Medycyna estetyczna: gałąź medycyny nastawiona na zadowolenie pacjenta

Medycyna estetyczna cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród pań, ale coraz częściej i wśród panów. Charakteryzuje ją szerokie spektrum działania, a także niewielka inwazyjność zabiegów. Sprawdzamy, czym dokładnie jest medycyna estetyczna i na czym polegają jej zabiegi.

Gabinet medycyny estetycznej: co można tam znaleźć?

Odwiedzając gabinet medycyny estetycznej, czego konkretnie możemy oczekiwać? Czym tak naprawdę jest medycyna estetyczna i czym się różni od kosmetologii, a czym od chirurgii plastycznej? Zgodnie z popularną definicją medycyna estetyczna to dział medycyny, którego zadaniem jest zapewnienie wysokiej jakości życia ludziom zdrowym, poprzez podejmowanie działań, których celem jest profilaktyka starzenia się skóry, w dalszej kolejności zaś działań rekonstrukcyjnych, dążących do odtworzenia stanu sprzed procesu starzenia się skóry. Medycyna estetyczna działa za sprawą nieinwazyjnych bądź małoinwazyjnych zabiegów, a jej nadrzędnym celem jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta, a tym samym jego zadowolenia z własnego wyglądu. Używając bezpiecznych metod pozwala na skuteczne zniwelowanie defektów urody bez konieczności wyłączenia pacjenta z codziennej aktywności. Medycyna estetyczna wypełnia lukę pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną, pozwala na uzyskanie lepszych efektów, niż w przypadku zabiegów kosmetycznych, z uwagi na ingerencję w głębsze warstwy skóry, jednocześnie niezbyt obciążając organizm.

Choć zarówno kosmetologia, jak i medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna podejmują działania służące zapewnieniu wysokiej jakości życia ludzi zdrowych w wyniku profilaktyki starzenia się skóry oraz korekty jej rozmaitych defektów, to jednak każda z tych dziedzin dysponuje innymi metodami. Zabiegi z zakresu kosmetologii mają działanie powierzchowne i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie bądź utrwalenie zabiegów medycyny estetycznej, która jest bardziej inwazyjna. Zabiegi medycyny estetycznej aktywizują skórę do odnowy ingerując w jej głębsze warstwy, co stanowi o ich większej skuteczności w porównaniu z kosmetologią. Medycyna estetyczna przeprowadza stosunkowo bezpieczne i mało inwazyjne (zwłaszcza w porównaniu do chirurgii plastycznej) zabiegi w trybie ambulatoryjnym, nie wymaga pobytu pacjenta w szpitalu, użycia skalpela czy długotrwałej rekonwalescencji. Zajmuje się nie tylko skórą i tkanką podskórną, ale również uzębieniem i równowagą hormonalną. Chirurgia plastyczna natomiast to dziedzina medycyny, która zajmuje się korektą niedoskonałości w procesie zabiegów chirurgicznych, z użyciem skalpela, często w warunkach szpitalnych.

Niektóre problemy czasem ujawniające się na twarzy, wybrane wspólnie z doktorem Robertem Chmielewskim Krążą mapki z chorobami wypisanymi na twarzy - nauka czy szarlataneria?

Zabiegi medycyny estetycznej - na czym polegają?

Odpowiednio wcześnie rozpoczęte zabiegi medycyny estetycznej mogą stymulować skórę do wzmożonej regeneracji, dzięki czemu powstawanie oznak starzenia się skóry będzie znacznie opóźnione. Medycyna estetyczna obejmuje szeroki wachlarz zabiegów, dotyczących różnych partii ciała, takich jak chociażby wypełnianie zmarszczek i bruzd, redukcja przebarwień, poprawianie kształtu twarzy, eliminacja nadmiaru tkanki tłuszczowej, ujędrnianie i odmładzanie skóry, usuwanie blizn potrądzikowych czy pooperacyjnych, redukcja cieni pod oczami, modelowanie ust, eliminacja cellulitu i rozstępów, usuwanie znamion czy brodawek. Warto wiedzieć, że medycyna estetyczna ma w swojej ofercie również zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, która w szybki i niemal bezinwazyjny sposób likwiduje takie problemy, jak przerośnięte wargi sromowe mniejsze czy luźność pochwy. Skorygowanie defektów estetycznych czy odmłodzenie stref intymnych oraz poprawa jakości życia seksualnego z ginekologią estetyczną nie stanowi większego problemu.

Zobacz wideo Jak wygładzić zmarszczki na twarzy? [NaZdrowie]

Klinika estetyczna: co może zaoferować?

Jakie zabiegi ma w swojej ofercie zazwyczaj klinika estetyczna? Wśród najpopularniejszych metod wymienić można takie zabiegi, jak:

  • mezoterapia igłowa – małoinwazyjny zabieg polegający na wykonaniu drobnych iniekcji, podczas których podskórnie lub śródskórnie wstrzykuje się substancje lecznicze;
  • liposukcja – odsysanie niechcianego tłuszczu, np. z okolic podbródka lub brzucha; odsysany tłuszcz może być wykorzystany jako wypełniacz – zabieg ten nosi nazwę przeszczepu tłuszczu;
  • toksyna botulinowa – zastrzyki stosowane w celu eliminowania zmarszczek, obarczone niewielką ilością skutków ubocznych, cieszą się ogromną popularnością; botoks stosowany jest również w leczeniu migreny, bruksizmu oraz nadpotliwości;
  • PRP – stosowanie osocza bogatopłytkowego jako terapii przeciwstarzeniowej, blizn potrądzikowych, rozstępów czy odbudowy włosów, bezpieczne również dla osób z obciążeniem alergicznym;
  • powiększanie ust – dokonywane z użyciem kwasu hialuronowego lub – coraz częściej – własnego tłuszczu;
  • hydroksyapatyt wapnia (CaHA) – substancja stymulująca wytwarzanie kolagenu, środek biostymulujący, stosowany jako wypełniacz w miejscach utraty objętości.

Elektrokoagulacja to zabieg wykorzystywany do usuwania różnego rodzaju zmian skórnych Elektrokoagulacja - czym jest, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Kosmetolog estetyczny: jakie ma uprawnienia?

Czy zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać kosmetolog estetyczny? Tak, pod warunkiem, że ma wykształcenie medyczne. Kosmetyczka czy kosmetyk to osoba, która ukończyła technikum lub odpowiedni kurs z dziedziny kosmetologii, zaś kosmetolog to absolwent studiów, podczas których otrzymał przygotowanie niezbędne do diagnozowania stanu skóry i doboru optymalnych zabiegów. Aby jednak kosmetolog mógł wykonać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, powinien być również absolwentem studiów medycznych, na przykład studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym.

Zobacz też: Glinka: jakie ma właściwośći, zastosowanie w medycynie estetycznej

Więcej o: