Uwaga na te talerze. Mogą szkodzić zdrowiu. Sanepid wydał ostrzeżenie

Spożywanie posiłków podawanych na tych naczyniach może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia konsumenta w zakresie narażenia na formaldehyd - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. W jaki sposób wpływa na organizm ten związek?

GIS poinformował, że ''w wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie limitu migracji specyficznej formaldehydu z talerzy z melaminy''.

Chodzi o naczynia koloru niebieskiego o numerze partii: 034914 z kodem kreskowym: 8720573192279. Podmiotem odpowiedzialnym za ten produkt jest firma z Holandii, a jego dystrybutorem w Polsce – spółka ACTION POLAND z Katowic.

Sanepid wziął pod uwagę ocenę Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Osoby, które korzystają ze wskazanych talerzy, mogą być narażone na szkodliwe działanie formaldehydu.

Osoby, które na co dzień wypijają dwa słodkie napoje, są bardziej narażone na raka jelita grubego, raka okrężnicy i nerki oraz otyłość - wynika z badań prowadzonych przez trzy dekady w Stanach Zjednoczonych. Szkodzą nawet napoje dietetyczne, słodzone sztucznymi słodzikami. Ich spożywanie nawet o 11 proc. zwiększa ryzyko raka trzustki - ostrzegają naukowcy. W klasycznej puszcze Coca-coli jest aż 7 łyżeczek cukru.Wystarczą dwa słodkie napoje dziennie, by zwiększyć ryzyko tych nowotworów

Co to jest formaldehyd i jak wpływa na zdrowie?

Formaldehyd jest gryzącym gazem o charakterystycznym, gryzącym zapachu. Najczęściej stosowany jest jako surowiec do produkcji barwników lub żywic syntetycznych. W niektórych stężeniach może działać toksycznie na drogi oddechowe. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzeń tkanki płucnej albo obrzęku płuc. Może również drażnić skórę, wywoływać oparzenia, wyprysk alergiczny i świąd.

GIS ostrzega przed talerzami, w których wykryto formaldehyd

Firma Action Poland Sp. z o.o. zobowiązała się do przekazania informacji do swoich sklepów o natychmiastowym wycofaniu z obrotu handlowego wyrobu objętego ostrzeżeniem. Spółka poinformowała dostawcę wyrobu o stwierdzonych nieprawidłowościach i podjętych działaniach.Organy urzędowej kontroli żywności monitorują wycofanie kwestionowanej partii produktu z obrotu w Polsce

– czytamy w komunikacie GIS. Służby sanitarne stwierdziły w tym przypadku "przekroczenie dopuszczalnego limitu migracji formaldehydu z talerzy z melaminy". 

Nie należy używać wskazanego produktu do kontaktu z żywnością

– podkreśla sanepid. Do ostrzeżenia publicznego zostały dołączone zdjęcia talerzy, które są wycofywane na terenie całego kraju.

Jeśli poziom bisfenolu A i ftalanów jest w normie, to nic nam nie grozi. W wyższych stężeniach może być jednak toksyczny, uszkadza wątrobę, zaburza pracę hormonów i przyczynia się do cukrzycy, otyłości i miażdżycy.Bisfenol A i ftalany w wysokich stężeniach szkodzą wątrobie. Podnoszą cholesterol, trójglicerydy i glukozę

Więcej o: