Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę. Ma pomóc w walce z... otyłością

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na stosowanie tirzepatydu. Lek podawany jest raz w tygodniu w formie zastrzyku, który nie tylko pozwala lepiej kontrolować poziom cukru we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, ale także znacząco ułatwia walkę z otyłością lub nadwagą.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Preparat o nazwie Mounjaro (tirzepatyd) ma być skuteczniejszy w regulowaniu poziomu glukozy niż obecnie wykorzystywane metody leczenia, a na dodatek może być pomocny osobom cierpiącym na otyłość lub zmagającym się z nadwagą.

Biorąc pod uwagę wyzwania, jakie napotyka wielu pacjentów w osiąganiu właściwego poziomu cukru we krwi, zatwierdzenie Mounjaro jest ważnym postępem w leczeniu cukrzycy typu 2 - potwierdza Patrick Archdeacon z Centrum Oceny i Badań Leków Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Czym jest tirzepatyd?

Preparat, którego substancją czynną jest tirzepatyd, należy do nowej generacji leków przeciwcukrzycowych opracowanych w celu naśladowania hormonu GLP-1, czyli glukagonopodobnego peptydu-1, uwalnianego naturalnie przez jelita. Może on zarówno regulować poziom glukozy we krwi, jak i kontrolować apetyt. Zawarte w nim syntetyczne substancje sprawiają, że po zjedzeniu posiłku szybko odczuwamy sytość i nie wzrasta nam gwałtownie poziom cukru.

Zastrzyk przeciwcukrzycowy obniża poziom cukru i redukuje wagę nawet o 20 procent

Pierwszy środek, który był ukierunkowany na ten sam mechanizm, zatwierdzono do leczenia cukrzycy typu 2 już w 2017 roku. Był nim lek o nazwie Wegovy (semaglutyd), w Polsce znany jako Ozempic podawany w postaci zastrzyków. Początkowo polecano go wyłącznie chorym na cukrzycę, ale potem kolejne badania potwierdziły jego skuteczność w walce z otyłością (lub dużą nadwagą) u osób, u których nie stwierdzono cukrzycy. W 2021 roku FDA dopuściła semaglutyd nie tylko do walki z cukrzycą, ale także do leczenia otyłości.

Mounjaro (tirzepatyd) działa nieco inaczej – zaprojektowano go w taki sposób, by naśladował GLP-1, a dodatkowo także inny hormon jelitowy – GIP, czyli glukozozależny peptyd insulinotropowy. Badania kliniczne wykazały, że połączenie tych dwóch czynników może być skuteczniejsze w leczeniu cukrzycy typu 2 niż terapie ukierunkowane wyłącznie na GLP-1. Może się także przydać w leczeniu otyłości.

Lek na cukrzycę daje spektakularne efekty u osób otyłych lub z nadwagą. Jak działa tirzepatyd?

Na razie Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na stosowanie tirzepatydu wyłącznie u osób dorosłych ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 i zaleciła, by nowy lek był stosowany do kontrolowania poziomu cukru we krwi w połączeniu ze stosowaniem diety o obniżonej wartości kalorycznej oraz ćwiczeń fizycznych.

W zeszłym miesiącu pojawiły się wstępne wyniki badań III fazy tirzepatydu, w których wzięło udział 2,5 tys. osób. Wykazano, że u ponad 60 proc. pacjentów z otyłością lub nadwagą, którzy przez ponad rok przyjmowali wysoką dawkę (15 mg) tego preparatu, udało się zredukować przynajmniej 20 proc. całkowitej masy ciała, a część z nich straciło nawet 22,5 proc. (maksymalnie 24 kg).

W przypadku osób przyjmujących w tym samym czasie niższą dawkę tirzepatydu (5 mg), doszło do 16-proc. utraty masy, a pacjenci przyjmujący podwójną dawkę ważyli o 21,4 proc. mniej niż przed leczeniem.

Powyższe badania wymagają jeszcze zrecenzowania, a ich omówienie ma się dopiero pojawić na łamach jednego z renomowanych czasopism naukowych, ale już dostrzegane są także przez polskich specjalistów.

Choć wśród nielicznych skutków ubocznych u testowanych osób zaobserwowano m.in. nudności i zaparcia, a także ból brzucha, to efekty w walce z otyłością i cukrzycą są na tyle wyraźne, że nowy preparat coraz częściej uznawany jest za nowy „game changer".

Kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z tirzepatydu?

Ze względu na to, że nadal trwa kilka innych, niezależnych badań dotyczących tego, czy Mounjaro (tirzepatyd) wspomaga odchudzanie, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków obecnie zezwala na zastosowanie tego środka wyłącznie do walki z cukrzycą u osób dorosłych. Dotąd nie zatwierdzono, by lek ten mógłby być używany do jakichkolwiek innych celów poza leczeniem cukrzycy typu 2 (nie jest wskazany pacjentom z cukrzycą typu 1). Preparat ten ma być dostępny tylko na receptę.

Więcej o: