Nerwica serca - czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest nerwica serca? Dlaczego naszemu zdrowiu może zagrozić to zaburzenie? Okazuje się, że nerwica może zaszkodzić nie tylko naszej psychice, ale i ciału. Oto przykład, który warto poznać.

Nerwica serca - czym właściwie jest?

Czym jest nerwica serca i dlaczego wprowadza dyskomfort w nasze życie? Mówimy tu o dolegliwości ściśle związanej z silnym stresem, której efektem są zaburzenia pracy serca. Silne przeżycia powodują problemy w funkcjonowaniu mięśnia sercowego, jednak nie prowadzą do zmiany jego budowy lub uszkodzenia naczyń. Najczęściej ta przypadłość wkrada się w życie młodych osób, które prowadzą niewłaściwy tryb życia. 

Nerwica serca - objawy

Czym przejawia się nerwica serca? Objawy tej przypadłości często bardzo przypominają te, które towarzyszą zawałowi serca. Stąd też pojawienie się tego problemu sprawia, że dotknięta nim osoba często odczuwa dodatkowy lęk, który niekiedy urasta do rozmiarów prawdziwej paniki. Co do zasady objawy psychiczne to w tym przypadku najczęściej obawa przed śmiercią i długotrwałe poczucie irracjonalnego lęku. 

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Nerwica serca - objawy somatyczne

W jaki sposób naszemu ciału przeszkadza nerwica serca? Objawy somatyczne są w tym przypadku szczególnie silne. Przede wszystkim mówi się w tym przypadku o przyspieszeniu akcji serca i uczuciu jego kołatania. To one odpowiadają za wzbudzenie szczególnie silnego lęku. Osoby dotknięte tą przypadłością czują się tak, jakby serce miało za chwilę wyskoczyć im z piersi. W tym czasie często pojawia się ucisk w klatce piersiowej, któremu towarzyszy wypłycenie oddechu. Czego jeszcze możemy się spodziewać jeśli chodzi o nerwicę serca? Wśród często wymienianych objawów pojawiają się kaszel, pocenie, drżenie nóg czy podwyższone ciśnienie. Często osoby z epizodem nerwicy serca mają uczucie ogólnego osłabienia. 

Nerwica serca - przyczyny wystąpienia choroby

Dlaczego w naszym życiu pojawia się nerwica serca? Przyczyny tego niepożądanego zjawiska należy upatrywać w dużej wrażliwości mięśnia sercowego na stres i uczucie lęku. Nadmiar niekorzystnych emocji powoduje przeciążenie systemu nerwowego. Kłopoty z sercem są tego konsekwencją. Jednocześnie warto dodać, że regularnie poddawane działaniu hormonów związanych ze stresem, serce staje się nadwrażliwe na te bodźce. Wówczas nawet niewielka dawka stresu wzbudza niechciane objawy nerwicy serca. 

Zobacz też: Rozdrażnienie: jakie choroby sygnalizuje, leczenie

Jak leczyć nerwicę serca? Zmiana stylu życia

Zastanawiając się nad tym, jak leczyć nerwicę serca, warto na początku zwrócić uwagę na potrzebę zmiany stylu życia na zdrowszy. Chodzi o to, żeby nasz układ nerwowy nie był tak obciążony z powodu stresu, wysiłku i wysokich wymagań względem samego siebie. Ruch na świeżym powietrzu i urozmaicona dieta to podstawy lepszego stylu życia, ale przede wszystkim trzeba starać się o unikanie stresu. Można zminimalizować szanse na jego częste pojawianie się w naszym życiu dzięki pracy nad sobą, niekiedy w ramach psychoterapii. 

Pamiętajmy też o tym, że nie możemy sami diagnozować sobie tej przypadłości. Konieczna jest opinia psychiatry. Zwykle jest ona jednak poprzedzona badaniami laboratoryjnymi i EKG tak, by wykluczyć groźne jednostki chorobowe, które zagrażają naszemu sercu.  

Leki na nerwicę serca. Jak działają?

Dlaczego niekiedy podaje się leki na nerwicę serca? Przede wszystkim robi się to wraz z praktykowaniem psychoterapii. Farmaceutyki nie mają na celu wyleczenia pacjenta, ale pozwalają łagodzić szczególnie niebezpieczne lub silne objawy nerwicy serca. Dzięki nim osobie chorej łatwiej jest powrócić do normalnego funkcjonowania.   

Nerwica serca - silne objawy

Co zrobić, gdy dopadnie nas nerwica serca? Silne objawy można próbować osłabiać regularnymi ćwiczeniami. Przydatne bywają zwłaszcza ćwiczenia oddechowe i rozciągające. 

Zobacz też: Medytacja - jak ćwiczyć umysł? Zobacz, od czego zacząć i co powinnaś wiedzieć, nim się zdecydujesz

Więcej o: