NHS to skrót od National Health Service i odnosi się do brytyjskiej Służby Zdrowia. Ze względu na to, że wielu pacjentów tej instytucji zgłasza się zbyt późno po pomoc, medycy z Wielkiej Brytanii postanowili ułatwić rozpoznawanie objawów, które są powszechnie ignorowane nie tylko przez Brytyjczyków, ale także przez mieszkańców innych krajów.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre długotrwale utrzymujące się dolegliwości, powinny być ważnym ostrzeżeniem przed różnymi chorobami, wśród których mogą być również nowotwory. Warto pamiętać o tym, że im szybciej uda się zdiagnozować zmiany nowotworowe, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie.
Jeśli zauważysz u siebie niektóre z poniższych symptomów, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nawet drobne i powszechnie lekceważone sygnały powinny skłonić nas do sprawdzenia, co nam dolega. Na co warto zwrócić uwagę?
Po specjalistyczną pomoc medyczną powinniśmy się zgłosić, jeśli któryś z poniższych objawów utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. Naszą czujność powinny wzbudzić takie symptomy jak:
Jeśli coraz częściej zdarza się nam tracić dech w piersiach, odczuwamy ból w klatce piersiowej lub mamy napady kaszlu i ciężko złapać nam oddech, warto wybrać się do lekarza, ponieważ takie objawy mogą świadczyć także m.in. o zapaleniu płuc.
Każda zmiana na skórze, wyczuwalny pod palcami guzek, zgrubienie lub narośl powinna podlegać obserwacji, zwłaszcza jeśli zmienia kształt i rozmiar.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni uważnie oglądać swoje ciało (zwłaszcza pachy i pachwiny), regularnie wykonywać samobadanie przed lustrem i konsultować u specjalisty wszelkie niepokojące wykwity, guzy, narośle.
Paniom zaleca się zwracanie szczególnej uwagi na samobadanie piersi. Panowie powinni zaś dokonywać samobadania jąder i systematycznie zgłaszać się do kontroli do lekarza.
Zaniepokoić powinny nas:
Jeśli chudniesz, choć wcale nie jesteś na diecie, zauważasz, że tracisz na wadze bez żadnej wyraźnej przyczyny (zmiany systemu żywienia, nadmiernego stresu, silnych emocji itp.), warto skonsultować u lekarza, jaka może być przyczyna takich objawów.
Jeśli systematycznie odczuwasz napady silnego, przeszywającego całe ciało bólu, który zwykle pojawia się w okolicy jamy brzusznej lub kręgosłupa, warto zgłosić się na specjalistyczne badania lekarskie. Konsultacji wymagają nawracające i intensywne bóle, które mogą być krótkotrwałe, ale regularnie się powtarzają.
Wbrew pozorom nawet tak powszechnie zdarzające się dolegliwości mogą mieć całkiem poważną przyczynę. Jeśli systematycznie odczuwamy piekący ból charakterystyczny dla zgagi (wiele osób doświadcza podobnego uczucia w okolicy klatki piersiowej) oraz mamy częste problemy z niestrawnością, warto zgłosić takie objawy lekarzowi, który może skierować nas na szczegółowe badania kontrolne. Niepokojąca może być także długotrwała i często nawracająca czkawka.
Klasyczne objawy żółtaczki, takiej jak żółte zabarwienie oczu i skóry, silny świąd skóry, a także zmiana koloru moczu na ciemniejszy powinny skłonić nas według NHS do skonsultowania się z lekarzem.
Niepokojącym sygnałem wysyłanym przez nasze ciało jest także zauważalna zmiana w naszym zachowaniu. Jeśli mimo wypoczynku nie jesteśmy w stanie odzyskać sił, stajemy się apatyczni i coraz trudniej jest nam normalnie funkcjonować, warto zgłosić się po specjalistyczną pomoc i wykonać zalecone nam badania.
NHS przypomina, że w grupie podwyższonego ryzyka nowotworowego znajdują się m.in. osoby z rodzinną historią zachorowań na raka. Systematycznie na badania kontrolne powinni zgłaszać się zwłaszcza pacjenci, których członkowie najbliższej rodziny (matka, ojciec, rodzeństwo lub dalsi krewni) mieli zdiagnozowane choroby nowotworowe.
źródło: National Health Service UK (NHS)