Zawał serca to potoczna nazwa, która odnosi się do ostrego zespołu wieńcowego. Choroba ta wywoływana jest przez znaczne lub całkowite ograniczenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, co prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Zawał serca jest zjawiskiem bardzo często występującym. Szacuje się, że rocznie w Polsce przechodzi go około 100 tysięcy osób. To, czy uda im się przeżyć zależy m.in. od tego jakie naczynie ulega zamknięciu (czy jest to mała czy duża tętnica) oraz od tego, jak szybko otrzymają fachową pomoc. Jak rozpoznać pierwsze objawy zawału? Człowiek przechodzący zawał mięśnia sercowego najczęściej uskarża się na:
Widoczne pierwsze objawy zawału serca to:
Zobacz też: Czynność serca. Czynność serca a tętno. Zaburzenia rytmu serca
W przypadku podejrzenia zawału pierwsze kroki powinny być skierowane w celu wezwania pomocy. Pamiętajmy, że na terenie całego kraju obowiązuje numer alarmowy 112. Im szybciej chory trafi pod fachową opiekę ratowników i lekarzy, tym większa szansa, że zawał nie wywoła u niego nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych, z utratą życia włącznie. Do czasu przybycia karetki chorego należy:
W momencie, gdy chory jest przytomny, należy pozostać z nim aż do przyjazdu karetki, starając się go jednocześnie uspokoić. W razie gdyby ustał oddech, natychmiast należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową, którą kontynuuje się do momentu, gdy chory ponownie zacznie oddychać lub do przybycia służb ratunkowych.
Śmiertelny w skutkach zawał serca dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Kobiety też częściej przechodzą ostry zespół wieńcowy z nietypowymi objawami, takimi jak:
Wiele osób często nie wie nawet, że przebyło w swoim życiu zawał serca. Zdarza się bowiem, że zwężeniu ulega niewielka tętnica, a przepływ krwi nie zostaje całkowicie wstrzymany. W takich wypadkach może wystąpić ból w klatce, ale najczęściej jest on lekceważony, gdyż nie jest mocno uciążliwy. Istnieją również przypadki bezbolesnego przebycia choroby. Wtedy zazwyczaj pacjent dowiaduje się o niej podczas rutynowego badania EKG, w którym widoczne będą ślady po takim epizodzie.
Zawał serca jest bardzo poważnym schorzeniem i może się powtórzyć u osób, które już raz go przeszły. O czym musimy pamiętać, aby temu zapobiec? Czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia ostrego zespołu wieńcowego są:
Dlatego osoby, które chcą uchronić swoje serce przed chorobą niedokrwienną powinny prowadzić tzw. zdrowy tryb życia. Co to oznacza? Otóż przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie właściwej diety, pozbawionej nadmiaru tłuszczu oraz aktywności fizycznej. Jest to konieczne, aby zapobiec otyłości i cukrzycy, które są istotnymi czynnikami ryzyka, jeśli chodzi o występowanie choroby niedokrwiennej serca.
Również chorzy którzy mają za sobą zawał muszą zmienić tryb życia i podjąć właściwe leczenie. Coraz więcej mówi się obecnie o wysokiej śmiertelności osób, które przetrwały zawał, ale zlekceważyły zalecenia lekarzy i w wyniku własnych zaniechań doprowadziły do pogłębienia choroby wieńcowej, która może skończyć się śmiercią pacjenta. W takim wypadku konieczne jest ścisłe przestrzeganie diety, rezygnacja z fast foodów i dań wysokokalorycznych. Nie bez znaczenia pozostaje też wprowadzenie większej dawki ruchu do codziennych zajęć. Nie musi być to od razu sport wyczynowy - na początek wystarczą regularne spacery, od czasu do czasu wyjście na basen. Jest to niezwykle ważne dla zachowania właściwej kondycji organizmu.
Zobacz też: Papryczka chili chroni przed atakiem serca i udarem - dowodzą najnowsze badania