Czym właściwie jest nerwica lękowa? Mówimy w tym przypadku o jednym z najczęstszych typów nerwicy. Problem polega jednak na trudności w diagnozowaniu jej przypadków. Cechą charakterystyczną jest w tym przypadku współoddziaływanie trwałych i powracających stanów lękowych z reakcjami somatycznymi, które wzajemnie się napędzają. Dochodzi do tego, że z czasem chory odczuwa lęk w bardzo licznych sytuacjach różnego rodzaju. Sprawia to, że jakość życia chorej osoby znacznie się obniża - niekiedy wręcz niemożliwe jest zwykłe funkcjonowanie choćby w tak prozaicznych kwestiach, jak wychodzenie z domu.
Co sprawia, że pojawia się nerwica lękowa? Przyczyny choroby są w ogólnym zarysie trudne do scharakteryzowania. Trudność polega na tym, że w każdym przypadku bywają nieco inne. Co do zasady wyróżnia się jednak dwie grupy przyczyn: biologiczne i psychiczne.
Wśród przyczyn natury biologicznej najczęściej wymienia się zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników - noradrenaliny i serotoniny. Czyni to daną osobę bardziej podatną na wystąpienie stanów lękowych. Niekiedy wskazuje się też na predyspozycje genetyczne. Znacznie szerzej opisuje się zakres oddziaływania przyczyn psychicznych, zwłaszcza długotrwałego i silnego stresu. Zwraca się uwagę na trudności w dzieciństwie (przemoc, molestowanie seksualne, zbyt wysokie wymagania, brak akceptacji) lub ciężkie życiowe sytuacje (wystąpienie ciężkiej choroby, utrata pracy, trudności rodzinne, inne).
Jak wygląda nerwica lękowa? Objawy choroby warto scharakteryzować rozpoczynając od psychologicznych i poznawczych. Sposób postrzegania świata przez osobę chorą bardzo się zmienia. Powracają wciąż uczucia niepokoju, strachu i przeczucie zbliżającej się w życiu katastrofy, jakiegoś rodzaju pozostawania na krawędzi. Osoba cierpiąca na nerwicę lękową operuje na skraju paniki, jest poddenerwowana, zirytowana, niekiedy może zachowywać się agresywnie. Z tymi objawami choroby współistnieją smutek i niepewność.
Czym jeszcze odznacza się nerwica lękowa? Objawy somatyczne są równie częste, jak te dotyczące sfery psychicznej. Pojawienie się problemów z własnym ciałem sprawia, że chorzy jeszcze bardziej utwierdzają się w przekonaniu, że ich stan jest niezwykle poważny. Objawy te mogą być bardziej lub mniej typowe. Wśród pierwszych wyliczyć można zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, pocenie się, bóle mięśniowe, suchość w gardle. Niekiedy pojawiają się także problemy ze wzrokiem, słuchem, niedowładami, życiem seksualnym lub napadami padaczkowymi. W skrajnych przypadkach może też chodzić np. o ciążę urojoną.
Zobacz też: Rozdrażnienie: jakie choroby sygnalizuje, leczenie
Jak leczyć nerwicę lękową? Terapia w tym przypadku musi być dobrana przez lekarza w taki sposób, żeby obejmowała zarówno reakcję na przyczyny natury psychicznej, jak i biologicznej. Z tego powodu zaleca się często połączenie psychoterapii i leczenia farmakologicznego.
Najważniejsza jest praca z pacjentem wykonywana przez terapeutę. Może mieć charakter poznawczy lub poznawczo - dynamiczny i prowadzić do poznania i uświadomienia głębokich przyczyn powodujących nerwicę lękową u danej osoby.
Dlaczego podaje się pacjentom leki na nerwicę lękową? Ich zadaniem jest pomoc w sytuacji, gdy nie jest możliwe normalne funkcjonowanie pacjenta. Środki o działaniu antydepresyjnym podaje się wówczas, gdy pojawiają się silne spadki nastroju. Chodzi o to, by w trakcie odbywania terapii wesprzeć dodatkowo organizm.
Co zrobić, gdy w bardzo mocny sposób dotyka nas nerwica lękowa? Silne objawy mogą bardzo ograniczać funkcjonowanie chorego. W terapii chodzi o to, żeby odkryć nowe sposoby radzenia sobie z nimi. Chodzi między innymi o nauczenie się zmniejszania poziomu lęku. Warto jednak podkreślić, że osoba podejrzewająca u siebie nerwicę powinna możliwie szybko udać się do lekarza - choćby rodzinnego. Ten zaś pokieruje ją na dalsze badania do specjalisty.
Zobacz też: Atak paniki. Jak sobie radzić, pytamy psychiatrę i lekarza rodzinnego