Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Nimfy kleszczy są przejściową formą rozwojową kleszczy. Są nieco większe od larwy, ale sporo mniejsze niż dojrzałe osobniki, zwane imago. Zwykle mają nie więcej niż 2-3 milimetry, dlatego bardzo trudno je dostrzec. Wiele osób myli je z niepozornymi pieprzykami lub bierze je za zwykłą plamkę na skórze. Mimo że mogą mieć wielkość główki szpilki, to po wypiciu krwi żywiciela szybko kilkukrotnie się powiększają.
Nimfa kleszcza - jak wygląda i gdzie można ją spotkać?
Jest przezroczysta, ale odwłok przybiera brązowo-czarny kolor. Ma 8 odnóży i może przemieszczać się na odległość kilkudziesięciu metrów. Kiedy żeruje wytwarza sporo śliny ze substancjami drażniącymi prowadzącymi do stanów zapalnych na skórze ofiary.
Nimfy zaczynają być aktywne, kiedy temperatura zaczyna przekraczać 7 stopni Celsjusza. Atakują w ten sam sposób jak dojrzałe kleszcze, ale rzadziej powodują boreliozę - szacuje się, że zdolnych do tego jest około 3 proc. nimf kleszczy.
Na łonie natury można je spotkać na łące, w lesie i tam, gdzie są zarośla lub krzewy. Coraz częściej pojawiają się w parkach, na skwerach i w przestrzeni miejskiej lub piwnicach.
Czy nimfy kleszczy są niebezpieczne i jak je usunąć?
Im dłużej udaje się im przebywać po wkłuciu na ciele, tym większe zagrożenie zakażeniem bakteriami Borrelia, do którego może dojść w ciągu około 36 godzin od wbicia nimf kleszczy w skórę człowieka. Usuwa się je w ten sam sposób, jak zwykłe kleszcze - chwytając w całości szybkim ruchem np. za pomocą pęsety.
Nimfy kleszczy na ludzkim ciele często pojawiają się pod kolanami, pod pachami, na brzuchu, na szyi, w okolicy żuchwy lub pod linią włosów, tuż za uszami. W skórę wbijają się tak jak dojrzałe kleszcze - dwoma przednimi odnóżami.
Co warto wiedzieć o kleszczach i nimfach kleszczy? Lasy Państwowe