Czy szczepionki przeciw COVID-19 zaburzają cykl miesiączkowy? Naukowcy przebadali 20 tys. kobiet

Od dawna próbowano ustalić, czy szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 mogą wpływać na długość cyklu miesiączkowego. Na łamach ''BMJ Medicine'' właśnie opublikowano najnowsze wyniki badań na ten temat. Co udało się ustalić ekspertom?

Czy zmiany w cyklu miesiączkowym mogą być skutkiem szczepienia przeciwko COVID-19?

Pomiędzy 1 października 2020 a 7 listopada 2021 naukowcy przeanalizowali dane 20 tys. osób korzystających z aplikacji Natural Cycles. Uczestniczki badań pochodziły z różnych krajów w Europie oraz ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Uwzględniono w sumie 250 tys. cykli menstruacyjnych. Prawie dwie trzecie z około 15 tys. zaszczepionych osób otrzymało szczepionkę Pfizer/BioNTech, a reszta zażyła szczepionki takich firm jak Johnson & Johnson, Moderna lub AstraZeneca.

W przypadku zaszczepionych pacjentek naukowcy brali pod uwagę trzy cykle menstruacyjne przed wzięciem szczepionki i jeden po zażyciu szczepionki. Z kolei u około 5 tys. niezaszczepionych kobiet przeanalizowano od czterech do sześciu cykli w analogicznym przedziale czasowym.

Podkowce (Rhinolophus hipposideros) to nietoperze. Wirusologom z USA udało się potwierdzić, że zagrożenie dla ludzi może stanowić wirus Khosta-2, który pochodzi od tego gatunku zwierząt z Parku Narodowego w Soczi.W Rosji odkryto nowego koronawirusa. Khosta-2 może zakażać ludzi i opiera się szczepionkom

Ile dni później może pojawić się miesiączka po zaszczepieniu się przeciw COVID-19?

Z najnowszych badań wynika, że zarówno po pierwszej, jak i po drugiej dawce dowolnej szczepionki przeciwko COVID-19 kobiety dostawały miesiączkę średnio jeden dzień później (0,71 dnia później po pierwszej dawce i 0,56 dnia po drugiej dawce) w porównaniu z niezaszczepionymi osobami. Zmiana miała jednak tylko charakter tymczasowy i w kolejnym cyklu miesięcznym wszystko wracało do normy.

W przypadku pań, którym podano dwie dawki szczepionki w ciągu jednego cyklu miesięcznego, menstruacja następowała z niespełna 4-dniowym opóźnieniem (różnica wynosiła 3,7 doby w porównaniu z niezaszczepionymi).

Zauważono znaczny wzrost liczby osób, u których cykl miesięczny wydłużył się o ponad 8 dni. Takie przypadki odnotowano w analizowanym terminie u 13,5 proc. zaszczepionych i 5 proc. niezaszczepionych osób. Nie stwierdzono jednak, by czas trwania krwawienia miesięcznego u zaszczepionych zmienił się w porównaniu z niezaszczepioną grupą badanych.

Od 2020 roku wszystkie apteki mają obowiązek realizować e-recepty. Od tego czasu powstało sporo portali, które odpłatnie, za kilkadziesiąt złotych, oferują taką usługę na podstawie wywiadu online. Taka metoda jest legalna, ale wśród lekarzy wzbudza sporo kontrowersji.Jak przesunąć miesiączkę? Lekarka ostrzega przed korzystaniem z recept online na leki hormonalne [WYWIAD]

Jak szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wpływają na cykl menstruacyjny?

Autorzy nowej publikacji, która pojawiła się w ''BMJ Medicine" zaznaczają, że przeprowadzone przez nich badania miały pewne ograniczenia. Nie uwzględniono w nich m.in. osób stosujących hormonalną terapię zastępczą, nie wzięto pod uwagę innych infekcji, które mogły wpłynąć na zaburzenia miesiączkowania, a analizowany przedział czasowy zawężono jedynie do kilku cykli.

Zmiany w cyklu miesiączkowym po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 wydają się niewielkie, mają charakter tymczasowy i mieszczą się w normie

– uważa dr Diana Bianchi, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Eunice Kennedy Shriver, którą cytuje CNN. Według Międzynarodowej Federacji Ginekologii i Położnictwa zmiany długości cyklu miesiączkowego, które są krótsze niż osiem dni, są typowe i mieszczą się w normalnym zakresie.

Doświadczenie jakiegokolwiek efektu ubocznego po zaszczepieniu – takiego jak opóźnienie pojawienia się miesiączki, ból głowy czy gorączka – wcale nie oznacza, że to wina szczepionki. Niektórzy ludzie są po prostu bardziej wrażliwi na zmiany, jakie pojawiają się wtedy w systemie immunologicznym lub w funkcjonowaniu hormonów

– twierdzi dr Jennifer Kawwass, endokrynolog reprodukcyjny z Emory University, na którą powołuje się ''The New York Times''. Jej zdaniem do zaburzeń miesiączkowania mogą doprowadzić różne infekcje, a zakażenie koronawirusem może w konsekwencji wywołać dużo poważniejsze problemy niż niewielkie opóźnienia w pojawieniu się miesiączki po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.

''Gdyby dana osoba zauważyła znaczące zmiany w odstępach cyklu miesiączkowego, które trwają przez kilka miesięcy, rozsądne byłoby zgłoszenie się do ginekologa" – radzi dr Kawwass. ''Takie zmiany prawdopodobnie nie będą wynikiem zaszczepienia się przeciwko COVID-19'' – dodaje ekspertka.

Najnowsze ustalenia naukowców są zgodne z wcześniejszymi obserwacjami, które wskazywały na to, że zmiany cyklu menstruacyjnego po szczepieniu przeciw COVID-19 stanowią naturalną reakcję organizmu, który rozwija odpowiedź odpornościową po szczepieniu. Takie zaburzenia mają charakter tymczasowy.

Po lewej 21-letnia Courteney Cox w reklamie tamponów z 1985 roku. Po prawej aktorka w wieku 58 lat, która nagrała nową wersję tego nagrania. Tym razem zamiast o menstruacji mówi o menopauzie.''Czy twoje życie zmieniło się z powodu menopauzy?'' Courteney Cox zwraca uwagę na kobiece sprawy

źródło: BMJ Medicine / CNN / The New York Times

Straż Pożarna / zdjęcie ilustracyjneJodek potasu - kto wyda nam tabletkę, jeśli dojdzie do skażenia? Zapytaliśmy MSWiA i strażaków

Więcej o: