Eric Idle z grupy Monty Pythona: Przetrwałem raka trzustki. To zabawna historia

79-letni komik i aktor, doskonale znany na całym świecie za sprawą legendarnego ''Latającego cyrku Monty Pythona'', wyznał na łamach tygodnika ''Time'', że trzy lata temu zdiagnozowano u niego raka trzustki. Chorobę udało się rozpoznać przypadkowo podczas rutynowych badań. W ramach akcji Stand Up to Cancer mistrz absurdalnego humoru zachęca wszystkich do tego, by zgłosić się na testy, które mogą wykryć, co nam dolega.

Gdyby spóźniono się z diagnozą tylko o dwa tygodnie, nawet nie widziałbym chirurga – przyznał Eric Idle, który w niezwykle szczerym artykule opublikowanym przez amerykański magazyn ''Time'' opowiedział o raku trzustki, którego udało się mu pokonać.

''To zabawna historia'' – powiedział z typową dla siebie swadą członek kultowej grupy Monty Pythona. Rak trzustki okazał się dla niego ''niesamowitym szczęściem'', bo wykryto go w takim momencie, w którym można było wykonać ratującą mu życie operację.

Eric Idle miał raka trzustki. Uratowano go tylko dzięki wczesnej diagnozie

Zaczęło się od tego, że zaprzyjaźniony z nim lekarz – dr David Kipper – polecił mu wykonanie dodatkowych testów podczas badań, którym regularnie się poddawał. Okazało się, że ma raka trzustki w na tyle wczesnym stadium, że można jeszcze chirurgicznie usunąć wszystkie zmiany nowotworowe.

Eric Idle, który od 27 lat mieszka w Kalifornii, w ciągu dwóch kolejnych tygodni trafił do szpitala Los Angeles. Nie chciał rozgłosu, dlatego podał się za inną osobę – zamiast prawdziwego nazwiska używał pseudonimu ''Pan Bezczelny''.

Operacja trwała pięć godzin. Choć czuł się po niej jak ''żywy trup'', dzięki wsparciu żony i dzieci udało mu się całkiem szybko dojść do siebie.  Na szczęście nie doszło u niego do żadnych przerzutów do innych narządów, a ''węzły chłonne były całkiem czyste''.

Zmodyfikowany wirus opryszczki zabija nowotwory. 39-letni Polak przetestował przełomową terapięWirus opryszczki lekiem na raka? 39-letni Polak przetestował rewolucyjną metodę leczenia

Pszczoła (zdjęcie ilustracyjne)Lek na raka piersi. Jad pszczeli w ciągu godziny zabija 100 proc. komórek nowotworowych

Dobiegający osiemdziesiątki komik uznał, że powinien podzielić się historią swojej choroby z innymi, dlatego niedawno zdecydował się na udział w show ''The Mask Singer''.

Zrobił to głównie po to, by zebrać środki na pomoc osobom walczącym z rakiem trzustki i zachęcić pacjentów na całym świecie do zgłaszania się na badania, dzięki którym można wykryć nowotwór na wczesnym etapie – tak jak w jego przypadku.

Osoby, które na co dzień wypijają dwa słodkie napoje, są bardziej narażone na raka jelita grubego, raka okrężnicy i nerki oraz otyłość - wynika z badań prowadzonych przez trzy dekady w Stanach Zjednoczonych. Szkodzą nawet napoje dietetyczne, słodzone sztucznymi słodzikami. Ich spożywanie nawet o 11 proc. zwiększa ryzyko raka trzustki - ostrzegają naukowcy. W klasycznej puszcze Coca-coli jest aż 7 łyżeczek cukru.Wystarczą dwa słodkie napoje dziennie, by zwiększyć ryzyko tych nowotworów

W ostatnim odcinku programu Eric Idle wykonał słynną piosenkę ''Always Look on the Bright Side of Life'', którą śpiewał podczas ukrzyżowania w kultowej komedii ''Żywot Briana''.

W ramach akcji Stand up to Cancer poprosił też o wsparcie funduszu The Bright Side, z którego środki mają być przekazane na pomoc chorym na raka trzustki oraz na zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz metod umożliwiających jej wczesne rozpoznanie.

Prosty test krwi może wykryć 50 różnych nowotworów, zanim pojawią się objawyProsty test krwi może wykryć 50 różnych nowotworów, zanim pojawią się objawy

Brian Wright jest jednym z pierwszych pacjentów, który w ramach eksperymentalnej terapii otrzymuje spersonalizowaną szczepionkę na raka głowy i szyi. Dotarła do niego stacja Sky News.Szczepionka na raka jest już podawana pierwszym pacjentom. "Daje obiecujące wyniki"

Objawy raka trzustki. Jak wykryć tę chorobę?

Rak trzustki bardzo długo nie daje żadnych niepokojących sygnałów. Niektóre symptomy łatwo pomylić z zupełnie innymi chorobami (m.in. zapaleniem żołądka i jelit, kamieniami żółciowymi, zespołem jelita drażliwego lub nieżytem żołądka).

Postawienie prawidłowej diagnozy zwykle następuje na zaawansowanym etapie raka trzustki, kiedy trudno jest pomóc pacjentom.

Tylko 5 proc. przeżywa 10 lat od rozpoznania choroby. Jedna czwarta pacjentów z rakiem trzustki żyje dłużej niż rok.

Największe szanse na przeżycie daje operacja usunięcia tkanki rakowej, którą zwykle można wykonać tylko u około 10 proc. chorych.

Rak jelita grubego jest obecnie jednym z najczęstszych, a rak trzustki jednym z najtrudniejszych do leczenia. Naukowcy cały czas szukają skutecznych sposobów ich niszczenia Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. Mogą wskazywać na nowotwór

Objawy raka trzustki. Jak wykryć chorobę na wczesnym etapie?Objawy raka trzustki. Jak wykryć chorobę na wczesnym etapie? Fot. pancreaticcanceraction.org / archiwum

Immunoterapia to przyszłość onkologii. Nowy lek przeciwnowotworowy daje nadzieję na całkowite wyleczenie nie tylko chorym na raka odbytnicy lub raka jelita grubego, ale może sprawdzić się także u pacjentów z innymi nowotworami, m.in. rakiem trzustki lub pęcherza moczowego.Po tym leku rak zniknął u 100 proc. pacjentów. Naukowcy zaskoczeni wynikami

Naszą uwagę powinny zwrócić często powtarzające się takie objawy raka trzustki jak:

 • ból w środkowej części pleców
 • ból nadbrzusza
 • wzdęcia
 • odczuwanie bólu w trakcie jedzenia
 • szybkie uczucie sytości po spożyciu pokarmów
 • utrata apetytu
 • niestrawność
 • jasny, tłustawy kał o intensywnym zapachu
 • obniżony nastrój, stany depresyjne
 • ciągłe zmęczenie mimo niewielkiego wysiłku
 • niewyjaśniony spadek masy ciała
 • żółtaczka — zażółcenie skóry, białek oczu
 • swędząca, sucha i przebarwiona skóra
 • nowo zdiagnozowana cukrzyca typu 2

Rak trzustki często wykrywany jest przypadkowo podczas wykonywania badań obrazowych jamy brzusznej z tzw. uwidocznieniem trzustki za pomocą USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Lekarze przypominają, jak ważna w przypadku nowotworów jest profilaktyka i wczesna diagnoza. Na zdjęciu - badanie mammograficzne, pomocne przy wykrywaniu raka piersiCo drugi Europejczyk zachoruje na raka. Unia chce zwiększyć dostęp do badań

źródło: Cancer Health / Times

Czym jest chłoniak nieziarniczy, który zdiagnozowano u 85-letniej aktorki? Jane Fonda podzieliła się z fanami smutną informacją o chorobie.Na co choruje Jane Fonda? Aktorka zwraca uwagę na rakotwórcze pestycydy i paliwa kopalne

Więcej o: