Uroda i sport - najnowsze artykuły
-
"Gołębie kleszcze" mogą być niebezpieczne dla ludzi. Jak się chronić przed obrzeżkiem?
Służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają, że szczególne zagrożenie dla człowieka stanowi Argas reflexus, czyli obrzeżek zwany też kleszczem gołębim lub ptasim. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
-
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę. Ma pomóc w walce z... otyłością
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na stosowanie tirzepatydu. Lek podawany jest raz w tygodniu w formie zastrzyku, który nie tylko pozwala lepiej kontrolować poziom cukru we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, ale także znacząco ułatwia walkę z otyłością lub nadwagą.
-
Przeciętna pielęgniarka w Polsce ma 53 lata, umiera 8 lat później. Niedługo może ich zabraknąć
Dlaczego statystyczna pielęgniarka w naszym kraju nie ma szans na to, by cieszyć się późną starością i żyje prawie dwie dekady krócej niż reszta Polek? Wiceprzewodnicząca Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w rozmowie z serwisem zdrowie.gazeta.pl wyjaśnia przyczyny takiej sytuacji.
-
Urlop menstruacyjny: Hiszpanki będą mieć prawo do 3 dni wolnego od pracy w miesiącu?
Zwolnienie lekarskie dla kobiet odczuwających silne bóle miesiączkowe jako pierwsza w Europie planuje wprowadzić Hiszpania. W szczególnych przypadkach prawo do wolnego w pracy z powodu menstruacji ma być wydłużone nawet do 5 dni w miesiącu - podało BBC.
-
Ile lat ma przeciętna pielęgniarka w Polsce? Żyje krócej niż reszta Polek
Statystyczna pielęgniarka w Polsce ma średnio ponad 53 lata, a położna - 51. Choć pracuje ciężko i pomaga ratować życie innych ludzi, to nie ma szansy dożyć późnej starości. W chwili zgonu ma 61,5 roku - wynika z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i położnych, które 12 maja obchodzą swe święto.
-
Co pyli w maju? Wiosenny kalendarz alergika
Już co drugi Polak cierpi z powodu alergii. Kiedy tylko na zewnątrz robi się cieplej ciężkie życie zaczynają mieć wszyscy, którzy zmagają się z sezonowymi uczuleniami na pyłki różnych roślin. Które z nich obecnie najbardziej dają się we znaki?
-
Jak rozpoznać nimfy kleszczy? Często się je myli z... pieprzykami
Są maleńkie jak ziarenko maku, a z daleka łatwo wziąć je za drobne znamię na skórze. Choć są znacznie mniejsze niż kleszcze, to nie warto ich bagatelizować, bo około 3 proc. z nich może wywoływać boreliozę i inne choroby. Co warto wiedzieć o nimfach kleszczy?
-
Tajne przez poufne, czyli na co choruje Putin?
Kamienna twarz "Tego, którego imienia nie można wypowiadać" staje się coraz bardziej podobna do wizerunku najbardziej znienawidzonego polityka na świecie. Robienie wymuszonej, dobrej miny do złej gry, w której codziennie giną ludzie, w przypadku Putina może jednak nie być tylko skutkiem brania popularnego botoksu. Czy za specyficzne objawy neurologiczne może odpowiadać broń soniczna?
-
Jak usunąć kleszcza? Zrób to sam lub idź do przychodni, ale nie na SOR
"W przypadku SOR-u walutą jest czas (...), bardzo mi przykro, ale nie możemy rozwiązywać wszystkich problemów, a NFZ na swoich stronach wyraźnie stwierdza, że usuniecie kleszcza leży w kompetencjach POZ" - wyjaśnia Mateusz Sieradzan, popularny ratownik medyczny i dyplomowany pielęgniarz, którego facebookowy profil "Pan Pielęgniarka" śledzi ponad 69 tys. użytkowników.
-
O co biega w Wings for Life? Sparaliżowanym wkrótce może pomóc... zastrzyk
Ten bieg ma dosłownie postawić na nogi tych, wobec których medycyna jest bezradna. Zapalonych biegaczy gromadzących się o tej samej porze w 33 miastach świata łączy wspólna idea - zbiórka środków na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Na jakim etapie są obecnie naukowcy? Nadzieję na spory przełom w tej kwestii daje nowa metoda, która może pozwolić sparaliżowanym odzyskać sprawność w zaledwie 4 tygodnie. Na czym to polega?
-
Rak jelita grubego - najważniejsze objawy. Badania, które mogą ratować życie
-
Wypij ten napój zaraz po przebudzeniu. Działa lepiej niż kawa
-
To kwestia smaku. Dlaczego wybór metody parzenia kawy ma znaczenie? Eksperci tłumacząMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Dawniej taki rosół robiły babcie. Znów jest na niego "wielkie bum"
-
Witamina B12 może przyspieszyć naprawę tkanek i pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - nowe badanie
- Co kryje się za falą dziecięcego zapalenia płuc w Chinach? Eksperci wyjaśniają
- Napar, który pomaga przy bólu gardła
- W QUIZIE medycznym pytamy o choroby. Jak z Waszą wiedzą na ten temat?
- Krępujące, choć robią to wszyscy. Dowiedz się, dlaczego puszczamy bąki
- Tak zachowuje się osoba z "cichą depresją". Nie ignoruj tych symptomów
-
Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy biegasz? 10 nieoczywistych skutków joggingu
Biegać warto nie tylko dla utrzymania całego organizmu w dobrej kondycji, ale także po to, by zadbać o swój... mózg! Wystarczy 30-minutowa przebieżka, by wzmóc kreatywność i odświeżyć umysł, a na dodatek obniżyć cholesterol, poprawić nastrój i polepszyć jakość naszego snu. Stale przybywa dowodów naukowych na to, że bieganie można traktować jak naturalny lek, który zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym i wbrew pozorom znacząco wydłuża życie.
-
Jaka dieta, taka cera, czyli błędy dietetyczne, które widać na skórze twarzy
Wypryski, przebarwienia, opuchlizna - zmiany na twojej skórze mogą mieć różne przyczyny, ale często są skutkiem błędów dietetycznych. Poznaj cztery częste typy twarzy i dowiedz się, czego zapewne jest za dużo w twojej diecie, skoro na skórze pojawiły się akurat takie niekorzystne zmiany. Czy grozi ci przedwczesne starzenie?
-
Medycyna estetyczna: gałąź medycyny nastawiona na zadowolenie pacjenta
Medycyna estetyczna cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród pań, ale coraz częściej i wśród panów. Charakteryzuje ją szerokie spektrum działania, a także niewielka inwazyjność zabiegów. Sprawdzamy, czym dokładnie jest medycyna estetyczna i na czym polegają jej zabiegi.
-
Skóra sucha - jak o nią właściwie dbać i jakie preparaty stosować?
Skóra sucha wymaga szczególnej pielęgnacji i aby móc cieszysz się piękną i zdrową cerą trzeba o nią właściwie zadbać. Pielęgnacja przyniesie spodziewane efekty, jeśli będzie właściwie dobrana i będzie spełniała wymagania danego typu skóry. Zatem, czym charakteryzuje się skóra sucha i jakie kosmetyki wybierać do codziennego stosowania?
-
Wszystko przez maseczki. Też masz problem za uszami? Pytamy dermatologa, jak sobie z nim radzić
Otarcia, zaczerwienienia, przerwania ciągłości skóry, wreszcie: wypryski i owrzodzenia. Nasza skóra okolic uszu źle znosi maseczki. Dlaczego, skoro nawet znacznie cięższe okulary są nieźle tolerowane? Można coś na to poradzić? Wyjaśnia dr Aleksandra Rymsza, dermatolog.