Urlop menstruacyjny: Hiszpanki będą mieć prawo do 3 dni wolnego od pracy w miesiącu?

Zwolnienie lekarskie dla kobiet odczuwających silne bóle miesiączkowe jako pierwsza w Europie planuje wprowadzić Hiszpania. W szczególnych przypadkach prawo do wolnego w pracy z powodu menstruacji ma być wydłużone nawet do 5 dni w miesiącu - podało BBC.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Nowy projekt ustawy, którym na początku przyszłego tygodnia ma się zająć hiszpański rząd, zakłada prawo do trzydniowego zwolnienia w przypadku bolesnych okresów. Urlop podczas menstruacji ma być możliwy po otrzymaniu zaświadczenia lekarskiego i może zostać wydłużony do pięciu dni wolnego dla osób odczuwających wyjątkowo intensywne bóle miesiączkowe. 

Gdyby projekt ten został wprowadzony w życie, Hiszpania byłaby pierwszym krajem w Europie, który zaoferowałby kobietom prawo do urlopu menstruacyjnego. Dotąd podobne rozwiązania oferowało tylko kilka krajów na świecie - m. in. Japonia, Korea Południowa i Indonezja.

Zmiany związane są z wprowadzaniem m.in. tzw. podatku tamponowego i umożliwieniem bezpłatnego udostępniania produktów higienicznych niezbędnych podczas miesiączki w szkołach, a także w różnych instytucjach publicznych lub więzieniach. Podpaski lub tampony mają być także darmowe dla kobiet w trudnej sytuacji finansowej.

Większość naszych pielęgniarek to kobiety z wieloletnim doświadczeniem. Młodzi nie garnęli się do zawodu - na zdjęciu uroczystość czepkowania w KielcachPielęgniarka żyje krócej niż przeciętna Polka. Ponure statystyki

Hiszpanki mają mieć wkrótce prawo do wydłużonego płatnego urlopu macierzyńskiego obejmującego okres jeszcze przed porodem. Ma też być zniesiony dotychczasowy zakaz aborcji bez zgody rodziców lub opiekunów w przypadku osób niepełnoletnich w wieku 16 i 17 lat, a także dostęp do terminacji ciąży w szpitalach publicznych. Nowe przepisy mają też dotyczyć macierzyństwa zastępczego, które jest w Hiszpanii zakazane.

Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki?Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki? Szary np. powinien cię zaniepokoić

Urlop menstruacyjny - zasady dotyczące wolnego od pracy podczas miesiączki

Hiszpańskie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa wyjaśnia, że około jedna trzecia miesiączkujących kobiet cierpi z powodu bolesnych miesiączek. W samej Hiszpanii problem ten może dotyczyć około 75 proc. obywatelek tego kraju - wynika z badań opublikowanych w październiku 2020 roku na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health".

Urlop menstruacyjny miałyby przysługiwać tylko osobom odczuwającym silny ból, a nie jedynie lekki dyskomfort. Objawy, które mogą kwalifikować do skorzystania z takiej możliwości, mają obejmować takie symptomy jak:

  • ostry ból brzucha;
  • silny ból głowy;
  • biegunka;
  • bolesne skurcze i kolki;
  • gorączka.

"Jeśli ktoś ma chorobę z takimi objawami, to przyznaje się mu prawo do tymczasowej niedyspozycyjności. To samo powinno dotyczyć menstruacji i umożliwić kobietom z bolesną miesiączką pozostanie w tym czasie w domu" - tłumaczy Angela Rodriguez, sekretarz stanu ds. równości w rozmowie z "El Periodico". 

Więcej o: