Choroby sercowo-naczyniowe, czyli prawdziwa plaga XXI wieku

Choroby sercowo-naczyniowe to jedne z najczęściej występujących schorzeń u osób w sile wieku. Do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia można zaliczyć: żylaki, nadciśnienie czy tętniaki.

Układ krążenia - podstawowe informacje

Układ krążenia jest to skomplikowana sieć żył i tętnic, w której transportowana jest krew. Jest to możliwe dzięki nieustannej pracy serca, które pompuje płyn i pozwala mu docierać do wszystkich naczyń krwionośnych. Układ krążenia współtworzą razem układ krwionośny i limfatyczny. 

Najistotniejszą częścią układu krążenia jest serce, odpowiedzialne za bezustanne wtłaczanie krwi do krwiobiegu. Pompa ta wypycha krew, która wypływa tętnicami, natomiast wraca do serca żyłami. 

Zobacz też: Zawał serca: pierwsza pomoc w przypadku zawału

Problemy z układem krążenia - nadciśnienie tętnicze

Problemy z układem krążenia to coraz częstsza przypadłość. Nadciśnienie tętnicze, bo o nim właśnie mowa, dotyka osób w różnym wieku, wykonujących zróżnicowane zawody. Właściwa wartość ciśnienia krwi powinna wynosić 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu mówimy, gdy regularnie przekroczona zostaje wartość - 140/90 mm Hg.

To, jaką mamy w danym momencie wysokość ciśnienia zależy m.in. od:

  • stanu emocjonalnego - silne wzburzenie, emocje, strach, stres - wszystko to może spowodować podniesienie się ciśnienia krwi
  • wysiłku fizycznego - wartość ciśnienia jest zdecydowanie wyższa tuż po wysiłku 
  • diety - spożycie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu lub kofeiny może podnosić ciśnienie.

O tym, że cierpimy na nadciśnienie najczęściej dowiadujemy się podczas rutynowej wizyty u lekarza. Zwykle bowiem stan taki nie jest uciążliwy i wiele osób funkcjonuje normalnie nie mając świadomości, że cierpią z powodu problemów z układem krążenia. Niemniej jednak wysokie ciśnienie jest niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do udaru mózgu, dlatego konieczne jest wdrożenie leczenia, które pozwoli utrzymać jego właściwy poziom. 

Choroby układu krążenia - najczęściej występujące schorzenia

Do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia z całą pewnością można zaliczyć:

  • żylaki - to schorzenie dotyka bardzo duży odsetek kobiet i mężczyzn; polega ono na nadmiernym rozszerzaniu się żył, co może prowadzić do ich pękania i powstawania owrzodzeń; takie zmiany najczęściej pojawiają się na nogach, ale także w odbycie; diagnozuje się je dzięki zastosowaniu badania USG żył; żylaki w zależności od stopnia nasilenia leczy się zachowawczo np. poprzez stosowanie opasek bądź rajstop uciskowych, w poważniejszych stanach wdrażane są leki, które mają na celu uszczelnienie żył; zdarza się także, że konieczne jest operacyjne usunięcie żylaków
  • tętniaki - są szczególnie niebezpieczne, gdyż zwężają światło tętnic, a ich pęknięcie może doprowadzić do udaru i poważnych konsekwencji zdrowotnych; mogą występować we wszystkich tętnicach, ale także w sercu
  • miażdżyca - to przewlekła dolegliwość, która może być wynikiem złej diety i niskiej aktywności fizycznej; polega na powstawaniu w tętnicach złogów, które zawężają ich światło, a przez to ograniczają przepływ krwi; jej następstwem może być udar, zwłaszcza gdy towarzyszy jej podwyższone ciśnienie; może też skutkować powstawaniem tętniaków. 
Zobacz wideo Anatomia człowieka - serce

Jakie choroby układu krążenia często występują we współczesnej populacji ludzkiej?

Oprócz wymienionych wyżej, istnieje także szereg innych chorób układu krążenia, które występują stosunkowo często. Należą do nich:

Choroby układu krążenia a koronawirus

Choroby układu krążenia są czynnikiem ryzyka w przypadku zakażenia koronawirusem. Dzieje się tak dlatego, że chorują na nie przeważnie osoby starsze, które ze względu na przebyte choroby nie mają wysokiego poziomu odporności. Nie oznacza to jednak, że cierpiący na jedno ze schorzeń sercowych są skazani na niepowodzenie w przypadku zakażenia nowym wirusem SARS-CoV-2. Warto jednak, aby osoby, które leczą się ze względu na przewlekłe dolegliwości układu krążenia w szczególny sposób zadbały o swoją higienę i maksymalnie ograniczyły ryzyko zakażenia się. Potwierdzono bowiem, że choroba COVID-19 może atakować komórki mięśnia sercowego, co do spółki z ciężkim zapaleniem płuc, jest stanem bardzo niebezpiecznym dla każdego pacjenta. 

Zobacz też: Szmery w sercu - przyczyny, objawy i leczenie. Co oznaczają szmery w sercu u dziecka?

Więcej o: