Pieprzyk czy śmiertelnie groźny czerniak: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej

W słoneczne dni uważniej przyglądamy się znamionom i bardziej przejmujemy skórnymi nowotworami. Masz wątpliwości? Odwiedź dermatologa, zwłaszcza jeśli zmiana na twojej skórze ma jedną z pięciu ważnych cech.
Dziś oparzenie słoneczne, a jutro problem? Na zabójczy efekt czasem czekamy dziesiątki lat, ale w końcu przychodzi... Dziś oparzenie słoneczne, a jutro problem? Na zabójczy efekt czasem czekamy dziesiątki lat, ale w końcu przychodzi... Joshua Ganderson, https://www.flickr.com/photos/jganderson/, CC BY 2.0

ABCDE czerniaka: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej

Tylko lekarz może rozstrzygnąć czy zmiany na twojej skórze mają znaczenie wyłącznie estetyczne, czy też mogą okazać się zabójcze. Nie zwlekaj z wizytą u dermatologa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a zmiana charakterystyczny wygląd.

Zwykle zgłaszamy się z czerniakiem do specjalisty (dermatologa lub onkologa) za późno. W Polsce udaje się uratować ok. 70 procent pacjentów. U naszych sąsiadów: ponad 90 procent.

Najczęściej dopiero w wakacje uważniej przyglądamy się znamionom i bardziej przejmujemy czerniakiem czy innymi nowotworami. To moment tak samo dobry, jak każdy inny. Wyprzedź czerniaka i zajmij się swoją skórą najlepiej już dziś. Spójrz i być może ocal życie. Pamiętaj jednak, że fachowa ocena stanu skóry wymaga użycia prostego urządzenia, czyli dermatoskopu.

Zamieszczone zdjęcia czerniaka są własnością prof. Piotra Rutkowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, członka Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Więcej na ten temat: www.akademiaczerniaka.pl

ABCDE czerniaka: ABCDE czerniaka: "A" jak asymetria, czyli, np. znamię "wylewające" się na jedną stronę, więcej: www.akademiaczerniaka.pl prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"A" jak asymetria

Jeśli masz znamię czy inną zmianę skórną 'wylewającą' się wyraźnie na jedną stronę, to może być czerniak i nie możesz zwlekać z konsultacją u specjalisty dermatologa lub onkologa.

ABCDE czerniaka: ABCDE czerniaka: "B" jak brzegi poszarpane, nierówne, posiadające zgrubienia, więcej: www.akademiaczerniaka.pl prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"B" jak brzegi poszarpane

Jeśli zmiana na twojej skórze ma brzegi poszarpane, nierówne, ze zgrubieniami, itd., również powinien ją obejrzeć lekarz.

Czytaj więcej na ten temat

ABCDE czerniaka: ABCDE czerniaka: "C" jak czerwony, czarny, czyli niejednolity kolor, więcej: www.akademiaczerniaka.pl prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"C" jak czerwony, czarny

Niejednolity kolor zmiany skórnej to kolejna istotna wskazówka. Oczywiście, nawet złośliwa zmiana może być jednobarwna, ale raczej nie dotyczy to czerniaka.

Zdziwisz się, gdy zobaczysz, jak wygląda rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy. Oto nasza galeria, a w niej 38 zdjęć.

ABCDE czerniaka: ABCDE czerniaka: "D" jak duży rozmiar, czyli wielkość zmiany powyżej 6mm, więcej: www.akademiaczerniaka.pl prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"D" jak duży rozmiar

Wielkość zmiany powyżej sześciu milimetrów zawsze wymaga wyjaśnienia u lekarza. Można to zrobić szybko i bezboleśnie.

Dermatolog lub chirurg onkolog uzbrojony w dermatoskop, czyli specjalną lupkę ze światłem, oceni bardzo precyzyjnie stan skóry wszędzie, aby wykryć wszelkie zmiany we wczesnym stadium. Taka kontrola raz do roku daje szansę na diagnozę w stadium wyleczalnym wszelkich zmian nowotworowych.

ABCDE czerniaka: ABCDE czerniaka: "E" jak ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu, więcej: www.akademiaczerniaka.pl prof. Piotr Rutkowski Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

"E" jak ewolucja

Jeśli obserwujesz, że jakakolwiek zmiana na twojej skórze zmienia się (rośnie, przebarwia, uwypukla, wygląda po prostu inaczej), zajmij się nią starannie i udaj się do specjalisty.

Schłodzić, nawilżyć, natłuścić, błędu nie powtórzyć... To może nie wystarczyć Schłodzić, nawilżyć, natłuścić, błędu nie powtórzyć... To może nie wystarczyć Phil Kates, https://www.flickr.com/photos/hawk684/, (CC BY-SA 2.0)

To musisz wiedzieć

Pamiętaj:

 • Czerniak to jeden z wielu problemów nowotworowych skóry.
 • Opalanie zmienia odczyn immunologiczny całej skóry, stąd skutki ponosimy niekoniecznie tylko tam, gdzie docierały promienie słoneczne.
 • Wiele czerniaków rozwija się od zera, w miejscu, gdzie niczego wcześniej nie było. Nowotwory skóry, w tym rak, są cieliste. To uwypuklenia, narośle, niegojące się ranki. Dlatego, gdy coś się pojawia na skórze, trzeba pójść do lekarza.
 • To nie jest normalne, że mamy od miesiąca niegojący się strupek, a jednak wielu chorych przychodzi dopiero wtedy, gdy rana im wyraźnie przeszkadza, jest rozległa, bolesna, sącząca się.
 • Diagnostyka nowotworów skóry jest bardzo prosta. Większość zmian trudno przeoczyć. Niektóre są schowane pod majtkami, pod włosami, w zagięciach skóry, ale my i tak nie robimy nic nawet z większością, która jest na widoku.

Więcej na ten temat:

Myślisz, że bez trudu samodzielnie rozpoznasz groźną zmianę nowotworową skóry? Zobacz 35 zdjęć raka podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego. Może zmienisz zdanie

Wysokie filtry najlepiej chronią przed poparzeniem? Ekspert: obowiązujące zasady okazały się zawodne

Wierzysz, że oglądanie znamion i same kremy z filtrem uchronią cię przed rakiem skóry? Błądzisz! [WYWIAD]

Czytaj także:

Zatrucia pokarmowe latem

Antykoncepcja na wakacjach - przewodnik

Więcej o:
Komentarze (13)
Pieprzyk czy śmiertelnie groźny czerniak: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej
Zaloguj się
 • play100cen

  Oceniono 44 razy 34

  Taka wiedza, to powinien być elementarz w szkole na każdym jej poziomie. Każdy lekarz, do którego przychodzimy z katarem, z bólem głowy powinien OBOWIĄZKOWO robić kontrolę skóry pacjenta pod kątem tych zmian. Wiem, co mówię. Ludzie umierają, bo dowiadują się na pół roku przed śmiercią, że plamka na ich ciele oznacza wyrok...

  A koszt (praktycznie zerowy) takich działań o jakich piszę powyżej byłby ratunkiem dla wielu ludzi i podniesieniem świadomości ludzi o lata świetlne.

 • maxthebrindle

  Oceniono 11 razy 7

  Tytuł na głównej: "Śmiertelnie groźny czerniak czy niegroźne znamię. Możesz to ŁATWO sprawdzić'.
  Za taki tytuł należy się kryminał - owoż zdiagnozowanie, czy zmiana jest czerniakiem, czy może innym nowotworem skóry, czy jednak jest niegroźna - wymaga konsultacji z doświadczonym lekarzem. Ludzie oczywiście powinni obserwować swoje znamiona i dobrze, że na to uczulacie - szkoda tylko, że tak kretyńskim tytułem. Samoocena stanu zdrowia przy możliwym zagrożeniu nowotworem to nie jest gotowanie jajek na twardo 'łatwym sposobem babci'...

 • anna1990

  Oceniono 7 razy 5

  Czerniak zdjęcia -- >> www. bolimnie.com/choroby/czerniak-zwany-tez-czerniakiem

 • fotoignorant

  Oceniono 8 razy 4

  Wcale to nie jest takie proste do zdiagnozowania. W moim przypadku znamię było w jednym kolorze okrągłe jak koło i pół roku minęło zanim mi uwierzono, że coś się z nim dzieje. Dopiero jak zaczęły pojawiać się mini kropelki krwi skierowano mnie na onkologię. I w ten sposób czerniak miał już III stopień złośliwości.

 • be-links

  Oceniono 7 razy 3

  Dużo jest niegroźnych znamion, które spełniają te kryteria. Włókniak łojotokowy to sztandarowy przykład. A są czerniaki, które można pomylić z pieprzykiem.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 18 razy 2

  Jestem przekonany, że 100% (no, może 99.999%) osób w Polsce miało oparzenie słoneczne. Na czerniaka zachoruje niewielki procent, więc ta korelacja jest mocno dyskusyjna. Tym niemniej, artykuł bardzo dobry. Podejrzane zmiany należy usuwać, a nie hołdować popularnej zasadzie: "lepiej nie ruszać" i "rak się boi noża".

 • rumpa

  Oceniono 1 raz -1

  Może pójść do lekarza?
  A w ogóle, są też białe czarniaki... i pod paznokciem... i w oku

 • premier_scretyna

  Oceniono 6 razy -4

  Miałem znamię, które spełniało wszystkie kryteria, a jednak okazało się niegroźne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX