Tylko lekarz może rozstrzygnąć czy zmiany na twojej skórze mają znaczenie wyłącznie estetyczne, czy też mogą okazać się zabójcze. Nie zwlekaj z wizytą u dermatologa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a zmiana charakterystyczny wygląd.
Zwykle zgłaszamy się z czerniakiem do specjalisty (dermatologa lub onkologa) za późno. W Polsce udaje się uratować ok. 70 procent pacjentów. U naszych sąsiadów: ponad 90 procent.
Najczęściej dopiero w wakacje uważniej przyglądamy się znamionom i bardziej przejmujemy czerniakiem czy innymi nowotworami. To moment tak samo dobry, jak każdy inny. Wyprzedź czerniaka i zajmij się swoją skórą najlepiej już dziś. Spójrz i być może ocal życie. Pamiętaj jednak, że fachowa ocena stanu skóry wymaga użycia prostego urządzenia, czyli dermatoskopu.
Zamieszczone zdjęcia czerniaka są własnością prof. Piotra Rutkowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, członka Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
Więcej na ten temat: www.akademiaczerniaka.org
Uwaga! Złośliwe nowotwory skóry to nie tylko czerniaki. Czytaj zdecydowanie więcej na ten temat:
To trzeba wiedzieć o raku kolczystokomórkowym i podstawnokomórkowym
Tak wygląda rak skóry [ZDJĘCIA]
Dla tych, co wolą filmy:
Jeśli masz znamię czy inną zmianę skórną 'wylewającą' się wyraźnie na jedną stronę, to może być czerniak i nie możesz zwlekać z konsultacją u specjalisty dermatologa lub onkologa.
Jeśli zmiana na twojej skórze ma brzegi poszarpane, nierówne, ze zgrubieniami, itd., również powinien ją obejrzeć lekarz.
Niejednolity kolor zmiany skórnej to kolejna istotna wskazówka. Oczywiście, nawet złośliwa zmiana może być jednobarwna, ale raczej nie dotyczy to czerniaka.
Zdziwisz się, gdy zobaczysz, jak wygląda rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy. Oto nasza galeria, a w niej 38 zdjęć.
Wielkość zmiany powyżej sześciu milimetrów zawsze wymaga wyjaśnienia u lekarza. Można to zrobić szybko i bezboleśnie.
Dermatolog lub chirurg onkolog uzbrojony w dermatoskop, czyli specjalną lupkę ze światłem, oceni bardzo precyzyjnie stan skóry wszędzie, aby wykryć wszelkie zmiany we wczesnym stadium. Taka kontrola raz do roku daje szansę na diagnozę w stadium wyleczalnym wszelkich zmian nowotworowych.
Jeśli obserwujesz, że jakakolwiek zmiana na twojej skórze zmienia się (rośnie, przebarwia, uwypukla, wygląda po prostu inaczej), zajmij się nią starannie i udaj się do specjalisty.
Pamiętaj:
Więcej na ten temat:
Wysokie filtry najlepiej chronią przed poparzeniem? Ekspert: obowiązujące zasady okazały się zawodne
Czytaj także: