"To nie starość, to choroba". 10 objawów alzheimera

Łatwo zbagatelizować pierwsze objawy choroby Alzheimera, bo przecież każdemu z nas - niezależnie od wieku - zdarza się o czymś zapominać. Choć nasz mózg w miarę upływu lat przestaje być ostry jak brzytwa, to niektóre zachowania mogą być wyraźnym sygnałem wskazującym na to, że możemy wymagać specjalistycznej pomocy. Jak je rozpoznać?

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Podczas pandemii na całym świecie drastycznie spadła liczba osób, u których zdiagnozowano alzheimera. Wcale nie oznacza to, że mamy mniej chorych - wielu pacjentów ze względu na ograniczony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej zrezygnowało z badań, dzięki którym można rozpoznać, co im dolega na wczesnym etapie, kiedy leczenie daje dobre efekty i można znacząco zahamować postęp choroby.

Brytyjskie Towarzystwo Choroby Alzheimera (Alzheimer's Association) w ramach kampanii społecznej "To nie starość, to choroba" opracowało nową listę kontrolną wskazującą na 10 objawów, które mogą świadczyć o tym, że możemy być chorzy na alzheimera i wymagamy dalszej pomocy. Co zdaniem specjalistów powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?

Po czym poznać, że możemy być chorzy na alzheimera?

Niestety zwykle pierwsze symptomy choroby mylone są z naturalnymi oznakami starzenia się organizmu, dlatego tak trudno postawić prawidłową diagnozę na wczesnym etapie. Im szybciej zorientujemy się, co nam dolega, tym większe będziemy mieć szanse na dłuższe i mniej uciążliwe życie.

Oto najczęstsze zachowania, po których można poznać, że ktoś z naszych bliskich lub my sami możemy potrzebować wsparcia lekarzy i podjąć skuteczne leczenie. 

Polskie pielęgniarki żyją 20 lat krócej niż przeciętna Polka. Co na to wpływa?Polskie pielęgniarki żyją 20 lat krócej niż przeciętna Polka. Co na to wpływa?

Jak wyjaśnia dr Jill Rasmussen z Royal College of General Practitioners, nowa lista kontrolna opracowana przez Towarzystwo Choroby Alzheimera jest prostym i bezpłatnym narzędziem, które ułatwia zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom zidentyfikowanie pierwszych niepokojących symptomów. Podczas wizyt lekarskich często ulegamy presji czasu i nie zwracamy uwagi na istotne szczegóły.

Prosimy każdego, kto obawia się, że może być chory na alzheimera, by podzielił się swoimi obserwacjami ze swoim lekarzem na podstawie poniższych wytycznych - przekonuje dr Jill Rasmussen.

10 objawów choroby Alzheimera. Nowa lista kontrolna

1. Problemy z pamięcią, które utrudniają codzienne funkcjonowanie: utrata pamięci krótkotrwałej i zapominanie niedawno zdobytych informacji np. listy zaplanowanych zakupów, nazwisk znanych nam osób lub istotnych dla nas dat i terminów zdarza się zwłaszcza we wczesnym stadium choroby. Jeśli ktoś częściej niż zwykle prosi nas o powtórzenie tych samych informacji i zaczyna coraz bardziej polegać na innych w sprawach, które wcześniej były wykonywane samodzielnie i nie sprawiały kłopotów, powinno to wzbudzić naszą czujność, bo może nie być to tylko typowa oznaka starzenia się.

2. Dekoncentracja i utrata kontroli nad zaplanowanymi działaniami: każdy z nas popełnia błędy, ale jeśli zauważymy, że coraz trudniej nam zachować czujność, a wykonywanie prostych czynności wymagających myślenia zajmuje nam znacznie więcej czasu niż kiedyś (np. mamy problem z liczeniem w pamięci, nie jesteśmy w stanie kontrolować bieżących wydatków lub nie możemy przypomnieć sobie zasad, jakie obowiązują choćby w kwestii przepisów drogowych), to może być to jednym z sygnałów świadczących o tym, że w naszym mózgu dochodzi do uszkodzeń, które mogą mieć związek z wczesnym etapem choroby Alzheimera.

3. Trudności z realizacją codziennych zadań i planów: nagły problem z dotarciem do lokalizacji, w której często bywaliśmy, trudność z zarządzaniem bieżącymi wydatkami lub spamiętaniem zasad ulubionej gry mogą wskazywać na to, że szwankująca pamięć nie jest tylko winą tego, że się starzejemy. O tym, że możemy być w początkowej fazie choroby Alzheimera może też świadczyć to, że coś, co wcześniej było dla nas banalnie proste, zaczyna stwarzać poważną przeszkodę - bez uzasadnionej przyczyny możemy wymagać pomocy przy takich czynnościach jak włączenie telewizora czy skorzystanie z piekarnika, gazówki lub kuchenki mikrofalowej.

4. Dezorientacja w czasie i przestrzeni: tracimy poczucie upływającego czasu, nie dostrzegamy zmieniających się dat lub nawet pór roku, zapominamy, dlaczego przebywamy w miejscu, w którym jesteśmy i jak się tam znaleźliśmy. Taka zmiana w naszym zachowaniu może być wyraźnym sygnałem wskazującym na to, że wymagamy pomocy, a nasze dolegliwości nie wynikają tylko z tego, że się starzejemy.

5. Problem z właściwą interpretacją czynników wizualnych i przestrzennych: kiedy coraz trudniej odczytać nam tekst lub prawidłowo ocenić odległość, zwykle myślimy, że z wiekiem pogarsza się nam wzrok. Niestety łatwo pomylić ten objaw z charakterystycznymi dla chorych na alzheimera trudnościami związanymi z rozróżnianiem kolorów lub kontrastów, które mogą znacząco pogarszać zdolność np. do kierowania pojazdów i zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Zastrzyk dla cierpiących na cukrzycę typu 2 może dokonać przełomu w walce z otyłością.Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę, który niezwykle ułatwia odchudzanie

6. Problemy ze znalezieniem właściwego słowa: nie chodzi o drobne błędy językowe, ale pomyłki wynikające z trudności z prawidłowym nazwaniem prostych przedmiotów lub czynności. Podawanie niewłaściwych nazw, problem z sensownym dołączeniem do konwersacji lub częste tracenie wątku może wskazywać na wczesne stadium alzheimera i wcale nie musi wynikać tylko z procesu starzenia się.

7Chowanie rzeczy w nietypowe miejsca: problemem nie jest to, że wypadnie nam z głowy drobny szczegół, bo jeśli tylko pamiętamy czynności, które wykonaliśmy, mamy szansę na to, by przypomnieć sobie o tym, co robiliśmy. Osoby cierpiące na alzheimera mogą nie być w stanie odtworzyć w myślach poprzednich działań, przez co trudniej wiązać im ze sobą fakty i mogą zachowywać się w sposób odbiegający od normy - np. wkładają do lodówki... klucze, zakładają dwa różne buty lub co gorsza, zaczynają bezpodstawnie oskarżać innych o kradzież, choć nie mają ku temu żadnych podstaw.

8. Nieprawidłowa ocena sytuacji: przestawanie przywiązywania uwagi do czynności, które wcześniej miały dla nas znaczenie - tj. dbałość o higienę osobistą, codzienna zmiana bielizny lub zachowywanie wokół siebie porządku. Z wiekiem możemy tracić ochotę do tego, by dbać o siebie tak jak wcześniej, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę np. z tego, czy wychodzimy na zewnątrz w ubraniu, czy zapomnieliśmy się przebrać z piżamy. Brak zdolności do tego, by prawidłowo ocenić sytuację, w jakiej się znajdujemy, może być jednym z sygnałów świadczących o alzheimerze.

9. Wycofanie się z życia społecznego: apatia i coraz mniejsza skłonność do tego, by przebywać wśród innych ludzi i oddawać się ulubionym rozrywkom może nie wynikać tylko z tego, że zaczynamy się starzeć. Nagła utrata kontaktu z najbliższą rodziną, rezygnacja z hobby, które wcześniej miało dla nas duże znaczenie lub zaprzestanie śledzenia informacji np. o drużynie sportowej, której kibicowaliśmy, może być jednym z symptomów wskazujących na to, że w naszym mózgu dochodzi do uszkodzeń typowych dla choroby Alzheimera.

10. Częste zmiany nastroju i zachowania: osoby, które wcześniej bywały bardzo spokojne, nagle stają się agresywne, mogą mieć częstą huśtawkę nastrojów - od stanu przygnębienia przechodzą w napady lęku lub silnego pobudzenia. Łatwiej denerwują się w miejscach publicznych, w których czują się poza strefą komfortu (zakłócenie rutyny prowadzi do utraty poczucia bezpieczeństwa, a w konsekwencji dostarcza dodatkowego stresu i wprawia w irytację).

Jeśli takie objawy zauważasz u siebie lub u osoby, która jest ci bliska, warto zgłosić się do lekarza, by wykonać dodatkowe badania diagnostyczne.

Choroba Alzheimera prowadzi do trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Im szybciej zgłosimy się po specjalistyczną pomoc, tym łatwiej będzie podjąć skuteczne leczenie.

źródło: Alzheimer's Association

Więcej o: