Pieprzyk czy śmiertelnie groźny czerniak: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od łagodnej zmiany skórnej

W słoneczne dni uważniej przyglądamy się znamionom i bardziej przejmujemy skórnymi nowotworami. Masz wątpliwości? Odwiedź dermatologa, zwłaszcza jeśli zmiana na twojej skórze ma jedną z pięciu ważnych cech.
Dziś oparzenie słoneczne, a jutro problem? Na zabójczy efekt czasem czekamy dziesiątki lat, ale w końcu przychodzi... Dziś oparzenie słoneczne, a jutro problem? Na zabójczy efekt czasem czekamy dziesiątki lat, ale w końcu przychodzi... Joshua Ganderson, https://www.flickr.com/photos/jganderson/, CC BY 2.0

ABCDE czerniaka: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej

Tylko lekarz może rozstrzygnąć czy zmiany na twojej skórze mają znaczenie wyłącznie estetyczne, czy też mogą okazać się zabójcze. Nie zwlekaj z wizytą u dermatologa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a zmiana charakterystyczny wygląd.

Zwykle zgłaszamy się z czerniakiem do specjalisty (dermatologa lub onkologa) za późno. W Polsce udaje się uratować ok. 70 procent pacjentów. U naszych sąsiadów: ponad 90 procent.

Najczęściej dopiero w wakacje uważniej przyglądamy się znamionom i bardziej przejmujemy czerniakiem czy innymi nowotworami. To moment tak samo dobry, jak każdy inny. Wyprzedź czerniaka i zajmij się swoją skórą najlepiej już dziś. Spójrz i być może ocal życie. Pamiętaj jednak, że fachowa ocena stanu skóry wymaga użycia prostego urządzenia, czyli dermatoskopu.

Zamieszczone zdjęcia czerniaka są własnością prof. Piotra Rutkowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, członka Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Więcej na ten temat: www.akademiaczerniaka.org

Uwaga! Złośliwe nowotwory skóry to nie tylko czerniaki. Czytaj zdecydowanie więcej na ten temat:

To trzeba wiedzieć o raku kolczystokomórkowym i podstawnokomórkowym

Tak wygląda rak skóry [ZDJĘCIA]

Dla tych, co wolą filmy:

ABCDE czerniaka: 'A' jak asymetria, czyli, np. znamię 'wylewające' się na jedną stronę ABCDE czerniaka: 'A' jak asymetria, czyli, np. znamię 'wylewające' się na jedną stronę prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"A" jak asymetria

Jeśli masz znamię czy inną zmianę skórną 'wylewającą' się wyraźnie na jedną stronę, to może być czerniak i nie możesz zwlekać z konsultacją u specjalisty dermatologa lub onkologa.

ABCDE czerniaka: 'B' jak brzegi poszarpane, nierówne, posiadające zgrubienia ABCDE czerniaka: 'B' jak brzegi poszarpane, nierówne, posiadające zgrubienia prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"B" jak brzegi poszarpane

Jeśli zmiana na twojej skórze ma brzegi poszarpane, nierówne, ze zgrubieniami, itd., również powinien ją obejrzeć lekarz.

Czytaj więcej na ten temat

ABCDE czerniaka: 'C' jak czerwony, czarny, czyli niejednolity kolor ABCDE czerniaka: 'C' jak czerwony, czarny, czyli niejednolity kolor prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"C" jak czerwony, czarny

Niejednolity kolor zmiany skórnej to kolejna istotna wskazówka. Oczywiście, nawet złośliwa zmiana może być jednobarwna, ale raczej nie dotyczy to czerniaka.

Zdziwisz się, gdy zobaczysz, jak wygląda rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy. Oto nasza galeria, a w niej 38 zdjęć.

ABCDE czerniaka: 'D' jak duży rozmiar, czyli wielkość zmiany powyżej 6mm ABCDE czerniaka: 'D' jak duży rozmiar, czyli wielkość zmiany powyżej 6mm prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"D" jak duży rozmiar

Wielkość zmiany powyżej sześciu milimetrów zawsze wymaga wyjaśnienia u lekarza. Można to zrobić szybko i bezboleśnie.

Dermatolog lub chirurg onkolog uzbrojony w dermatoskop, czyli specjalną lupkę ze światłem, oceni bardzo precyzyjnie stan skóry wszędzie, aby wykryć wszelkie zmiany we wczesnym stadium. Taka kontrola raz do roku daje szansę na diagnozę w stadium wyleczalnym wszelkich zmian nowotworowych.

ABCDE czerniaka: 'E' jak ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu ABCDE czerniaka: 'E' jak ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"E" jak ewolucja

Jeśli obserwujesz, że jakakolwiek zmiana na twojej skórze zmienia się (rośnie, przebarwia, uwypukla, wygląda po prostu inaczej), zajmij się nią starannie i udaj się do specjalisty.

Schłodzić, nawilżyć, natłuścić, błędu nie powtórzyć... To może nie wystarczyć Schłodzić, nawilżyć, natłuścić, błędu nie powtórzyć... To może nie wystarczyć Phil Kates, https://www.flickr.com/photos/hawk684/, (CC BY-SA 2.0)

To musisz wiedzieć

Pamiętaj:

  • Czerniak to jeden z wielu problemów nowotworowych skóry.
  • Opalanie zmienia odczyn immunologiczny całej skóry, stąd skutki ponosimy niekoniecznie tylko tam, gdzie docierały promienie słoneczne.
  • Wiele czerniaków rozwija się od zera, w miejscu, gdzie niczego wcześniej nie było. Nowotwory skóry, w tym rak, są cieliste. To uwypuklenia, narośle, niegojące się ranki. Dlatego, gdy coś się pojawia na skórze, trzeba pójść do lekarza.
  • To nie jest normalne, że mamy od miesiąca niegojący się strupek, a jednak wielu chorych przychodzi dopiero wtedy, gdy rana im wyraźnie przeszkadza, jest rozległa, bolesna, sącząca się.
  • Diagnostyka nowotworów skóry jest bardzo prosta. Większość zmian trudno przeoczyć. Niektóre są schowane pod majtkami, pod włosami, w zagięciach skóry, ale my i tak nie robimy nic nawet z większością, która jest na widoku.

Więcej na ten temat:

Wysokie filtry najlepiej chronią przed poparzeniem? Ekspert: obowiązujące zasady okazały się zawodne

Wierzysz, że oglądanie znamion i same kremy z filtrem uchronią cię przed rakiem skóry? Błądzisz! [WYWIAD]

Czytaj także:

Zatrucia pokarmowe latem

Antykoncepcja na wakacjach - przewodnik

Więcej o: