Układ krążenia jest to skomplikowana sieć żył i tętnic, w której transportowana jest krew. Jest to możliwe dzięki nieustannej pracy serca, które pompuje płyn i pozwala mu docierać do wszystkich naczyń krwionośnych. Układ krążenia współtworzą razem układ krwionośny i limfatyczny.
Najistotniejszą częścią układu krążenia jest serce, odpowiedzialne za bezustanne wtłaczanie krwi do krwiobiegu. Pompa ta wypycha krew, która wypływa tętnicami, natomiast wraca do serca żyłami.
Zobacz też: Zawał serca: pierwsza pomoc w przypadku zawału
Problemy z układem krążenia to coraz częstsza przypadłość. Nadciśnienie tętnicze, bo o nim właśnie mowa, dotyka osób w różnym wieku, wykonujących zróżnicowane zawody. Właściwa wartość ciśnienia krwi powinna wynosić 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu mówimy, gdy regularnie przekroczona zostaje wartość - 140/90 mm Hg.
To, jaką mamy w danym momencie wysokość ciśnienia zależy m.in. od:
O tym, że cierpimy na nadciśnienie najczęściej dowiadujemy się podczas rutynowej wizyty u lekarza. Zwykle bowiem stan taki nie jest uciążliwy i wiele osób funkcjonuje normalnie nie mając świadomości, że cierpią z powodu problemów z układem krążenia. Niemniej jednak wysokie ciśnienie jest niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do udaru mózgu, dlatego konieczne jest wdrożenie leczenia, które pozwoli utrzymać jego właściwy poziom.
Do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia z całą pewnością można zaliczyć:
Oprócz wymienionych wyżej, istnieje także szereg innych chorób układu krążenia, które występują stosunkowo często. Należą do nich:
Choroby układu krążenia są czynnikiem ryzyka w przypadku zakażenia koronawirusem. Dzieje się tak dlatego, że chorują na nie przeważnie osoby starsze, które ze względu na przebyte choroby nie mają wysokiego poziomu odporności. Nie oznacza to jednak, że cierpiący na jedno ze schorzeń sercowych są skazani na niepowodzenie w przypadku zakażenia nowym wirusem SARS-CoV-2. Warto jednak, aby osoby, które leczą się ze względu na przewlekłe dolegliwości układu krążenia w szczególny sposób zadbały o swoją higienę i maksymalnie ograniczyły ryzyko zakażenia się. Potwierdzono bowiem, że choroba COVID-19 może atakować komórki mięśnia sercowego, co do spółki z ciężkim zapaleniem płuc, jest stanem bardzo niebezpiecznym dla każdego pacjenta.
Zobacz też: Szmery w sercu - przyczyny, objawy i leczenie. Co oznaczają szmery w sercu u dziecka?