Monika Piorun

 • W popularnym alkoholu wykryto niedozwolony składnik. GIS wydał ostrzeżenie publiczne
 • Były szef Agencji Wywiadu o skażeniu Odry: Należałoby brać pod uwagę sabotaż

  Były szef Agencji Wywiadu o skażeniu Odry: Należałoby brać pod uwagę sabotaż

  Nie rtęć, nie metale ciężkie, nie mezytylen ani inne chemikalia. Z grona czynników, które mogły przyczynić się do skażenia Odry, stale usuwane są najbardziej oczywiste wyjaśnienia. Nadal nie ma jednak oficjalnej odpowiedzi na kluczowe pytanie o to, co lub jak i kto doprowadził do zatrucia rzeki. Taka sytuacja w obliczu trwającej w pobliżu wojny sprzyja mnożeniu się wielu spiskowych teorii. Skonfrontowaliśmy najbardziej wyszukane i mrożące krew w żyłach hipotezy z opinią doświadczonego eksperta z dziedziny bezpieczeństwa narodowego - płk. Grzegorza Małeckiego.

 • Co mogło zatruć Odrę? Pytanie za milion zadaliśmy ekspertce

  Co mogło zatruć Odrę? Pytanie za milion zadaliśmy ekspertce

  Jakie mogą być przyczyny skażenia Odry według naukowców z Wrocławia? Co może mieć wspólnego z tym tematem choroba z Minamaty? Jak na organizm wpływa rtęć i jak to możliwe, że zatrucie tym metalem ciężkim było powszechne już w XVI wieku wśród... złotników? Prof. Renata Krzyżyńska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl zdradza sporo ciekawostek, które mogą ułatwić nam zrozumienie, co spowodowało największą katastrofę ekologiczną od lat.

 • Japonia chciała zapomnieć o fali tajemniczych zatruć metylortęcią. O chorobie z Minamaty przypomniał Johnny Depp

  Japonia chciała zapomnieć o fali tajemniczych zatruć metylortęcią. O chorobie z Minamaty przypomniał Johnny Depp

  Choć ta historia zaczęła się w 1956 roku, to do dziś w japońskich sądach toczą się procesy osób, które domagają się odszkodowań za zatrucie metylortęcią pochodzącą ze ścieków przemysłowych spuszczanych przez jeden z zakładów produkujących tworzywa sztuczne. Niektórzy zostali skażeni jeszcze w łonie matki, a do wielu zatruć przyczyniło się spożywanie ryb i krabów, które dla Japończyków są podstawą wielu posiłków. Poszkodowani byli często prześladowani. O ich zmaganiach niedawno przypomniał film, w którym główną rolę zagrał Johnny Depp.

 • Co wykazały dotąd niemieckie badania próbek wody z Odry? Zapytaliśmy ekspertkę o wyniki

  Co wykazały dotąd niemieckie badania próbek wody z Odry? Zapytaliśmy ekspertkę o wyniki

  Co właściwie wykazały badania próbek wody z Odry według naszych sąsiadów z zachodu? Niemieccy specjaliści zwracają uwagę na to, że kluczowe znaczenie może mieć wyraźny wzrost kilku parametrów, które poszybowały w górę około 7 sierpnia - donosi "Der Spiegel". O interpretację niektórych wskaźników poprosiliśmy prof. Renatę Krzyżyńską z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

 • Objawy udaru słonecznego okiem ratownika medycznego. Na co zwrócić uwagę u ludzi oraz u psów?
 • Pacjent z małpią ospą po raz pierwszy zakaził psa. Przełomowe odkrycie w Paryżu
 • Pierwsza na świecie szczepionka przeciw omikronowi dopuszczona do użytku. Chroni też przed COVID-19
 • 'Już kilkunasta apteka z kolei zgłasza nam, że pacjenci pytają o płyn Lugola w związku ze skażeniem Odry' [TYLKO U NAS]

  "Już kilkunasta apteka z kolei zgłasza nam, że pacjenci pytają o płyn Lugola w związku ze skażeniem Odry" [TYLKO U NAS]

  Odra została skażona, a władze wzięły przykład ze śniętych ryb i nabrały wody w usta. Nikt nic nie wie, a z największą katastrofą ekologiczną od niepamiętnych czasów ludzie muszą sobie radzić sami. Na początek ruszyli do aptek po... płyn Lugola - potwierdza nam mgr farm. Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu. Zapytaliśmy, jakie mogą być objawy zatrucia toksyczną wodą z rzeki, a także co z kryzysem lekowym w Polsce.

 • Przez skażenie Odry może zabraknąć leków? Zapytaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny

  Przez skażenie Odry może zabraknąć leków? Zapytaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny

  Wiele osób doszukuje się w obecnej sytuacji analogii do historii z Czarnobylem. Wtedy też na początku władze nie informowały społeczeństwa o skażeniu, a potem zalecono zażywanie płynu Lugola. Trudno się więc dziwić, że teraz znów sporo osób próbuje samodzielnie dowiedzieć się, co im może pomóc. W przypadku zatrucia rtęcią nie ma jednak żadnych leków, które można byłoby dostać w aptece. Rozwiewamy wątpliwości, które pojawiły się na ten temat.

 • Czym jest rtęcica i jak na organizm wpływa rtęć? Rozmowa z toksykologiem [TYLKO U NAS]

  Czym jest rtęcica i jak na organizm wpływa rtęć? Rozmowa z toksykologiem [TYLKO U NAS]

  Po czym poznać, że zatruliśmy się rtęcią? Co grozi osobom, które mają kontakt z wodą z zatrutej Odry? Jakie środki ostrożności powinno się zachować w przypadku skażenia? Czy warto zaopatrzyć się w jakieś leki? Odpowiedzi na te pytania udziela nam lek. Andrzej Antończyk z Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.

 • Czym jest wirus Langya? W Chinach pojawił się patogen przenoszony przez ryjówki
 • Co to jest mezytylen? Co robi sanepid, GIOŚ i inne instytucje w sprawie skażenia Odry? Rozmawiamy z ekspertami
 • Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. 10 sygnałów wskazujących na nowotwór
 • Szczepionka na boreliozę będzie testowana w Polsce. Ma być dostępna na rynku w 2025 roku
 • Co szkodzi wątrobie, podnosi poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi? Naukowcy winią bisfenol A i ftalany

  Co szkodzi wątrobie, podnosi poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi? Naukowcy winią bisfenol A i ftalany

  Są wszechobecne. Znajdują się w plastikowych opakowaniach, lekach, kosmetykach, na paragonach, a ich pozostałości można znaleźć nawet w kurzu domowym. Jeśli tylko ich stężenie nie przekracza przyjętych norm, to nic nam nie grozi. W przeciwnym razie mogą być toksyczne, niszczą wątrobę i zaburzają pracę naszych hormonów, a to sprzyja cukrzycy, miażdży i otyłości - ostrzegają badacze z Korei Południowej.

 • Szarańcza potrafi wyczuwać nowotwory u ludzi. Owadom wystarczy mniej niż sekunda

  Szarańcza potrafi wyczuwać nowotwory u ludzi. Owadom wystarczy mniej niż sekunda

  Mikrobiolodzy z Michigan State University odkryli nowy sposób na błyskawiczne wykrywanie komórek nowotworowych u ludzi. Okazuje się, że neurony węchowe szarańczy doskonale rozpoznają wczesne zmiany świadczące o tym, że możemy mieć raka. Do badania wystarczy tylko analiza oddechu pacjenta za pomocą metody wykorzystującej elektrody, które podłącza się owadom.

 • Przez 30 lat walczyła z rakiem piersi. Świat żegna Olivię Newton-John - wnuczkę noblisty z Wrocławia

  Przez 30 lat walczyła z rakiem piersi. Świat żegna Olivię Newton-John - wnuczkę noblisty z Wrocławia

  Gwiazda kultowego musicalu "Grease" pomogła tysiącom pacjentów onkologicznych, a dzięki jej wsparciu udało się dokonać znacznego rozwoju badań nad różnymi nowotworami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jej dziadkiem był słynny laureat Nagrody Nobla - fizyk Max Born, który urodził się we Wrocławiu. Wbrew pozorom Olivii Newton-John też udało się przyczynić do postępu w nauce. Informacja o jej śmierci wywołała poruszenie na całym świecie.

 • GIS wycofuje z obrotu popularne lody. Wykryto w nich rakotwórczy składnik
 • 'Jest już lepiej'. Zięć Wałęsy zdradził nam najnowsze informacje o zdrowiu byłego prezydenta