Dermatolog - więcej niż specjalista chorób skóry

Dermatolog to specjalista, który zajmuje się wieloma problemami zdrowotnymi, zdecydowanie wykraczającymi poza klasyczne zmiany skórne. Mnóstwo schorzeń odległych objawia się na skórze, stąd lekarz musi być przygotowany do ich różnicowania i diagnozowania. Obecnie do dermatologa wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
Zobacz wideo

Dermatolog zajmuje się schorzeniami skóry, włosów i paznokci, a także niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, które ujawniają się głównie na skórze, np. zmiany nowotworowe, rumień guzowaty, choroby przenoszone drogą płciową.

Dermatolog - skierowanie konieczne

Od stycznia 2015 do dermatologa wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Podobne przepisy od tamtego czasu obowiązują także przy wizytach okulistycznych. Chociaż z apelem o cofnięcie tych przepisów do resortu zdrowia zwrócił się Rzecznik Praw Pacjenta oraz organizacje reprezentujące interesy pacjentów niewiele wskazuje na to, by była realna szansa na szybką zmianę tej decyzji. Ministerstwo Zdrowia wprawdzie zapowiada analizę sytuacji (i uprzedza, że może trwać miesiącami), ale zaraz dodaje, że istnieje spore ryzyko poważnych konsekwencji większej dostępności do dermatologa i okulisty. Jako główne zagrożenie podaje wydłużenie kolejek, chociaż te i przy obecnych zapisach są spore i opóźniają leczenie.

Zmiana przepisów przede wszystkim uderzyła głównie w mężczyzn, którzy do dermatologa zgłaszają się z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kobiety mają możliwość (przynajmniej teoretycznie) szybkiej konsultacji, bez skierowania, u ginekologa. Mężczyźni nie dość, że dwukrotnie muszą przełamać wstyd (który w Polsce wciąż jest problemem niebagatelnym) i poddać się badaniu (najpierw u lekarza pierwszego kontaktu, potem dopiero u dermatologa), to jeszcze są narażeni na opóźnienie konsultacji. Niestety, niewiele się w tym zakresie zmieni w najbliższym czasie.

Czym zajmuje się dermatolog?

Poza wspomnianymi już zmianami w okolicach narządów płciowych, dermatolodzy zajmują się wszelkimi nieprawidłowościami w obrębie skóry i jej przydatków (włosów i paznokci). Niejednokrotnie współpracują z innymi specjalistami i kierują do nich swoich pacjentów, gdyż na skórze ujawnia się wiele problemów odległych. Bywa też odwrotnie: na konsultację do dermatologa może skierować nas endokrynolog, wirusolog, alergolog czy immunolog, bo schorzenia zasadniczo przypisane ich specjalności bywają jedynie problemem skórnym lub wymagają osobnego potraktowania. Wszelkie wypryski, wysypki, zaczerwienienia czy wysuszenia skóry są niezwykle podobne, a świadczą o zupełnie innym problemie. Nie próbuj ich diagnozować samodzielnie, skoro niejednokrotnie nie próbują tego robić nawet lekarze i o rozpoznanie problemu proszą dermatologa.

Przykładowe objawy, z którymi warto udać się do dermatologa:

  • osłabienie włosów, ich nadmierne wypadanie, łamliwość,
  • przebarwienia paznokci, ich łamliwość, rozdwojenia etc.,
  • przebarwienia skóry, wszelkie narośle, zmiany guzowate, uwypuklenia, uszkodzenia ciągłości skóry, zaczerwienienia, przesuszenia,
  • stany zapalne w obrębie skóry,
  • wypryski, wysypki, owrzodzenia.

Oczywiście, nie musisz z każdą ranką czy wypryskiem zaraz iść do lekarza, szczególnie, gdy ich charakter jest jasny, cierpisz na chorobę przewlekłą, a podobne zmiany oglądał już lekarz. Zarazem: zaostrzenia choroby też wymagają wyjaśnienia, a podobnie wyglądająca wysypka może być już inną chorobą. Pomyłki szczególnie często dotyczą dzieci. Przykładowo: u dzieci wirusowa "bostonka" często bywa mylona z ospą wietrzną, a prawidłowe rozpoznanie ma kluczowe znaczenie przy decyzji o ewentualnym szczepieniu przeciw ospie, bądź ocenie ryzyka wystąpienia półpaśca. U dorosłych konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, gdy niegroźne znamię zostanie pomylone ze śmiertelnie groźnym czerniakiem lub zmiana w ogóle będzie przeoczona, bo okaże się ukryta pod włosami. Dermatolog, za pomocą dermatoskopu, może dokładnie ocenić wszelkie zmiany i odróżnić te, które z czasem mogą zagrażać zdrowiu.

Dermatologia estetyczna - szybko rozwijająca się gałąź medycyny

Coraz bardziej popularną specjalizacją jest dermatologia estetyczna. Większość z lekarzy, którzy się nią zajmują, prowadzi prywatną praktykę. Oferują zabiegi odmładzające skórę, poprawę owalu twarzy, laserowe usuwanie znamion i zmarszczek, redukcję cellulitu etc.

ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie groźnej zmiany skórnej

Wierzysz, że oglądanie znamion wystarcza, by uniknąć raka skóry? Błądzisz!

Tradycyjne sposoby ochrony przed słońcem zawiodły

Zwykła narośl czy rak skóry? Te zdjęcia dają do myślenia


Foniatra, diabetolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: