Khosta-2. Nowy wirus z Rosji może zagrażać ludziom. Jest odporny na szczepionki przeciw COVID-19

Wirusolodzy ze Stanów Zjednoczonych ostrzegają, że pochodzący od nietoperzy z Soczi patogen może stanowić zagrożenie dla ludzi. Jest podobny do koronawirusa, który wywołał pandemię. Nie działają na niego obecne wersje szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.

Khosta-1 i Khosta-2 to sarbekowirusy należące do takiej samej podkategorii koronawirusów co SARS-CoV-2. Występują u podkowców, czyli jednego z gatunków nietoperzy. Zostały zidentyfikowane w 2020 roku w pobliżu Parku Narodowego Soczi, w zachodniej części Kaukazu.

Amerykańscy naukowcy w najnowszej publikacji na łamach ''PLOS Pathogens'' ostrzegają, że pochodzące z Rosji wirusy wykazują ''niepokojące cechy''. Są zdolne do wywoływania zakażeń u ludzi, a na dodatek mogą być odporne na działanie szczepionek przeciwko COVID-19.

Amerykanie ostrzegają przed nowym wirusem z Rosji

Zespół naukowców z Washington State University odkrył, że wirus Khosta-2 może wykorzystywać białka kolczaste do infekowania ludzkich komórek w podobny sposób jak w przypadku SARS-CoV-2.

Nasze badania wykazały, że sarbekowirusy krążące wśród dzikich zwierząt poza Azją – nawet w takich miejscach jak zachodnia część Rosji, gdzie znaleziono wirusa Khosta-2 – również stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego i globalnej kampanii szczepień przeciwko SARS-CoV-2

– tłumaczy prof. Michael Letko, wirusolog z Washington State University i jeden z autorów nowej publikacji na ten temat. Jego zdaniem nowe szczepionki powinny być opracowywane nie tylko pod kątem ograniczenia ryzyka zakażenia omikronem, ale także sarbekowirusami, do których należy groźny dla ludzi wirus Khosta-2.

Rośnie zagrożenie związane z ''dziwnymi rosyjskimi wirusami"

Naukowcy przyznają, że początkowo ignorowali zagrożenie związane z ''dziwnymi rosyjskimi wirusami'' pochodzącymi od nietoperzy. ''Kiedy przyjrzeliśmy się im dokładniej, byliśmy naprawdę zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że mogą infekować ludzkie komórki" – wyjaśnia prof. Letko.

Badaczom udało się ustalić, że Khosta-1 stanowi niewielkie zagrożenie dla ludzi. Inaczej jest z Khosta-2, który może doprowadzić do zakażenia człowieka. Podobnie jak koronawirus wywołujący COVID-19 wykorzystuje białka kolczaste i receptory ACE2 do wnikania do ludzkiego organizmu.

Khosta-2. Jak działa na ludzi? Co o nim wiemy?

Naukowcy uważają, że Khosta-2 może być odporny na działanie przeciwciał monoklonalnych, a także osocza pochodzącego od osób, które były zakażone omikronem lub od pacjentów zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Na obecnym etapie nie ma jednak takich właściwości, by doprowadzić do ciężkiego przebiegu zakażenia, jak w przypadku koronawirusów atakujących podczas pandemii. Mogłoby się to zmienić, gdyby Khosta-2 przedostał się z ludzi na zwierzęta – zaznaczają naukowcy.

"Wiemy już, że SARS-CoV-2 może przenosić się z ludzi na zwierzęta. Nie chcielibyśmy, by napotkał takie wirusy jak Khosta-2" – wyjaśnia prof. Letko. Jego zdaniem taka sytuacja mogłaby zwiększać ryzyko powstania nowego, jeszcze groźniejszego patogenu niż te, które są dotychczas znane.

źródło: PLOS Pathogens / Euro News / Time

Więcej o: