Prawie 40 lat temu pytała kobiety, czy miesiączka zmieniła ich życie. Teraz zadaje paniom inne pytanie i próbuje się dowiedzieć, czy ich życie zmieniło się przez menopauzę. Courteney Cox dołączyła do akcji, która ma zwiększyć społeczną świadomość na temat problemów, z jakimi borykają się osoby przechodzące menopauzę.
Za pośrednictwem Instagrama słynna aktorka udostępniła zabawne nagranie. Monika z ''Przyjaciół'' wystąpiła tej samej stylizacji, w jakiej była w wieku 21 lat, kiedy grała w reklamie tamponów. Zamiast o menstruacji mówi o menopauzie i odtwarza po kolei wszystkie sceny z nagrania sprzed 37 lat.
"Moja reklama wymagała aktualizacji" - napisała w komentarzach Courteney Cox. Zależało jej na tym, by przestać demonizować ten temat. Menopauza jest naturalnym etapem procesu starzenia się i wcale nie musi ''zjeść nas żywcem'' - ironizuje aktorka.
Courteney Cox, powszechnie kojarzona z Moniką z serialu "Przyjaciele'', nigdy nie ukrywała, że kiedyś nie było jej łatwo zaakceptować zmian, jakie naturalnie zachodzą pod wpływem procesu starzenia. Próbowała stosować wypełniacze, by wyglądać młodziej. Efekt nie był taki, jakiego oczekiwała. W miarę upływu lat zaczęła doceniać naturalność i pogodziła się z tym, co się dzieje ze starzejącym się ciałem.
Nagranie, które udostępniła na Instagramie, w ciągu trzech dni zdobyło prawie milion polubień. Niezwykły pomysł aktorki doceniły takie sławy jak Juliette Lewis czy Drew Barrymore. Temat wzbudził zainteresowanie mediów na całym świecie. Sprawą zajęła się m.in. stacja BBC.
Menopauza, której doświadczają kobiety w wieku około 45-55 lat, to nie tylko ''uderzenia gorąca'' wspominane w powyższym nagraniu. W tym czasie dochodzi od zaburzeń w produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się średnio 6 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Wśród najczęstszych symptomów tego zjawiska wymienia się między innymi:
Menopauza oznacza ustanie krwawienia miesiączkowego. Zwykle zajmuje to około jednego roku, ale u około 20 proc. kobiet objawy menopauzy mogą utrzymywać się nawet do siedemdziesiątki. Okres następujący po ostatniej menstruacji nazywany jest klimakterium, przekwitaniem lub okresem menopauzalnym.
Tzw. premenopauza (poprzedzająca menopauzę) pojawia się w wieku 40-47 lat i może trwać około 5-10 lat. Zauważalny jest wtedy niski poziom hormonów płciowych. Stres, nadużywanie papierosów lub alkoholu, brak aktywności fizycznej i niezdrowy styl życia mogą przyspieszyć ten proces.
W łagodzeniu menopauzy może pomóc terapia hormonalna, której rozpoczęcie zaleca się jeszcze przed wystąpieniem objawów klimakterium. U części pań z powodu zaburzeń hormonalnych mogą występować częstsze infekcje dróg rodnych, pęcherza i nerek, a także bolesność przy współżyciu, suchość pochwy, nietrzymanie moczu lub częstsze oddawanie moczu.
Z powodu obniżenia poziomu estrogenów w organizmie może dochodzić do mniej lub bardziej nasilonych problemów ze zdrowiem psychicznym. Do najczęstszych objawów zalicza się wtedy:
Kobiety przechodzące menopauzę mogą zauważyć, że jest im trudniej wykonywać nawet bardzo proste czynności i mają problem z funkcjonowaniem na co dzień. U części pań dochodzi do rozwoju klinicznych objawów depresji.
Przyczynić do tego może się też sytuacja życiowa, w której zwykle znajdują się panie w wieku menopauzalnym – część doświadcza syndromu ''pustego gniazda'' po tym, jak ich dzieci się usamodzielnią albo przeżywa zbliżający się moment przejścia na emeryturę. Osobom, które nie potrafią sobie poradzić z problemami psychicznymi, zalecany jest kontakt z lekarzem, psychoterapeutą lub grupami wsparcia.