Ból w klatce piersiowej przy wdechu może oznaczać problemy z układem oddechowym. Czy może zatem świadczyć o zakażeniu wirusem Sars-CoV-2? Według dotychczasowej wiedzy zakażenie koronawirusem nie powinno dawać objawów bólowych w klatce piersiowej. U zdecydowanej większości osób przebiega ono bezobjawowo. Z kolei w przypadku osób, które w sposób objawowy przechodzą zakażenie, najczęstsze symptomy to wysoka temperatura, suchy kaszel, osłabienie, ból mięśni, biegunka, utrata smaku i węchu, wysypka skórna. Dopiero w przypadku bardzo ciężkiego przebiegu zakażenia może pojawić się ból w klatce piersiowej. Takie przypadki wymagają najczęściej pobytu w szpitalu i wspomagania funkcji oddechowych. Dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem należy niezwłocznie wykonać test na jego obecność i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ból w klatce piersiowej przy wydechu przyczyn może mieć wiele. Dlatego istotne jest obserwowanie dodatkowych objawów, które mu towarzyszą. Jeśli jest to kaszel i wysoka temperatura, wówczas może to wskazywać na rozwijające się zapalenie płuc lub podrażnienie opłucnej. Z kolei jeśli ból w klatce przy wydechu pojawia się w sytuacji, kiedy towarzyszy nam duży stres wówczas może on świadczyć o nerwicy, która wymaga podjęcia natychmiastowej terapii. Warto także pamiętać, że jeśli ból zlokalizowany jest w przedniej części klatki piersiowej i nasila się przy aktywności lub wysiłku może to oznaczać, że występuje u nas zespół Tietza, czyli zapalenie stawów mostkowo-żebrowych.
Co oznacza ból w klatce piersiowej przy wydechu, któremu towarzyszą inne objawy jak osłabienie, kołatanie serca, potliwość, bladość skóry? Takie objawy mogą zwiastować zawał serca, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Nie zwlekając należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (numer alarmowy 112) i do czasu jego przyjazdu zapewnić pacjentowi maksymalny komfort. Najlepiej, aby chory położył się wygodnie z nogami lekko uniesionymi ku górze. Warto zadbać o dostęp świeżego powietrza poprzez otwarcie okna i poluzowanie zbyt ciasnych ubrań. W przypadku gdy chory jest przytomny staramy się go cały czas uspokajać natomiast w sytuacji gdy następuje zatrzymanie oddechu lub krążenia, wówczas natychmiast przystępujemy do udzielania pierwszej pomocy i rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową.
To jak złagodzić ból w klatce piersiowej przy wydechu zależy bezpośrednio od przyczyny jego powstawania. Jeśli jest to spowodowane ostrym przebiegiem choroby, wówczas jedynie szybka i sprawna interwencja lekarska jest w stanie zapobiec pogłębieniu się symptomów. W przypadku gdy ból ma charakter przewlekły również konieczna jest wizyta u lekarza i poprawna diagnoza, gdyż usunięcie przyczyn powstawania bólu jest najlepszym sposobem na pozbycie się go. Jeśli męczy nas ból w klatce piersiowej przy wydechu to doraźną pomocą może okazać się unikanie wysiłku, który może go wzmagać.
Jako że ból w klatce piersiowej przy wydechu może mieć wiele przyczyn, nie ma jasnej recepty na to jaki lekarz najlepiej poradzi sobie ze zdiagnozowaniem przyczyn jego powstawania. Pierwszym wyborem powinien być zawsze lekarz pierwszego kontaktu, zwany też potocznie lekarzem rodzinnym. Jeśli schorzenie nie wchodzi w zakres jego kompetencji, wówczas skieruje nas on do specjalisty, który będzie kontynuował poszukiwanie przyczyn bólu i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie.
Wykonanie badań przy bólu w klatce piersiowej przy wydechu nie jest takie oczywiste ze względu na fakt, że może mieć on różne pochodzenia. Konieczne mogą się okazać badania krwi (przede wszystkim morfologia), które wykluczą lub potwierdzą infekcję. Kolejnym typem badań są badania obrazowe, które dają wgląd w to jak pracują i w jakiej kondycji znajdują się narządy wewnętrzne. Lekarz może więc zlecić rentgen (RTG) klatki piersiowej, ale także tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Jak widać badania te muszą zostać zlecone przez lekarza, dlatego nie warto na własną rękę ich wykonywać - w wielu wypadkach jest to nawet niemożliwe, chyba że zdecydujemy się na wykonanie ich prywatnie za odpowiednią opłatą.
Zobacz też: BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ nie musi oznaczać zawału, ale nie tylko on okazuje się groźny dla życia