Melityna to główny składnik jadu pszczoły miodnej. Odpowiada za wywoływanie bólu po użądleniu. U niektórych może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.
Po przebadaniu ponad 312 gatunków pszczół i trzmieli (pochodzących z Perth w Australii, a także z Wielkiej Brytanii i Irlandii) naukowcy z Instytutu Medycznego Harry’ego Perkinsa oraz Uniwersytetu Zachodniej Australii wykazali, że w określonym stężeniu melityna może w ciągu 60 minut doprowadzić do unicestwienia komórek potrójnie ujemnego raka piersi oraz raka piersi HER2+, czyli tzw. dodatniego raka piersi, który bardzo szybko doprowadza do przerzutów nowotworowych.
Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że melityna nie tylko błyskawicznie poradziła sobie ze zmianami nowotworowymi, ale – co bardzo ważne – nie uszkodziła przy tym zdrowych tkanek.
Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie stężenie, ponieważ w większych ilościach melityna może być toksyczna. Jad trzmieli nie miał natomiast istotnego wpływu na komórki rakowe. Szczegółowe wyniki badań prowadzonych przez dr Pilar Blancafort oraz dr Ciary Duffy z Instytutu Badań Medycznych Harry'ego Perkinsa opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego ''Nature Precision Oncology''.
Odkryliśmy, że melityna może całkowicie zniszczyć błony komórek rakowych w ciągu 60 minut i znacznie zmniejszyć częstotliwość przesyłania do komórek rakowych chemicznych sygnałów niezbędnych do ich wzrostu i podziału
– wyjaśnia dr Blancafort. Naukowcy uważają, że ich nowe odkrycie może pomóc nie tylko w walce z rakiem piersi, ale także z rakiem jajnika. Choć badano zarówno pszczoły, jak i trzmiele, to tylko w przypadku jadu pszczół miodnych udało się uzyskać zadowalające rezultaty.
Zdaniem badaczy melityna może być zastąpiona sztucznym odpowiednikiem, a jej zastosowanie może być skuteczne jedynie w połączeniu z innymi terapiami przeciwnowotworowymi, m.in. z chemioterapią oraz zażywaniem odpowiednich leków.
To bardzo wczesny etap prac. Wiele substancji potrafi zabić komórkę raka piersi w podczas badań in vitro lub u myszy laboratoryjnych. Ale od tych odkryć do powstania skutecznego leku na raka piersi, który będzie można stosować u ludzi, jeszcze daleka droga
– przestrzega prof. Alex Swarbrick z Instytutu Badań Medycznych Garvana w Sydney. Wstępne wyniki badań są jednak bardzo obiecujące. W ciągu 60 minut melityna była w stanie zabić m.in. komórki potrójnie ujemnego raka piersi, który jest jednym z najtrudniejszych do leczenia dla onkologów.
Pomysł wykorzystania jadu pszczelego w medycynie nie jest nowy. Już w latach 50. XX wieku próbowano sprawdzać, w jaki sposób można zastosować go do walki z różnymi nowotworami, a także z czerniakiem. Australijczykom udało się po raz pierwszy przetestować działanie melityny na komórki raka piersi. Nadal nie jest pewne, w jaki sposób jad błyskawicznie radzi sobie z poskromieniem komórek nowotworowych.
Naukowcy mają nadzieję na to, że zastosowanie jadu pszczelego może doprowadzić do rewolucji w onkologii i całkowicie zmienić leczenie niektórych rodzajów raka.
Przez to, że melityna jest łatwo dostępna na całym świecie, nowe terapie oparte na jej działaniu mogą być tanie i możliwe do zastosowania nawet w najbiedniejszych miejscach na naszej planecie. By osiągnąć taki cel nadal niezbędne są dalsze badania.
„To kolejny wspaniały przykład tego, jak związki występujące w przyrodzie mogą być stosowane w leczeniu skomplikowanych chorób u ludzi" – powiedział prof. Peter Klinken z Uniwersytetu Zachodniej Australii. Jego zdaniem ''to niesamowite, że melityna, czyli główny składnik jadu pszczoły miodnej, może hamować wzrost śmiertelnie niebezpiecznych komórek nowotworowych, zwłaszcza potrójnie ujemnego raka piersi".
źródło: Nature Precision Oncology / Harry Perkins Institute of Medical Research /scrubsmag.com