Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. 10 sygnałów wskazujących na nowotwór

Nawet drobne dolegliwości, które regularnie się powtarzają i pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą świadczyć o tym, że nasz organizm wysyła nam ostrzeżenie i ma problem z tym, by funkcjonować prawidłowo. Oto 10 najczęściej bagatelizowanych symptomów, które według oficjalnych wytycznych NHS mogą wskazywać na rozwój zmian nowotworowych.

NHS to skrót od National Health Service i odnosi się do brytyjskiej Służby Zdrowia. Ze względu na to, że wielu pacjentów tej instytucji zgłasza się zbyt późno po pomoc, medycy z Wielkiej Brytanii postanowili ułatwić rozpoznawanie objawów, które są powszechnie ignorowane nie tylko przez Brytyjczyków, ale także przez mieszkańców innych krajów.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre długotrwale utrzymujące się dolegliwości, powinny być ważnym ostrzeżeniem przed różnymi chorobami, wśród których mogą być również nowotwory. Warto pamiętać o tym, że im szybciej uda się zdiagnozować zmiany nowotworowe, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie.

Jeśli zauważysz u siebie niektóre z poniższych symptomów, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nawet drobne i powszechnie lekceważone sygnały powinny skłonić nas do sprawdzenia, co nam dolega. Na co warto zwrócić uwagę?

Szarańcza w Kenii Jak błyskawicznie wykryć raka? Szarańcza wyczuwa nowotwory u ludzi w mniej niż sekundę

Zmiany związane z jelitami i układem pokarmowym

Po specjalistyczną pomoc medyczną powinniśmy się zgłosić, jeśli któryś z poniższych objawów utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. Naszą czujność powinny wzbudzić takie symptomy jak:

  • krwawienie z przewodu pokarmowego / pojawienie się krwi w kale
  • nawracający ból brzucha, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej
  • biegunka lub ciągłe zaparcia bez wyraźnej przyczyny
  • problemy z wypróżnianiem / ciągłe uczucie, że nie udaje się nam w pełni załatwić potrzeb fizjologicznych
  • zmiany w wyglądzie kału (odchody stają się bledsze, stolce mogą wydawać się pokryte tłustym śluzem lub stają się luźne i nie przybierają zwartej formy)
  • długotrwałe wzdęcia

Krwawienie

  • pojawienie się krwi w moczu
  • krwawienie pomiędzy miesiączkami u kobiet
  • krwawienie z pochwy w ciągu roku od menopauzy
  • krwioplucie podczas kaszlu 
  • zauważenie krwi sączącej się z pośladków podczas podcierania się
  • pojawienie się krwi podczas wymiotów

Uporczywy kaszel, bóle w klatce piersiowej i duszność

Jeśli coraz częściej zdarza się nam tracić dech w piersiach, odczuwamy ból w klatce piersiowej lub mamy napady kaszlu i ciężko złapać nam oddech, warto wybrać się do lekarza, ponieważ takie objawy mogą świadczyć także m.in. o zapaleniu płuc.

Immunoterapia to przyszłość onkologii. Nowy lek przeciwnowotworowy daje nadzieję na całkowite wyleczenie nie tylko chorym na raka odbytnicy lub raka jelita grubego, ale może sprawdzić się także u pacjentów z innymi nowotworami, m.in. rakiem trzustki lub pęcherza moczowego. Po tym leku rak zniknął u 100 proc. pacjentów. Naukowcy zaskoczeni wynikami

Guzy, grudki lub narośle na ciele

Każda zmiana na skórze, wyczuwalny pod palcami guzek, zgrubienie lub narośl powinna podlegać obserwacji, zwłaszcza jeśli zmienia kształt i rozmiar.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni uważnie oglądać swoje ciało (zwłaszcza pachy i pachwiny), regularnie wykonywać samobadanie przed lustrem i konsultować u specjalisty wszelkie niepokojące wykwity, guzy, narośle.

Paniom zaleca się zwracanie szczególnej uwagi na samobadanie piersi. Panowie powinni zaś dokonywać samobadania jąder i systematycznie zgłaszać się do kontroli do lekarza.

Pieprzyki i zmiany skórne

Zaniepokoić powinny nas:

  • zmiany kształtu pieprzyków na ciele, przybieranie mniej regularnej postaci zmian skórnych 
  • zmiany barwy pieprzyków na ciemniejszą lub dostrzeganie kilku kolorów zmian skórnych
  • swędzące zmiany na pieprzykach, łuszczenie się wierzchniej warstwy, tworzenie się strupów lub zakrwawionych miejsc na powierzchni pieprzyków
  • powiększanie się pieprzyków i coraz bardziej zauważalne unoszenie się pieprzyków ponad powierzchnią skóry
  • konsultacji mogą wymagać także zmiany, które można dostrzec na paznokciach (zwłaszcza ciemne, niebieskawe lub brązowe plamy, zmiany kształtu płytki paznokcia lub pojawienie się bladych lub białych punktów)

W taki sposób innowacyjny opatrunek opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Nottingham zwalcza czerniaka. Oto efekty zaobserwowane w ciągu 15 dni. Nowy sposób na walkę z czerniakiem. Komórki nowotworowe pomaga zwalczać rewolucyjny opatrunek

Nieuzasadniona utrata masy ciała

Jeśli chudniesz, choć wcale nie jesteś na diecie, zauważasz, że tracisz na wadze bez żadnej wyraźnej przyczyny (zmiany systemu żywienia, nadmiernego stresu, silnych emocji itp.), warto skonsultować u lekarza, jaka może być przyczyna takich objawów.

Ostry, nawracający, kłujący ból

Jeśli systematycznie odczuwasz napady silnego, przeszywającego całe ciało bólu, który zwykle pojawia się w okolicy jamy brzusznej lub kręgosłupa, warto zgłosić się na specjalistyczne badania lekarskie. Konsultacji wymagają nawracające i intensywne bóle, które mogą być krótkotrwałe, ale regularnie się powtarzają.

Niestrawność i zgaga

Wbrew pozorom nawet tak powszechnie zdarzające się dolegliwości mogą mieć całkiem poważną przyczynę. Jeśli systematycznie odczuwamy piekący ból charakterystyczny dla zgagi (wiele osób doświadcza podobnego uczucia w okolicy klatki piersiowej) oraz mamy częste problemy z niestrawnością, warto zgłosić takie objawy lekarzowi, który może skierować nas na szczegółowe badania kontrolne. Niepokojąca może być także długotrwała i często nawracająca czkawka.

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska potocznie nazywana jest gorączką krwawiących oczu. Kleszcz spowodował gorączkę krwotoczną u pacjenta w Hiszpanii

Zażółcenie białek oczu i swędzenie skóry

Klasyczne objawy żółtaczki, takiej jak żółte zabarwienie oczu i skóry, silny świąd skóry, a także zmiana koloru moczu na ciemniejszy powinny skłonić nas według NHS do skonsultowania się z lekarzem.

Uczucie ciągłego zmęczenia i złego samopoczucia

Niepokojącym sygnałem wysyłanym przez nasze ciało jest także zauważalna zmiana w naszym zachowaniu. Jeśli mimo wypoczynku nie jesteśmy w stanie odzyskać sił, stajemy się apatyczni i coraz trudniej jest nam normalnie funkcjonować, warto zgłosić się po specjalistyczną pomoc i wykonać zalecone nam badania.

NHS przypomina, że w grupie podwyższonego ryzyka nowotworowego znajdują się m.in. osoby z rodzinną historią zachorowań na raka. Systematycznie na badania kontrolne powinni zgłaszać się zwłaszcza pacjenci, których członkowie najbliższej rodziny (matka, ojciec, rodzeństwo lub dalsi krewni) mieli zdiagnozowane choroby nowotworowe.

Brian Wright jest jednym z pierwszych pacjentów, który w ramach eksperymentalnej terapii otrzymuje spersonalizowaną szczepionkę na raka głowy i szyi. Dotarła do niego stacja Sky News. Szczepionka na raka jest już podawana pierwszym pacjentom. "Daje obiecujące wyniki"

źródło: National Health Service UK (NHS)

Więcej o: