Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki i Położnej zewsząd płyną podziękowania za codzienny trud, poświęcenie i profesjonalną opiekę nad pacjentami dla wszystkich, którzy z poświęceniem wykonują takie zawody medyczne. Niestety nie jest to wdzięczna ani wysoko opłacana praca, a średni wiek osób zatrudnionych na stanowisku pielęgniarki lub położnej jest coraz wyższy.
Ile lat ma pielęgniarka lub położna w Polsce? Ponure statystyki
Z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że w ciągu ostatniego roku najwięcej osób pracujących w Polsce na stanowisku pielęgniarki lub pielęgniarza miało od 51 do 60 lat. Nadal swoją pracę wykonuje ponad 60 tys. osób, które nabyły już prawo emerytalne i ma 61-70 lat.
Zdarzają się także pracownicy, którzy pracują nawet po siedemdziesiątce. Wbrew pozorom w najstarszej grupie pielęgniarek pracuje niewiele mniej osób niż w najmłodszej grupie zatrudnionych.
Struktura wieku pielęgniarek:
Struktura wieku położnych:
Pielęgniarka lub położna żyje krócej niż przeciętna Polka
Kobiety w Polsce żyją średnio powyżej 81 lat (81,8). Niestety nie dotyczy to pielęgniarek lub położnych, które w chwili zgonu mają średnio 61,5 roku – podaje po przeanalizowaniu rejestrów PESEL z 5 ubiegłych lat Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Pielęgniarki żyją 20 lat krócej niż reszta Polek
Statystyczna Polka żyje 81 lat, a pielęgniarka lub położna tylko nieco ponad 61 - w sumie 20 lat krócej. Swojego rozczarowania z tego powodu nie ukrywają zatrudnione w tym fachu osoby, które dziś mają szczególną okazję do refleksji.
"Jak co roku, 12 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Pielęgniarzy. W rzeczywistości nasze świętowanie to kolejny dyżur, kolejna doba, kolejne nadgodziny" - tłumaczą przedstawicielki tego zawodu w mediach społecznościowych.
Chroniczne zmęczenie, frustracja i przepracowanie niestety coraz częściej wypierają zadowolenie, satysfakcję i energię do nowych inicjatyw. Niestety braki kadrowe w większości placówek medycznych, przerażające statystki wieku Pielęgniarek i Pielęgniarzy, brak zastępowalności w zawodzie tylko potęgują problem - skarżą się zatrudnieni na tym stanowisku.
W Polsce brakuje personelu medycznego. Dotąd zatrudniono 520 pielęgniarek z Ukrainy
W zawodzie pielęgniarki lub położnej pracuje w Polsce 265 tys. osób, w tym 70 tys. pracowników, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne i w każdej chwili mogą przejść na emeryturę.
Problem z niedoborem personelu medycznego w polskich szpitalach jest powszechny, ale nie udało się go dotąd rozwiązać np. poprzez masowe zatrudnianie uprawnionych do wykonywania tej profesji osób z Ukrainy.
Z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wynika, że do tej pory w polskich placówkach medycznych zatrudnionych jest 520 ukraińskich pielęgniarek. Nowym pomysłem jest umożliwienie im pracy w Domach Opieki Społecznej bez konieczności potwierdzenia znajomości języka polskiego.