Ile lat ma przeciętna pielęgniarka w Polsce? Żyje krócej niż reszta Polek

Statystyczna pielęgniarka w Polsce ma średnio ponad 53 lata, a położna - 51. Choć pracuje ciężko i pomaga ratować życie innych ludzi, to nie ma szansy dożyć późnej starości. W chwili zgonu ma 61,5 roku - wynika z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i położnych, które 12 maja obchodzą swe święto.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki i Położnej zewsząd płyną podziękowania za codzienny trud, poświęcenie i profesjonalną opiekę nad pacjentami dla wszystkich, którzy z poświęceniem wykonują takie zawody medyczne. Niestety nie jest to wdzięczna ani wysoko opłacana praca, a średni wiek osób zatrudnionych na stanowisku pielęgniarki lub położnej jest coraz wyższy.

Ile lat ma pielęgniarka lub położna w Polsce? Ponure statystyki

Z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że w ciągu ostatniego roku najwięcej osób pracujących w Polsce na stanowisku pielęgniarki lub pielęgniarza miało od 51 do 60 lat. Nadal swoją pracę wykonuje ponad 60 tys. osób, które nabyły już prawo emerytalne i ma 61-70 lat.

Zdarzają się także pracownicy, którzy pracują nawet po siedemdziesiątce. Wbrew pozorom w najstarszej grupie pielęgniarek pracuje niewiele mniej osób niż w najmłodszej grupie zatrudnionych.

Struktura wieku pielęgniarek:

 • 51-60 lat - 35,8 proc.
 • 41-50 lat – 24,1 proc.
 • 61-70 lat – 23 proc.
 • 31-40 lat – 7,7 proc.
 • 21-30 lat – 5,2 proc.
 • powyżej 70 lat – 4,1 proc.

Struktura wieku położnych:

 • 51-60 lat – 35,5 proc.
 • 41-50 lat – 9,8 proc.
 • 61-70 lat – 19,5 proc.
 • 31-40 lat – 10,9 proc.
 • 21- 30 lat – 10,3 proc.
 • powyżej 70 lat – 4 proc.

Pielęgniarka lub położna żyje krócej niż przeciętna Polka

Kobiety w Polsce żyją średnio powyżej 81 lat (81,8). Niestety nie dotyczy to pielęgniarek lub położnych, które w chwili zgonu mają średnio 61,5 roku – podaje po przeanalizowaniu rejestrów PESEL z 5 ubiegłych lat Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki żyją 20 lat krócej niż reszta Polek

Statystyczna Polka żyje 81 lat, a pielęgniarka lub położna tylko nieco ponad 61 - w sumie 20 lat krócej. Swojego rozczarowania z tego powodu nie ukrywają zatrudnione w tym fachu osoby, które dziś mają szczególną okazję do refleksji.

"Jak co roku, 12 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Pielęgniarzy. W rzeczywistości nasze świętowanie to kolejny dyżur, kolejna doba, kolejne nadgodziny" - tłumaczą przedstawicielki tego zawodu w mediach społecznościowych.

Chroniczne zmęczenie, frustracja i przepracowanie niestety coraz częściej wypierają zadowolenie, satysfakcję i energię do nowych inicjatyw. Niestety braki kadrowe w większości placówek medycznych, przerażające statystki wieku Pielęgniarek i Pielęgniarzy, brak zastępowalności w zawodzie tylko potęgują problem - skarżą się zatrudnieni na tym stanowisku.

W Polsce brakuje personelu medycznego. Dotąd zatrudniono 520 pielęgniarek z Ukrainy

W zawodzie pielęgniarki lub położnej pracuje w Polsce 265 tys. osób, w tym 70 tys. pracowników, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne i w każdej chwili mogą przejść na emeryturę. 

Problem z niedoborem personelu medycznego w polskich szpitalach jest powszechny, ale nie udało się go dotąd rozwiązać np. poprzez masowe zatrudnianie uprawnionych do wykonywania tej profesji osób z Ukrainy.

Z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wynika, że do tej pory w polskich placówkach medycznych zatrudnionych jest 520 ukraińskich pielęgniarek. Nowym pomysłem jest umożliwienie im pracy w Domach Opieki Społecznej bez konieczności potwierdzenia znajomości języka polskiego.

Więcej o: