-
Eric Idle z grupy Monty Pythona: Przetrwałem raka trzustki. To zabawna historia
79-letni komik i aktor, doskonale znany na całym świecie za sprawą legendarnego ''Latającego cyrku Monty Pythona'', wyznał na łamach tygodnika ''Time'', że trzy lata temu zdiagnozowano u niego raka trzustki. Chorobę udało się rozpoznać przypadkowo podczas rutynowych badań. W ramach akcji Stand Up to Cancer mistrz absurdalnego humoru zachęca wszystkich do tego, by zgłosić się na testy, które mogą wykryć, co nam dolega.
-
GIS skontrolował preparaty na komary i kleszcze. Wycofano prawie 200 produktów
Sanepid ujawnił wyniki wrześniowej kontroli produktów biobójczych polecanych do odstraszania kleszczy i komarów. Skontrolowano ponad 6,2 tys. środków dostępnych w sklepach ponad tysiąc sprzedawanych online. Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z rynku 190 insektycydów i repelentów.
-
Naukowcy: Bycie samotnym i nieszczęśliwym przyspiesza starzenie bardziej niż palenie papierosów
''Wykazaliśmy, że czynniki psychologiczne, takie jak samotność i poczucie, że jest się nieszczęśliwym, podnoszą wiek biologiczny średnio o 20 miesięcy'' - twierdzą badacze z Uniwersytetu Stanforda oraz Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu. W porównaniu z niepalącymi rówieśnikami palacze starzeją się szybciej o około 15 miesięcy. Małżeństwo może natomiast sprawiać, że nasze ciało starzeje się wolniej o niecałe 7 miesięcy - wynika z najnowszych badań.
-
Która kawa jest najzdrowsza dla serca: mielona, rozpuszczalna czy bezkofeinowa? Po 12 latach badań poznano odpowiedź
Po przebadaniu danych 450 tys. dorosłych pacjentów z brytyjskiego biobanku naukowcom udało się ustalić, że picie każdego dnia około 2-3 filiżanek większości rodzajów kawy może chronić przed chorobami układu krążenia i przedwczesną śmiercią. Jednak tylko w przypadku kawy mielonej i rozpuszczalnej z kofeiną zauważono zmniejszenie ryzyka arytmii - wynika z badań opublikowanych tuż przed Międzynarodowym Dniem Kawy, który obchodzimy 29 września.
-
Czy szczepionki przeciw COVID-19 zaburzają cykl miesiączkowy? Naukowcy przebadali 20 tys. kobiet
Od dawna próbowano ustalić, czy szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 mogą wpływać na długość cyklu miesiączkowego. Na łamach ''BMJ Medicine'' właśnie opublikowano najnowsze wyniki badań na ten temat. Co udało się ustalić ekspertom?
-
Tabletkę z jodkiem potasu wyda strażak, farmaceuta czy... nauczyciel? ''To dobre pytanie''
Czy tabletki z jodkiem, które mają być dostępne m.in. dla uczniów, będą wydawane przez strażaków, czy może zajmą się tym lekarze, aptekarze albo dyrektorzy szkół? W jaki sposób będzie się to odbywało - zapytaliśmy o to Karola Kierzkowskiego, rzecznika Państwowej Straży Pożarnej. Nadal czekamy na wyjaśnienia od MSWiA, które koordynuje działania w tej sprawie.
-
Uczniowie mogą dostać tabletki z jodkiem potasu. Lekarz wyjaśnia, jakie są przeciwwskazania
Jodek potasu trafił już do strażaków w całej Polsce, a w szkołach zaczęto rozdawać rodzicom deklaracje z prośbą o zgodę na podanie dzieciom tabletek, jeśli doszłoby do skażenia. Prof. dr n. med. Leszek Królicki w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl rozwiewa wszelkie wątpliwości, które mogą mieć w tej sytuacji opiekunowie dzieci i młodzieży.
-
Operatorzy numeru 112 grożą strajkiem. Rząd chce, by pracowali po 16 godzin
MSWiA w ramach nowego projektu ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej planuje wydłużyć dyżury osób obsługujących numery alarmowe nawet do 16 godzin dziennie, a także wprowadzić ''dyżury domowe'' bez żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Sprawa może doprowadzić do ogólnopolskiego strajku, na którym mogą mocno ucierpieć pacjenci.
-
Uwaga na te talerze. Mogą szkodzić zdrowiu. Sanepid wydał ostrzeżenie
Spożywanie posiłków podawanych na tych naczyniach może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia konsumenta w zakresie narażenia na formaldehyd - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. W jaki sposób wpływa na organizm ten związek?
-
Jak działa jodek potasu? W razie zagrożenia tabletki trafią do uczniów. Rodzice dostaną do podpisu deklaracje
''Byłem u strażaków, mam dziecko alergika i chciałem wiedzieć jaki producent, jakie są składniki dodatkowe itp. Zastępca komendanta zadzwonił do magazynu, przyszedł pan i pokazał mi zdjęcie pudełka: jodek potasu 65 mg, dokładnego składu brak, producent TZF, czyli Polfa Tarchomin'' - zdradził pan Zdzisław, który próbował znaleźć dodatkowe informacje na temat tabletek jodku potasu, które ma dostać jego syn. Sprawdzamy, co warto wiedzieć na temat tego preparatu.
-
Jad pszczeli zabija 100 proc. komórek raka piersi w 60 minut. Ważne odkrycie naukowców z Australii
Zawarta w jadzie pszczelim melityna jest w stanie w ciągu jednej godziny zniszczyć komórki nowotworowe agresywnych odmian raka piersi. Substancja wytwarzana przez pszczoły miodne może być zamieniona na syntetyczny odpowiednik. Wyniki badań laboratoryjnych są obiecujące, ale zastosowanie takiej metody leczenia u ludzi wymaga dalszych prac badawczych - studzą emocje australijscy uczeni.
-
Syndrom hawański. Lekarz z CIA wyjawił, że też miał objawy "tajemniczej choroby dyplomatów"
Dr Paul Andrews był jedną z pierwszych osób wysłanych w 2017 roku do Hawany po to, by zbadać dolegliwości, na które skarżyli się pracownicy amerykańskiej ambasady na Kubie. Lekarz pracujący dla CIA po raz pierwszy ujawnił publicznie, że choć początkowo nie dowierzał w istnienie tzw. syndromu hawańskiego, to na własnej skórze doświadczył objawów, których nie był w stanie wyjaśnić. Po 5 latach od tego wydarzenia nadal ma problemy ze zdrowiem - przyznał na antenie CNN.
-
10 tys. chorych może umrzeć, bo zabrakło ważnego leku. Zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich
Lek Mytelase pomaga pacjentom z miastenią, która atakuje mięśnie. Preparat został wycofany i nie ma żadnych zamienników. Brak dostępu do tego środka ''może doprowadzić do problemów z połykaniem, oddychaniem, a w końcu do śmierci'' - ostrzega Rzecznik Praw Obywatelskich po skardze matki chłopca walczącego z tą chorobą neurologiczną. Krzysztof Kopeć, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl wyjaśnia, dlaczego w Polsce mamy coraz większy problem z dostępem do leków.
-
Khosta-2. Nowy wirus z Rosji może zagrażać ludziom. Jest odporny na szczepionki przeciw COVID-19
Wirusolodzy ze Stanów Zjednoczonych ostrzegają, że pochodzący od nietoperzy z Soczi patogen może stanowić zagrożenie dla ludzi. Jest podobny do koronawirusa, który wywołał pandemię. Nie działają na niego obecne wersje szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.
-
Zmodyfikowany wirus opryszczki zabija nowotwory. 39-letni Polak przetestował przełomową terapię
Krzysztof Wojtkowski jest jednym z pacjentów, których zakwalifikowano do innowacyjnej terapii przeciwnowotworowej. Do infekowania i niszczenia komórek nowotworowych wykorzystywany jest w tym przypadku powszechnie znany wirus opryszczki. Wczesne wyniki badań są obiecujące - podaje BBC.
-
Pomagał pacjentom w hospicjum, sam zmarł na nieuleczalną chorobę. Na co cierpiał ''Johnny''?
Ksiądz Jan Kaczkowski, czyli tytułowy bohater filmu ''Johnny'', który właśnie wchodzi na ekrany kin, miał nie tylko glejaka. Wcześniej lekarze wykryli u niego inny guz. Dyrektor puckiego hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio zmarł w wieku 38 lat. Co mu dolegało?
-
''Czy twoje życie zmieniło się z powodu menopauzy?'' Courteney Cox zwraca uwagę na kobiece sprawy w nowej wersji słynnej reklamy
Zanim 58-letnia dziś Courteney Cox wcieliła się w postać Moniki z serialu ''Przyjaciele'', zagrała w kultowej reklamie tamponów. W 1985 roku po raz pierwszy w historii amerykańskiej telewizji opowiedziała o menstruacji. Teraz próbuje przełamać tabu związane z menopauzą.
-
Najpierw umarł płód, potem ona. Minął rok od śmierci Izy z Pszczyny. Zarzuty usłyszało dotąd trzech lekarzy
650 tys. zł kary dla szpitala w Pszczynie i zarzuty dla trzech lekarzy z tej placówki - to efekt tego, co stało się 22 września 2021 roku z 30-letnią Izą. Kobieta zgłosiła się po pomoc, bo odeszły jej wody. Zmarła z powodu sepsy. Odmówiono jej aborcji, bo serce płodu nadal biło. Osierociła 9-letnią córkę. Sprawa wywołała powszechne oburzenie. W protestach pod hasłem "Ani jednej więcej" wzięły udział tysiące ludzi. Co na to szpital, w którym zmarła ciężarna? Mamy nowy komentarz w tej sprawie.
-
Przez 30 lat przebadano milion Amerykanów. Wystarczą dwa słodkie napoje dziennie, by zwiększyć ryzyko tych nowotworów
Osoby, które na co dzień wypijają dwa słodkie napoje, są bardziej narażone na raka jelita grubego, raka okrężnicy i nerki oraz otyłość - wynika z badań prowadzonych przez trzy dekady w Stanach Zjednoczonych. Szkodzą nawet napoje dietetyczne, słodzone sztucznymi słodzikami. Ich spożywanie nawet o 11 proc. zwiększa ryzyko raka trzustki - ostrzegają naukowcy.
-
Tyle herbaty należy wypijać każdego dnia, by zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 [NOWE ODKRYCIE]
Wystarczy codziennie sięgać po 4 filiżanki herbaty czarnej, zielonej lub oolong, by w ciągu najbliższych 10 lat o 17 proc. zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 - twierdzą naukowcy, którzy pochwalili się nowym odkryciem na tegorocznym spotkaniu Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą w Sztokholmie.