Gdyby spóźniono się z diagnozą tylko o dwa tygodnie, nawet nie widziałbym chirurga – przyznał Eric Idle, który w niezwykle szczerym artykule opublikowanym przez amerykański magazyn ''Time'' opowiedział o raku trzustki, którego udało się mu pokonać.
''To zabawna historia'' – powiedział z typową dla siebie swadą członek kultowej grupy Monty Pythona. Rak trzustki okazał się dla niego ''niesamowitym szczęściem'', bo wykryto go w takim momencie, w którym można było wykonać ratującą mu życie operację.
Zaczęło się od tego, że zaprzyjaźniony z nim lekarz – dr David Kipper – polecił mu wykonanie dodatkowych testów podczas badań, którym regularnie się poddawał. Okazało się, że ma raka trzustki w na tyle wczesnym stadium, że można jeszcze chirurgicznie usunąć wszystkie zmiany nowotworowe.
Eric Idle, który od 27 lat mieszka w Kalifornii, w ciągu dwóch kolejnych tygodni trafił do szpitala Los Angeles. Nie chciał rozgłosu, dlatego podał się za inną osobę – zamiast prawdziwego nazwiska używał pseudonimu ''Pan Bezczelny''.
Operacja trwała pięć godzin. Choć czuł się po niej jak ''żywy trup'', dzięki wsparciu żony i dzieci udało mu się całkiem szybko dojść do siebie. Na szczęście nie doszło u niego do żadnych przerzutów do innych narządów, a ''węzły chłonne były całkiem czyste''.
Dobiegający osiemdziesiątki komik uznał, że powinien podzielić się historią swojej choroby z innymi, dlatego niedawno zdecydował się na udział w show ''The Mask Singer''.
Zrobił to głównie po to, by zebrać środki na pomoc osobom walczącym z rakiem trzustki i zachęcić pacjentów na całym świecie do zgłaszania się na badania, dzięki którym można wykryć nowotwór na wczesnym etapie – tak jak w jego przypadku.
W ostatnim odcinku programu Eric Idle wykonał słynną piosenkę ''Always Look on the Bright Side of Life'', którą śpiewał podczas ukrzyżowania w kultowej komedii ''Żywot Briana''.
W ramach akcji Stand up to Cancer poprosił też o wsparcie funduszu The Bright Side, z którego środki mają być przekazane na pomoc chorym na raka trzustki oraz na zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz metod umożliwiających jej wczesne rozpoznanie.
Rak trzustki bardzo długo nie daje żadnych niepokojących sygnałów. Niektóre symptomy łatwo pomylić z zupełnie innymi chorobami (m.in. zapaleniem żołądka i jelit, kamieniami żółciowymi, zespołem jelita drażliwego lub nieżytem żołądka).
Postawienie prawidłowej diagnozy zwykle następuje na zaawansowanym etapie raka trzustki, kiedy trudno jest pomóc pacjentom.
Tylko 5 proc. przeżywa 10 lat od rozpoznania choroby. Jedna czwarta pacjentów z rakiem trzustki żyje dłużej niż rok.
Największe szanse na przeżycie daje operacja usunięcia tkanki rakowej, którą zwykle można wykonać tylko u około 10 proc. chorych.
Objawy raka trzustki. Jak wykryć chorobę na wczesnym etapie? Fot. pancreaticcanceraction.org / archiwum
Naszą uwagę powinny zwrócić często powtarzające się takie objawy raka trzustki jak:
Rak trzustki często wykrywany jest przypadkowo podczas wykonywania badań obrazowych jamy brzusznej z tzw. uwidocznieniem trzustki za pomocą USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
źródło: Cancer Health / Times