Badania w kierunku raka piersi najrzadziej w Unii Europejskiej wykonują Rumunki, a najczęściej Finki. Dzięki nowym wytycznym do 2025 roku takich nierówności ma być mniej, a z darmowej diagnostyki będzie mogło skorzystać nawet 90 proc. pacjentów kwalifikujących się do badań dotyczących najczęstszych nowotworów, takich jak rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita grubego. Dodatkowo będzie można się także przebadać na raka płuc, raka prostaty i raka żołądka.
Tych sześć rodzajów nowotworów odpowiedzialnych jest za ponad połowę wszystkich zachorowań na raka w UE i za ponad połowę zgonów wśród osób chorych
- powiedziała podczas konferencji prasowej Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia.
W 2020 roku raka wykryto u 2,7 mln obywateli Unii Europejskiej. 1,3 mln chorych na nowotwory zmarło. 2 tys. zgonów z tego powodu zanotowano wśród dzieci i nastolatków. Niestety pandemia znacznie pogorszyła te statystyki. Szacuje się, że z powodu sytuacji związanej z COVID-19 nie zdiagnozowano około 1 mln pacjentów z nowotworami.
Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, liczba zachorowań na raka wzrośnie do 2035 r. o 24 procent. A to oznacza, że już za 13 lat rak stanie się główną przyczyną zgonów w UE
- ostrzega Stella Kyriakides. Jej zdaniem, w ciągu ostatnich 20 lat nastąpił ogromny rozwój medycyny i technik badawczych dotyczących wykrywania raka, dlatego obecne zalecenia wymagają pilnej aktualizacji. Dzięki badaniom przesiewowym można zdiagnozować raka na początkowym etapie, kiedy szanse na wyleczenie są największe.
Nacisk ma być kładziony na wyrównanie dostępu do badań w poszczególnych krajach, a także zwiększenie szans na leczenie tych pacjentów, którzy dotąd mieli z tym największy problem. Chodzi zwłaszcza o osoby z niepełnosprawnościami, a także mieszkańców terenów wiejskich lub miejsc oddalonych od gęsto zaludnionych terenów. Na ten cel ma być przeznaczonych 60 mln euro z programu Horyzont Europa oraz 38,5 mln euro z Programu UE dla zdrowia — donosi "Deutsche Welle".
Z jakich badań profilaktycznych będzie można korzystać? Unijni urzędnicy planują zwiększyć dostępność do badań przesiewowych pod kątem takich nowotworów jak: