Ugryzł cię kleszcz? Naukowcy za darmo sprawdzą, czy mógł zarazić cię boreliozą

Nie każdy kleszcz przenosi krętki Borrelia, a z badań wynika, że co piąty z nich jest w stanie wywołać u nas boreliozę. Kleszcza, który wkłuł się w nasze ciało, można poddać bezpłatnym badaniom molekularnym. Wystarczy, że umieścimy go w szczelnym pojemniku i wyślemy do parazytologów z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Jeśli udało ci się złapać kleszcza, który wbił ci się w skórę, możesz za darmo poddać go testom na obecność krętków powodujących boreliozę. Pomogą ci w tym naukowcy z UW, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zespołu AmberLab, którzy do końca września będą bezpłatnie wykonywać badania molekularne wykrywające materiał genetyczny krętków Borrelia u kleszczy pospolitych usuniętych ze skóry w ciągu 3 dni. 

Darmowe badania kleszczy na obecność krętków boreliozy

Kleszcza, którego udało się nam złapać, należy włożyć do szczelnie zamkniętego pojemnika i wysłać przesyłką kurierską wraz ze zleceniem badania oraz zgodą na przeprowadzenie testów na adres:  Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN" lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00.

Po wyciągnięciu z ciała kleszcza mamy trzy doby na to, by wysłać go do naukowców, by za darmo sprawdzili, czy mógł przenosić bakterie wywołujące boreliozę. Najlepiej usuwać go pęsetą (chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć, ale nie wykręcać). Ze szczegółami na temat tego projektu można się zapoznać na stronie: parazytologia.biol.uw.edu.pl, a w razie wątpliwości można dopytać o interesujące nas kwestie wysyłając maila na adres: badaniekleszcza@gmail.com. Na wyniki badań będziemy musieli poczekać 10 kolejnych dni roboczych.

Im dłużej kleszcz żerował na żywicielu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia boreliozy

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wykrycie u przesłanego naukowcom kleszcza materiału genetycznego krętków Borrelia nie oznacza, że zachorujemy na boreliozę, jeśli wcześniej taki osobnik wbił się w naszą skórę. Wiele zależy od tego, jak długo kleszcz żerował na naszym ciele.

Jeśli zdecydujemy się na wykonanie serologicznych testów diagnostycznych analizujących próbkę naszej krwi, to sprawdzenie, czy doszło do zakażenia, możliwe jest dopiero po upływie około 4-6 tygodni od momentu wbicia się przez kleszcza w nasze ciało. W ten sposób można się upewnić, czy kleszcz mógł wywołać u nas boreliozę.

źródło: Zakład Parazytologii Wydziału Biologii UW

Więcej o: