Jad pszczeli zabija 100 proc. komórek raka piersi w 60 minut. Ważne odkrycie naukowców z Australii

Zawarta w jadzie pszczelim melityna jest w stanie w ciągu jednej godziny zniszczyć komórki nowotworowe agresywnych odmian raka piersi. Substancja wytwarzana przez pszczoły miodne może być zamieniona na syntetyczny odpowiednik. Wyniki badań laboratoryjnych są obiecujące, ale zastosowanie takiej metody leczenia u ludzi wymaga dalszych prac badawczych - studzą emocje australijscy uczeni.

Co to jest melityna i jak może pomóc w walce z rakiem piersi?

Melityna to główny składnik jadu pszczoły miodnej. Odpowiada za wywoływanie bólu po użądleniu. U niektórych może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.

Po przebadaniu ponad 312 gatunków pszczół i trzmieli (pochodzących z Perth w Australii, a także z Wielkiej Brytanii i Irlandii) naukowcy z Instytutu Medycznego Harry’ego Perkinsa oraz Uniwersytetu Zachodniej Australii wykazali, że w określonym stężeniu melityna może w ciągu 60 minut doprowadzić do unicestwienia komórek potrójnie ujemnego raka piersi oraz raka piersi HER2+, czyli tzw. dodatniego raka piersi, który bardzo szybko doprowadza do przerzutów nowotworowych.

Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że melityna nie tylko błyskawicznie poradziła sobie ze zmianami nowotworowymi, ale – co bardzo ważne – nie uszkodziła przy tym zdrowych tkanek.

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie stężenie, ponieważ w większych ilościach melityna może być toksyczna. Jad trzmieli nie miał natomiast istotnego wpływu na komórki rakowe. Szczegółowe wyniki badań prowadzonych przez dr Pilar Blancafort oraz dr Ciary Duffy z Instytutu Badań Medycznych Harry'ego Perkinsa opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego ''Nature Precision Oncology''.

Jad pszczeli lekiem na raka piersi? Nowe odkrycie daje nadzieje chorym

Odkryliśmy, że melityna może całkowicie zniszczyć błony komórek rakowych w ciągu 60 minut i znacznie zmniejszyć częstotliwość przesyłania do komórek rakowych chemicznych sygnałów niezbędnych do ich wzrostu i podziału

– wyjaśnia dr Blancafort. Naukowcy uważają, że ich nowe odkrycie może pomóc nie tylko w walce z rakiem piersi, ale także z rakiem jajnika. Choć badano zarówno pszczoły, jak i trzmiele, to tylko w przypadku jadu pszczół miodnych udało się uzyskać zadowalające rezultaty.

Zdaniem badaczy melityna może być zastąpiona sztucznym odpowiednikiem, a jej zastosowanie może być skuteczne jedynie w połączeniu z innymi terapiami przeciwnowotworowymi, m.in. z chemioterapią oraz zażywaniem odpowiednich leków.

To bardzo wczesny etap prac. Wiele substancji potrafi zabić komórkę raka piersi w podczas badań in vitro lub u myszy laboratoryjnych. Ale od tych odkryć do powstania skutecznego leku na raka piersi, który będzie można stosować u ludzi, jeszcze daleka droga

– przestrzega prof. Alex Swarbrick z Instytutu Badań Medycznych Garvana w Sydney. Wstępne wyniki badań są jednak bardzo obiecujące. W ciągu 60 minut melityna była w stanie zabić m.in. komórki potrójnie ujemnego raka piersi, który jest jednym z najtrudniejszych do leczenia dla onkologów.

Melityna doprowadzi do rewolucji w onkologii? Może pomóc w walce z różnymi nowotworami

Pomysł wykorzystania jadu pszczelego w medycynie nie jest nowy. Już w latach 50. XX wieku próbowano sprawdzać, w jaki sposób można zastosować go do walki z różnymi nowotworami, a także z czerniakiem. Australijczykom udało się po raz pierwszy przetestować działanie melityny na komórki raka piersi. Nadal nie jest pewne, w jaki sposób jad błyskawicznie radzi sobie z poskromieniem komórek nowotworowych.

Naukowcy mają nadzieję na to, że zastosowanie jadu pszczelego może doprowadzić do rewolucji w onkologii i całkowicie zmienić leczenie niektórych rodzajów raka.

Przez to, że melityna jest łatwo dostępna na całym świecie, nowe terapie oparte na jej działaniu mogą być tanie i możliwe do zastosowania nawet w najbiedniejszych miejscach na naszej planecie. By osiągnąć taki cel nadal niezbędne są dalsze badania.

„To kolejny wspaniały przykład tego, jak związki występujące w przyrodzie mogą być stosowane w leczeniu skomplikowanych chorób u ludzi" – powiedział prof. Peter Klinken z Uniwersytetu Zachodniej Australii. Jego zdaniem ''to niesamowite, że melityna, czyli główny składnik jadu pszczoły miodnej, może hamować wzrost śmiertelnie niebezpiecznych komórek nowotworowych, zwłaszcza potrójnie ujemnego raka piersi".

źródło: Nature Precision Oncology / Harry Perkins Institute of Medical Research /scrubsmag.com

Więcej o: