Po tym leku rak zniknął u 100 proc. pacjentów. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań

Po pół roku stosowania eksperymentalnego leku przeciwnowotworowego u wszystkich 14 pacjentów, u których zdiagnozowano raka odbytnicy we wczesnym stadium, guzy nowotworowe całkowicie zniknęły. Uzyskane dotąd wyniki są spektakularne, choć uzyskano je tylko na bardzo niewielkiej i mało zróżnicowanej grupie badanych. Nadzieje są jednak spore, bo w przyszłości nowy sposób leczenia może pomóc nie tylko chorym na nowotwory jelita grubego.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Po roku od zakończenia leczenia dostarlimabem u żadnej osoby zakwalifikowanej do eksperymentu nie doszło do nawrotu choroby. Nie zanotowano też żadnych poważnych działań niepożądanych — w kilku przypadkach zgłoszono jedynie osłabienie lub drobną wysypkę.

Specjaliści, którzy od lat zajmują się leczeniem nowotworów jelita grubego, twierdzą, że badania opublikowane 5 czerwca w prestiżowym "New England Journal of Medicine" (NEJM) są "przełomowym osiągnięciem", które może doprowadzić do rozwoju nowych metod walki także z innymi rodzajami raka.

Eksperymentalny lek daje szansę chorym na nowotwory odbytnicy i jelita grubego

"Nie sądzę, by kiedykolwiek wcześniej udało się komuś wykazać, że u każdego leczonego pacjenta guz zniknął" - skomentowała na łamach "The Washington Post" dr Andrea Cecrek z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, autorka nowej publikacji w NEJM.

Dr Cercek jest lekarką, która od lat specjalizuje się w onkologii. Jej zdaniem takie wyniki do tej pory były niespotykane w medycynie. Nie tylko ona była zaskoczona tym, że w skanach, biopsjach i zwykłych badaniach nie wykryto żadnego śladu zmian nowotworowych po zaledwie półrocznym leczeniu przeciwciałem monoklonalnym anty-PD-1 zwanym dostarlimabem.

Badaczka nie zdążyła nawet dokończyć swojego 10-minutowego wystąpienia podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, który odbył się w ostatnią niedzielę w Chicago. Zgromadzeni na sali eksperci zgotowali jej kilkuminutową owację, gdy tylko na ekranie pojawił się wynik badań, czyli: „100% klinicznej odpowiedzi u 14 kolejnych pacjentów".

Przełom w onkologii? Nowy lek przeciwnowotworowy daje rewelacyjne efekty

U wszystkich osób, które wzięły udział w eksperymentalnej immunoterapii, nie trzeba było stosować innych metod walki z rakiem. Podany im środek sprawił, że nie wymagali żadnych zabiegów chirurgicznych, chemioterapii ani radioterapii, a guzy nowotworowe zmieniły się w zdrową tkankę o lekko różowym zabarwieniu.

Immunoterapia może sprawić, że guzy nowotworowe całkowicie znikną

Pierwszą pacjentką, która została poddana leczeniu innowacyjnym dostarlimabem, była 41-letnia Sascha Roth, która na co dzień pracuje w sklepie z artykułami budowlanymi w stanie Maryland. Raka wykryto u niej 3 lata temu, kiedy miała 38 lat.

Od 2019 roku podano jej dożylnie łącznie 9 dawek nowego preparatu. Lek jest tzw. inhibitorem punktu kontrolnego i został zaprojektowany w taki sposób, by blokować określone białka, które oddziaływają na komórki nowotworowe o nazwie PD-1. 

Jak działa dostarlimab? Przeciwciało monoklonalne może pomóc pokonać raka

Dzięki temu, że stosowany w immunoterapii dostarlimab wpływa na cały układ odporności, jest w stanie nie tylko wykryć określone komórki rakowe, ale także całkowicie je unicestwić. Taki efekt na dodatek może być trwały, bo dotąd u żadnej osoby nie doszło do nawrotu choroby.

Sascha Roth nie ukrywa, że udział w nowych badaniach był dla niej jak wygrana na loterii. Dziś zdaje się być zupełnie zdrowa, a gdyby tylko nie zakwalifikowano jej do eksperymentu, musiałaby przejść chemioterapię, której wynik nie dawał stuprocentowej pewności na całkowite wyleczenie.

Wyniki są spektakularne, ale potwierdzono je u zaledwie kilkunastu pacjentów

Mimo że u wszystkich badanych udało się osiągnąć znakomite rezultaty dzięki nowemu sposobowi leczenia, to nadal nie ma pewności, czy w badaniach na dużo większą skalę wyniki będą podobne.

Dotąd lek zadziałał tylko na bardzo niewielkiej grupie osób, która nie była zróżnicowana pod względem wieku, rasy i pochodzenia etnicznego. Potwierdzenie skuteczności takiej immunoterapii może wymagać wieloletnich obserwacji, by wykluczyć ewentualne przerzuty nowotworowe na inne narządy.

Nowa nadzieja onkologii. Jakie rodzaje raka może zwalczać dostarlimab?

Naukowcy nie wykluczają, że nowy lek będzie mógł pomóc nie tylko w leczeniu raka odbytnicy i nowotworów jelita grubego, ale także raka trzustki, żołądka lub pęcherza moczowego.

Rak jelita grubego uznawany jest za drugi najczęściej diagnozowany nowotwór. W Europie pod tym względem zajmuje zaś pierwsze miejsce. Z kolei rak odbytnicy zajmuje 6. miejsce wśród mężczyzn i 9. miejsce wśród kobiet pod względem częstości występowania w naszym kraju.

Ile kosztuje dostarlimab? Koszty leczenia przeciwciałem monoklonalnym anty-PD-1

Dotychczasowe metody leczenia raka odbytnicy dawały najlepsze efekty u osób z wczesnym stadium tego nowotworu, ale nawet u nich może dochodzić m.in. do trwałej dysfunkcji jelit i pęcherza, a także bezpłodności. Kobiety zaś mogą mieć trudności z zajściem w ciążę (z powodu bliznowacenia macicy). Część pacjentów po operacji musi używać specjalnego worka kolostomijnego.

Dotychczasowe obserwacje poczynione na niewielką skalę wskazują, że nowy lek nie wywołuje takich skutków i może prowadzić do całkowitego wyleczenia bez działań niepożądanych. 

W ciągu kolejnych 2 miesięcy FDA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, ma dopuścić dostarlimab do eksperymentalnego leczenia w ramach immunoterapii przeciwnowotworowej. Na razie koszt jednej dawki podawanego dożylnie preparatu wynosi około 11 tys. USD. Pacjentom dotąd polecano 9 dawek takiego leku.

źródło: The New England Journal of MedicineThe Washington Post

Więcej o: