"Gołębie kleszcze" mogą być niebezpieczne dla ludzi. Jak się chronić przed obrzeżkiem?

Służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają, że szczególne zagrożenie dla człowieka stanowi Argas reflexus, czyli obrzeżek zwany też kleszczem gołębim lub ptasim. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Silnie toksyczna ślina obrzeżków gołębich w przypadku osób uczulonych grozi wstrząsem anafilaktycznym i w skrajnych przypadkach może być śmiertelnie niebezpieczna. Choć takie sytuacje zdarzają się rzadko, to jednak właściciele gołębi oraz zarządcy nieruchomości powinni zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie budynków przed gołębiami oraz "kleszczami gołębimi", które na nich żerują. 

Sanepid ostrzega przed zagrożeniem epidemicznym związanym z występowaniem dzikich gołębi

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku szczególnie przestrzega przed obrzeżkami, które podobnie jak inne kleszcze mogą przenosić takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Dziko żyjące gołębie bywają (...) rezerwuarem licznych ektopasożytów (pluskwy, pchły gołębie, ptaszyniec kurzy, obrzeżki gołębie). Szczególne zagrożenie dla ludzi stwarza zwłaszcza Argas reflexus (obrzeżek, zwany też kleszczem gołębim), z uwagi na możliwość powodowania burzliwych reakcji anafilaktycznych (nawet zgonu) - alarmuje sanepid.

Jak wygląda i gdzie występuje obrzeżek gołębi?

Ma mniej niż centymetr długości i zwykle przybiera szare lub szarobrązowe zabarwienie. Łatwo zlewa się z otoczeniem. Mimo że żeruje głównie na gołębiach, to atakuje też między innymi gawrony, wróble, kawki, jaskółki, a także kury i kaczki.

Dla ludzi staje się niebezpieczny wtedy, gdy straci dostęp do swoich naturalnych żywicieli, czyli ptaków. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza mieszkańców wyższych kondygnacji budynków, gdzie często pojawiają się gołębie.

Obrzeżek gołębień (Argas reflexus), zwany też obrzeżkiem gołębim - gatunek zbiorowy kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatychObrzeżek gołębień (Argas reflexus), zwany też obrzeżkiem gołębim - gatunek zbiorowy kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych Wikipedia

Obrzeżki chętnie pojawiają się w okolicach strychów i poddaszy, a także na okiennych parapetach, wieżach kościołów, w gołębikach lub bezpośrednio w ptasich gniazdach zlokalizowanych w pobliżu dachów lub na balkonach. Mogą przedostać się do wnętrza poprzez szpary w ramach okiennych lub poprzez uchylone drzwi balkonowe. Można je także spotkać w szparach podłóg lub pod tapetami.

Jak długo utrzymują się ślady po ukąszeniu przez obrzeżki gołębie?

Gołębie kleszcze są bardzo odporne na brak pokarmu, dlatego są w stanie przetrwać nawet kilka lat bez pożywienia. Sam moment ukąszenia może być niewyczuwalny i trwa dosyć krótko, ale z czasem ból może się nasilać.

Jak wyjaśnia prof. Krzysztof Solarz - parazytolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - ślady po ukąszeniu przez obrzeżki gołębie mogą utrzymywać się nawet półtora roku.

Jakie objawy u ludzi może powodować ukąszenie przez obrzeżki gołębie?

Gołębie kleszcze po wkłuciu w ciało człowieka doprowadzają do powstania swędzących pęcherzyków. W miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie, a czasem obrzęk. Może też dojść do powiększenia węzłów chłonnych lub takich objawów jak:

  • ból brzucha;
  • biegunka;
  • duszność;
  • osłabienie / pogorszenie samopoczucia;
  • nudności i wymioty;
  • opuchlizna;
  • biegunka;
  • plamki krwotoczne;
  • grudki na skórze;
  • bolące pęcherze.

Jeśli obrzeżki ukąszą nas w twarz, oprócz powstania silnej opuchlizny może także dojść do paraliżu kleszczowego, który utrudnia oddychanie.

Jakie choroby mogą wywoływać u człowieka gołębie kleszcze?

  • borelioza;
  • kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)
  • ptasia salmonelloza;
  • gorączka Q (może grozić zapaleniem mięśnia sercowego).

Jak się chronić przed gołębimi kleszczami?

Zwalczanie obrzeżków gołębich nie jest łatwe. Specjaliści zalecają regularne opryski na poddaszach, strychach lub w miejscach, w których pojawiły się te kleszcze. Wśród polecanych preparatów są środki zawierające m.in. permetrynę lub deltametrynę w postaci roztworu, rzadziej karbaminiany (tj. roztwór karbarylu). Pomóc może też wypełnianie szczelin gipsem lub tynkowanie pęknięć na ścianach, przez które mogą przedostawać się obrzeżki.

Więcej o: