz wykorzystuje w przemyśle farmaceutycznym.

Konopie zawiera w sobie około 400 różnych związków chemicznych. Są to m.in. terpeny, seskwiterpeny (substancje lotne) oraz kannabinoidy - związki o działaniu psychoaktywnym. Główną substancją psychoaktywną w marihuanie jest tetrahydrokannabinol (THC), który łączy się z receptorami komórek nerwowych, zwanych receptorami kannabinoidowymi. THC zatem odpowiada za uczucie odprężenia, euforii, wzmaga apetyt i wzmacnia potrzeby seksualne.

Marihuana jest znana i używana od wieków, w niektórych krajach nawet do obrzędów religijnych. W dzisiejszych czasach marihuana w większości krajów jest jednak uznawana za narkotyk i nielegalna.

Marihuana - skutki palenia marihuany

Marihuana wpływa, przede wszystkim, na działanie dwóch typów receptorów kannabinoidowych w mózgu: odpowiedzialnych za odczuwanie bólu oraz łaknienie.

Działanie marihuany na organizm:

  • uśmierza ból
  • rozkurcza mięśnie i rozszerza oskrzela
  • zwiększa apetyt
  • zmniejsza ciśnienie śródgałkowe
  • wpływa na układ odpornościowy

Skutki palenia marihuany to, przede wszystkim, odprężenie i poprawa nastroju, poczucie euforii, wrażenie wyostrzonego spostrzegania, inne poczucie czasu i przestrzeni, zwiększony apetyt.

Dłuższe palenie marihuany ma jednak negatywne skutki, a wśród nich: przyspieszenie akcji serca, ryzyko rozwoju chorób psychicznych, ataki paniki, ataki paranoi, obniżenie nastroju i depresja, zaburzenia pamięci oraz koncentracji.

Zobacz wideo

Marihuana lecznicza - działanie

Lecznicze działanie marihuany wykorzystywane jest w uśmierzaniu bólu u pacjentów z nowotworami. Marihuana jest także postrzegana, jako skuteczny środek przeciwwymiotny u pacjentów w trakcie chemioterapii.

Marihuana lecznicza:

  • zmniejsza dolegliwości u osób poddanych chemioterapii: przeciwdziała nudnościom i wymiotom
  • powoduje zwiększenie apetytu u chorych w trakcie chemioterapii i u chorych na AIDS, zmniejszając tym samym wyniszczenie organizmu
  • działa przeciwbólowo i wykorzystywana jest do leczenia bólu u osób z chorobami nowotworowymi oraz w neuropatii i neuralgii
  • przeciwdziała spastyczności u osób chorych na stwardnienie rozsiane (działa rozkurczowo)
  • zmniejsza ilość napadów przy padaczce lekoopornej
  • obniża ciśnienie w gałce ocznej, które towarzyszy jaskrze, zmniejsza ból w gałce ocznej
  • łagodzi objawy glejaka (złośliwy guz mózgu)
  • marihuana ma działanie antymiażdżycowe
  • przy atopowym zapaleniu skóry maść z dodatkiem marihuany łagodzi stany zapalne
  • łagodzi przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Marihuana lecznicza w Polsce

Od 17 stycznia 2019 roku w aptekach można nabyć susz z konopi indyjskich, sprowadzony przez firmę Spectrum Cannabis Polska. Jest sprzedawany wraz z waporyzatorem, służącym do wdychania dymu. Może być sprzedawany tylko na podstawie recepty. Gram medycznej marihuany kosztuje ok. 65 zł. Miesięczna terapia to koszt około 1,5-2 tys. zł. W Polsce osób, które mogą potrzebować medycznej marihuany jest około 300 tysięcy.

Więcej o: