5 wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry seniora

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne u osób starszych stanowią spore wyzwanie dla bliskich. Największą przeszkodą zwykle okazuje się niepewność co do własnych umiejętności i nieznajomość podstawowych zasad, które znacznie ułatwiają dbanie o skórę. Warto wiedzieć, bo to pomaga.

1. Pamiętaj, że skóra seniora jest wymagająca

Ciało człowieka to przede wszystkim woda. Z wiekiem jednak jej zawartość zmienia się. Początkowo jesteśmy głównie wodą – niemowlaki składają się z niej nawet w 80 proc. Osoby w wieku podeszłym – w połowie. Wynikają z tego najróżniejsze konsekwencje dla zdrowia, a także kondycji naszego naturalnego płaszcza ochronnego, czyli skóry. By optymalnie o nią dbać, nie można po prostu stosować tych samych zasad, co w przypadku dzieci.

Nawet pozornie zdrowa skóra seniora jest narażona na otarcia i podrażnienia. Nie dość, że jest sucha, to jeszcze staje się cieńsza, ubywa z niej ochronnych lipidów, rany gorzej się goją. To dlatego w wyniku pozornie drobnego otarcia tak łatwo o poważne zmiany skórne, w tym głębokie, trudne w leczeniu odleżyny. Reagować trzeba jak najszybciej, a najlepiej problemom zapobiegać.

2. Odpowiednie kosmetyki to podstawa

Naturalne, przewiewne tkaniny. Kosmetyki o prostym składzie, o działaniu nawilżającym i natłuszczającym – to zwykle wystarcza. Nieprzypadkowo na rynku pojawiły się specjalne preparaty 65 +, a nawet 70+ czy 80+. Skóra zmienia się i powinniśmy być na to przygotowani. Zarazem trzeba pamiętać, że niekoniecznie to, co jest polecane dla seniorów, faktycznie okaże się optymalne dla naszej mamy czy babci.

Żel do mycia o prostym, naturalnym składzie, bez substancji zapachowych, oraz zwykła oliwka do ciała, często okazują się optymalnym rozwiązaniem. Jeśli jednak skóra jest podrażniona, niewystarczająco nawilżona, o pomoc w doborze kosmetyków warto poprosić lekarza. Nie ma sensu czekać, aż dojdzie do mikrouszkodzeń powierzchni. Wówczas możliwy jest atak grzybów czy bakterii, a leczenie komplikuje się. Bywa, że potrzebna okazuje się konsultacja dermatologa lub geriatry. Zazwyczaj sprawdzają się jednak preparaty proponowane choćby przez pielęgniarki środowiskowe. Ich doświadczenie pozwala na dobranie optymalnych kosmetyków.

3. Zagięcia skóry wymagają szczególnej troski

Każdy centymetr naszej skóry zasługuje na staranną pielęgnację, ale jej wszelkie zagięcia (okolice łokci, pod kolanami, uda, pachwiny) to miejsca newralgiczne. W niemal każdym fałdzie skórnym, choćby na brzuchu, mogą powstawać rany, odparzenia oraz odleżyny. To tam niejednokrotnie gromadzi się wilgoć i resztki naskórka, które stają się pożywką dla mikroorganizmów. Trudniej do tych miejsc dotrzeć podczas codziennej pielęgnacji.

Pierwszym krokiem jest stworzenie swoistej mapy ciała, żeby o niczym nie zapomnieć. Warto zadbać o lepszy dostęp do mytej skóry. Wiele zmienia już samo ułożenie podopiecznego w pozycji półwysokiej lub wysokiej. Jeśli to niemożliwe, choćby przy zaburzeniach świadomości, ułatwieniem jest pozycja boczna.

Niezależnie od tego, w jakim stanie jest osoba, którą pielęgnujemy, na ile to możliwe, dbamy o zachowanie intymności podczas wykonywania wszystkich czynności. Nie ma żadnego powodu, by odsłaniać części ciała, których aktualnie nie myjemy czy zapraszać do pomieszczenia osobę, która nie pomaga bezpośrednio przy zabiegach. Czasem opór podopiecznego, z którym jest utrudniony kontakt, bierze się z poczucia wstydu, braku komfortu.

Jak pielęgnować skórę seniora?Jak pielęgnować skórę seniora? Materiał promocyjny

4. Wykorzystuj pomocne akcesoria

Kiedy to tylko możliwe, ułatwiaj sobie życie. Jeśli podczas zabiegów pielęgnacyjnych potrzebne rzeczy masz pod ręką, proces przebiega sprawniej. Gdy odpowiednio zabezpieczysz łóżko i otoczenie, będzie ci się przyjemniej pracowało. To wszystko ma znaczenie.

Warto porozmawiać z kimś, kto ma spore doświadczenie w opiece nad osobą starszą, co naprawdę się przydaje i dopasować to do własnych potrzeb i możliwości. Łóżko z podnośnikiem można wypożyczyć. Gumowe podkładki to niewielki wydatek, a zapobiegają odleżynom w konkretnych miejscach. Jednorazowe akcesoria skracają czas zabiegów i sprzątania.

Do osuszania ciała generalnie sprawdzają się miękkie ręczniki (przykładamy je do skóry, nie pocieramy jej). Z drugiej strony – idealne byłyby jednorazowe, a papier skórę drażni. Optymalnym rozwiązaniem wydają się chusteczki nawilżane, ale nie te, które wykorzystujemy przy pielęgnacji dzieci.

Dla wygody osób starszych i ich opiekunów, odpowiednie chusteczki pielęgnacyjne powinny być:

  • większe od klasycznych. Duży rozmiar pozwala na skrócenie czasu pielęgnacji i ogranicza liczbę zużywanych chusteczek,

  • elastyczne, wytrzymałe, a zarazem miękkie i delikatne. To cechy materiałów wykonanych z włókien teksturowanych, pomocnych nawet przy trudniejszych zabrudzeniach,

  • odpowiednie do oczyszczania i pielęgnacji ciała, ale także okolic intymnych,

  • zapewniające pełnię higieny, bez potrzeby używania wody i spłukiwania. To pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale także uchronić otoczenie przed zamoczeniem,

  • usuwające nieprzyjemne zapachy, także u osób nietrzymających moczu, a zarazem pozbawione sztucznych substancji zapachowych.

Przykładem takiego produktu na polskim rynku są chusteczki nawilżane WaterWipes™ BIO Adult Care. Produkt wykonano w 99,9 proc. z wody i wyciągu z pestek grejpfruta. Jest równie delikatny, co mocny i wytrzymały. Chusteczki są bezpieczne dermatologicznie i odpowiednie dla skóry wrażliwej oraz skłonnej do egzemy. Spełniają też normy eko: w 100 proc. biodegradowalne, wegańskie, wolne od sztucznych substancji zapachowych.

Chusteczki Water WipesChusteczki Water Wipes Materiał promocyjny

5. Kolejność ma znaczenie

Jak w praktyce nie pominąć żadnej części ciała, wybrać optymalną kolejność pielęgnacji osoby, której toaleta jest wykonywana w łóżku? Osoby, które zajmują się tym zawodowo, postępują zgodnie z następującym schematem:

1. toaleta jamy ustnej,

2. golenie (u mężczyzn),

3. mycie twarzy i okolic,

4. mycie szyi, dekoltu, klatki piersiowej i brzucha,

5. mycie kończyn górnych,

6. mycie pleców i pośladków,

7. mycie kończyn dolnych,

8. mycie krocza,

9. pielęgnacja paznokci dłoni i stóp,

10. pielęgnacja włosów i skóry głowy.

Można wykorzystać taką ściągę, by o niczym nie zapomnieć. Oczywiście, w razie potrzeby – modyfikować tak, by było wygodnie. Odpowiednio przygotowane zabiegi pielęgnacyjne nie muszą być upiornym doświadczeniem, a okazją do okazania troski i bliskości.