Kriolipoliza, czyli "zimno" dla zgrabnej sylwetki

Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej nie zawsze wiąże się z interwencją chirurga i serią bolesnych zabiegów. Dzięki kriolipolizie można tego uniknąć.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Chłodzenie oraz krioterapia znajdują swoje zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób układu krążenia czy stawów. Niska temperatura doskonale sprawdza się w zabiegach medycyny estetycznej. "Zimno" znacznie przyśpiesza redukcję tkanki tłuszczowej, a tym samym znacznie ułatwia pozbycie się nadmiaru tkani tłuszczowej zarówno osobom z nadwagą jak i bardzo otyłym.

Co to jest kriolipoliza?

Zabieg kriolipolizy, poprzez chłodzenie tkanki tłuszczowej prowadzi do tzw. lipolizy, czyli rozpadu. Powstające w ten sposób kwasy tłuszczowe i gricerol wychwytywane są przez większość komórek i usuwane z organizmu. Redukując w ten sposób znacznie ilość samej tkanki.

Aparaty wykorzystywane do przeprowadzenia zabiegu są bardzo precyzyjne. Niszczą jedynie komórki tłuszczowe, a ryzyko uszkodzenia skóry, mięśni bądź nerwów jest praktycznie niemożliwe. Zdaniem specjalistów kriolipoliza stanowi jedną z lepszych oraz bezbolesnych i nieinwazyjnych metod walki z różnego rodzaju otyłością. Staje się ona szczególnie skuteczna przy usuwaniu nadmiaru tkanki z brzucha, bioder, pośladków oraz ud.

Jak to wygląda?

Specjalna podłużna końcówka połączona jest z urządzeniem chłodzącym (wielkością przypomina duży odkurzacz). Następnie przykładana jest ona do miejsca, z którego ma usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Umieszczony w końcówce aplikator pobiera energię zgromadzoną w komórkach tłuszczowych i rozpoczyna schładzanie. Temperatura generowana prze aparat zależna jest od ilości nagromadzonej tkanki, najczęściej temperatura chłodzenia mieści w przedziale od (-5) do (-10) stopni C. Pod wpływem niskiej temperatury tkanka tłuszczowa rozpada się i w naturalny sposób zostaje usunięta z organizmu.

Mimo że zabieg jest bezbolesny przed jego rozpoczęciem partie skóry, na której ma być wykonany pokrywa się specjalnym żelem, który zapobiega i łagodzi wszelkie mogące mu towarzyszyć dolegliwości. Przez pewien czas po zabiegu skóra bywa zaczerwieniona, może pojawić się także lekkie drętwienie. Osoba po zabiegu kriolipolizy nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, jedynym obostrzeniem jest unikanie aktywności fizycznej przez 7-10 dni.

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt kriolipoliza wykonywana jest w trzech seriach, w sześciotygodniowych odstępach. Każdy z pojedynczych zabiegów trwa od 45 do 60 minut, a jego cena waha się od 700 zł do 1600zl. Osoby decydujące się na zabieg muszą pamiętać, że pierwsze efekty pojawiają się od 2-4 miesięcy od ostatniego zabiegu.

Czy to bezpieczne?

Kriolipoliza to jeden z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej jednak nie zawsze może być wykonany. Ta metoda likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej odradzana jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także osobom z:

- cukrzycą

- padaczką

- rozrusznikiem serca

- krioglobulinemią

- chorobą Raynauda

- pokrzywką z zimna

- zaburzeniem pracy nerek lub wątroby

- miejscowymi zaburzenia krążenia

- hipoproteinemią zimnych aglutynin

- miejscowymi stanami zapalnymi lub otwartymi ranami

Czytaj także:

Lipofilling

Koenzym Q10 - rewolucja nie tylko w kosmetyce?

Intralipoterapia, czyli redukcja tkanki tłuszczowej

Ulthera

Lipoliza ultradźwiękowa

Więcej o: