Nadciśnienie tętnicze. Te błędy popełniają pacjenci

Jak twierdzą hipertensjolodzy, czyli lekarze specjalizujący się w leczeniu nadciśnienia, przypadłość ta może dotyczyć nawet 17 milionów Polaków. Niestety, nie wszyscy zdają sobie spraw z powagi tej dolegliwości. Może ona bowiem doprowadzić do groźnych powikłań jak zawał serca czy udar mózgu. Znany rosyjski lekarz przestrzega przed najczęstszymi błędami popełnianymi przez osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Problem nadciśnienia wśród Europejczyków pogłębia się. Głos na temat tej przypadłości bardzo często zabiera znany rosyjski lekarz dr Alexander Myasnikov. Na swoim profilu na Instagramie, który obserwuje ponad milion osób, często dzieli się specjalistycznymi poradami. 

Dużą popularnością cieszą się również książki specjalisty oraz programy z jego udziałem. W produkcji "O najważniejszym" dr Myasnikov opowiedział, jak leczyć nadciśnienie oraz jakie błędy popełniają najczęściej osoby, które borykają się z tą przypadłością. 

Zobacz wideo

Nadciśnienie. Nie trzeba od razu kupować leków

Jak tłumaczył specjalista, kiedy u pacjenta zauważy się pierwszy, nieznaczny wzrost ciśnienia, można podjąć kilka kroków, które najprawdopodobniej pomogą je obniżyć. Wśród nich lekarz wymienił:

  • ograniczenie spożycia soli. Przyjmuje się, że człowiek powinien spożywać jej około 5 g dziennie (wartość ta odpowiada 1 łyżeczce). Należy przy tym pamiętać, że sól występuje też w wielu gotowych produktach (wędliny, sosy, pieczywo, warzywne soki, wędzonki),
  • aktywność fizyczna. Lekarz poleca minimum 40 min aktywności przez 5 dni w tygodniu. Włączenie takiego nawyku do naszego życia może pomóc zmniejszyć ciśnienie o 15 mmHg.
  • rzucenie alkoholu. Tego typu napoje to jedna z poważnych przyczyn zwiększonego ciśnienia.

Kiedy niezbędne będą leki?

Dr Myasnikov zaznacza, że u pacjentów ze stałym podwyższonym ciśnieniem (większym niż 140/90), niezbędne może być zastosowanie pewnych leków. Powinny być dobrane indywidualnie przez lekarza. 

Specjalista ostrzega jednocześnie, by nie rezygnować ze stosowania tych środków zbyt szybko. Jak tłumaczył, jeśli doprowadziły one do unormowania ciśnienia, to ich odstawienie może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić np. do zawału.

Lekarz dodał, że od tabelek można odchodzić stopniowo, dopiero wtedy, gdy zmienimy styl życia (wprowadzimy więcej ruchu fizycznego), zmienimy dietę i zrezygnujemy z używek. 

Więcej o: