Na co choruje Jane Fonda i co mają z tym wspólnego rakotwórcze pestycydy oraz paliwa kopalne?

"Rak jest nauczycielem. Zwracam uwagę na lekcje, które mi daje" - powiedziała 85-letnia aktorka, kiedy ogłaszała, że zdiagnozowano u niej chłoniaka nieziarniczego. Co to za choroba, jak rozpoznać jej symptomy i co wspólnego z zachorowaniami mogą mieć pestycydy oraz paliwa kopalne?

Jane Fonda ma spore doświadczenie w walce z chorobami nowotworowymi. W przeszłości rozpoznano u niej raka piersi, przeszła mastektomię, a także wycięto jej zmiany nowotworowe na dolnej wardze. Ikona Hollywood zapewniła, że rozpoczęła chemioterapię, ale ''czuje się bardzo szczęśliwa'', bo rak, który potwierdzili u niej lekarze, jest uleczalny i 80 proc. pacjentów "wychodzi z niego obronną ręką".

"Mam ubezpieczenie zdrowotne i dostęp do najlepszych specjalistów i zabiegów. Zdaję sobie sprawę, że jestem w uprzywilejowanej pozycji. Prawie każda rodzina w Ameryce miała kiedyś do czynienia z rakiem, a zbyt wiele osób jest pozbawionych wysokiej jakości opieki zdrowotnej. To nie jest w porządku" — napisała w mediach społecznościowych Jane Fonda. Artystka i aktywistka podzieliła się też refleksją na temat kolejnej choroby, z jaką przyszło jej się zmierzyć.

Rak to nauczyciel. Zwracam uwagę na lekcje, które mi przekazuje. Jedną z rzeczy, które już mi pokazał, jest znaczenie wspólnoty. Ważne jest to, by ją powiększać i pogłębiać, abyśmy nie byli sami.

Rak jelita grubego jest obecnie jednym z najczęstszych, a rak trzustki jednym z najtrudniejszych do leczenia. Naukowcy cały czas szukają skutecznych sposobów ich niszczenia Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. Mogą wskazywać na nowotwór

Aktorka wyznała, że teraz, kiedy ma 85 lat, w walce z nowotworem szczególnie istotne wydaje się jej przystosowanie do nowych realiów. Jane Fonda od dawna wspiera aktywistów walczących ze zmianą klimatu i nie chciałaby, żeby problem, który u niej zdiagnozowano, przeszkodził jej w działaniach proekologicznych.

Jane Fonda ma raka. Aktorka wini za to paliwa kopalne i pestycydy

"Żyjemy w najbardziej znaczącym czasie w historii ludzkości, ponieważ to, co teraz robimy lub czego nie robimy, określi naszą przyszłość. Nie pozwolę, aby rak powstrzymał mnie przed robieniem wszystkiego, co mogę" — zadeklarowała gwiazda. 

Ludzie muszą wiedzieć, że paliwa kopalne powodują raka. Podobnie pestycydy, z których wiele jest opartych na paliwach kopalnych

— zwróciła uwagę aktorka. Na czym właściwie polega chłoniak nieziarniczy, na który cierpi Jane Fonda? Co mają z nim wspólnego chemikalia, z którymi mamy coraz większy kontakt na co dzień?

Jeśli poziom bisfenolu A i ftalanów jest w normie, to nic nam nie grozi. W wyższych stężeniach może być jednak toksyczny, uszkadza wątrobę, zaburza pracę hormonów i przyczynia się do cukrzycy, otyłości i miażdżycy.Bisfenol A i ftalany w wysokich stężeniach szkodzą wątrobie. Podnoszą cholesterol, trójglicerydy i glukozę

Czym jest chłoniak nieziarniczy? Przyczyny choroby. Kto jest na nią najbardziej narażony?

Chłoniak nieziarniczy (ang. non-Hodgkin lymphoma – NHL) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów układu limfatycznego. Występuje niezależnie od wieku, ale w miarę upływu lat zwiększa się ryzyko zachorowania. U dzieci zdarza się rzadziej. Najwięcej przypadków występuje u osób starszych, które mają około 60-70 lat. Czasem rozpoznawany jest także u młodszych ludzi w wieku 20-30 lat.

Spory wpływ na rozwój tej choroby, która częściej atakuje mężczyzn niż kobiety, mają czynniki środowiskowe. Nawozy stosowane w rolnictwie (herbicydy, insektycydy), rozpuszczalniki, pył drzewny i bawełniany, a także różne chemikalia mogą przyczyniać się do rozwoju chłoniaków nieziarniczych.

Do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania zalicza się m.in. pracowników przemysłu chemicznego, gumowego, petrochemicznego, osoby pracujące przy produkcji materiałów syntetycznych, a także zatrudnionych w przetwórstwie żywności, strażaków i ludzi narażonych na częsty kontakt z farbami do włosów.

Przypadki tej choroby zdarzają się także wśród pacjentów po przeszczepach, pacjentów z chorobą Hashimoto oraz u zakażonych bakterią Helicolibacter pyroli lub wirusem HIV, HCV, EBV i HHV-8.

Olivia Newton-John była wnuczką Maxa Borna, który w 1954 roku otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki. Aktorka i piosenkarka zmarła 8 sierpnia 2022 roku w wieku 73 lat.Przez 30 lat walczyła z rakiem piersi. Świat żegna Olivię Newton-John - wnuczkę noblisty z Wrocławia

Objawy chłoniaka nieziarniczego. Jak rozpoznać chorobę?

Pierwsze symptomy wskazujące na chłoniaka nieziarniczego czasami mylone są ze zwykłym przeziębieniem. Lekarze zalecają zwracać uwagę na takie objawy jak:

  • powiększone węzły chłonne (w okolicy szyi, pod pachami lub w pachwinach) - najczęściej zmiany nie są bolesne i zwykle są bagatelizowane przez pacjentów;
  • gorączka bez wyraźnej przyczyny (zdarza się zwłaszcza nocą);
  • nocne poty;
  • duszność;
  • osłabienie;
  • uporczywy świąd skóry;
  • utrata wagi;
  • ból brzucha (czasem krwawienie z przewodu pokarmowego);
  • ból głowy i kręgosłupa;
  • problemy z trawieniem pokarmów;
  • nieprawidłowa morfologia (leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość);
  • żółtaczka;
  • obrzęk kończyn dolnych;
  • zaburzenia neurologiczne.

Chłoniak Hodgkina jest coraz częściej diagnozowany wśród młodych ludzi powyżej 30. roku życia. Chorobę tę rozpoznano u Shazzy. Wcześniej zmagała się z nią m.in. Agata Buzek.Chłoniak Hodgkina atakuje po cichu. Na czym polega choroba, z którą walczy Shazza i Agata Buzek?

Jak wykryć chłoniaka nieziarniczego?

Warto zacząć od podstawowych badań, takich jak morfologia, która może wskazać pierwsze niepokojące informacje świadczące o tym, że możemy mieć chłoniaka nieziarniczego. Oprócz tego warto wykonać RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej.

Lekarz, do którego się zgłosimy, może zalecić kolejne specjalistyczne badania w zależności od naszych objawów. Diagnoza najczęściej stawiana jest na podstawie badania histopatologicznego, do którego pobiera się m.in. tkankę zajętego narządu. Szczegółowe badania mogą wykazać, z jakim podtypem chłoniaka nieziarniczego mamy do czynienia w konkretnym przypadku. Na obecnym etapie możliwe jest całkowite wyleczenie tej choroby. 

Port wine stain, w skrócie PWS, to łagodna zmiana skórna, która najczęściej pojawia się na twarzy, głowie, ramionach lub górnej części tułowia. Porównuje się ją do plamy czerwonego wina. Michaił Gorbaczow miał takie znamię od urodzenia.Znamię Gorbaczowa. Czym był spowodowany charakterystyczny znak na jego czole?

Więcej o: