Asertywność - co to takiego? Zdobądź tę umiejętność i popraw jakość życia

Asertywność to przydatna umiejętność, która pozwala nam zawalczyć o własną niezależność. Przekonaj się, co leży u jej podstaw i sprawdź, co trzeba robić, by ją zdobyć.

Asertywny, czyli jaki?

Asertywny – co oznacza to określenie? Osoba asertywna to taka, która umie porozumiewać się z innymi ludźmi przy zachowaniu własnego zdania, jednocześnie nie narzucając nikomu swoich przekonań czy woli. Ktoś taki wychodzi z założenia, że każdy, niezależnie od tego, kim jest i co robi w życiu, ma prawo do własnego zdania, wyrażania tego, co czuje i bycia sobą. Chociaż taka postawa wydaje się oczywista, wcale nie jest taka prosta do wypracowania.

Asertywność – co to jest?

Wiele osób, zwłaszcza tych niepewnych siebie, chciałoby zdobyć się na asertywność? Co to jest? Tak określa się umiejętność wyrażania własnych opinii, dzielenia się swoimi uczuciami i prezentowania wybranej postawy w sposób zupełnie otwarty, ale nienaruszający wolności innych osób. Wiąże się z tym również postępowanie w sposób niewyrażający agresji, w taki sposób, by okazać szacunek zarówno sobie, jak i innym. Asertywność oznacza także gotowość na przyjmowanie słów krytyki oraz zdolność jej wyrażania, a co więcej zdolność odmawiania w sytuacji, jeśli z czymś się nie zgadzamy lub to coś godzi w nasze przekonania.

Asertywność: przykłady asertywnych zachowań

Asertywność i przykłady asertywnych zachowań - jak wyglądają takie zachowania? Możesz je dostrzec chociażby w takich sytuacjach:

  • Córka prosi matkę, by ta zajęła się jej dzieckiem. Robi to na ostatnią chwilę, a matce krzyżuje to plany, ponieważ miała już zaplanowane wyjście w tym czasie. Aby zachować się asertywnie, powinna kategorycznie odmówić, używając jednak komunikatów dotyczących jej, a nie córki, na przykład: "Nie, nie mogę się dzisiaj zajmować wnukiem, bo mam już plany", a nie "Jak zawsze stawiasz mnie pod ścianą i w ogóle się ze mną nie liczysz. Nic z tego".
  • Znajomy chce pożyczyć pieniądze od zaufanej osoby. Ta jednak ma obecnie kryzys i nie posiada wolnych środków. Zachowanie asertywne zakłada, że odmówi kategorycznie, nawet jeśli obawia się reakcji znajomego, na przykład: "Nie, nie pożyczę ci pieniędzy. Sam jestem pod kreską".

Asertywność – jak ćwiczyć taką postawę?

Jak ćwiczyć asertywność? Istnieje sporo sposobów. Twoim celem jest asertywność? Ćwiczenia na pewno pomogą Ci w jej osiągnięciu.

Jak się nauczyć asertywności? Możesz spróbować w miejscu publicznym, na przykład w sklepie lub komunikacji miejskiej. Jeśli nie pasuje/przeszkadza Ci zachowanie jakiejś osoby, która łamie nim ogólnie przyjęte normy, nie wahaj się o tym powiedzieć. Jeśli zareaguje agresywnie, na przykład Cię obrażając, to o niej będzie źle świadczyć, nie o Tobie – pamiętaj.

A może często słyszysz niewygodne pytania, na które wolałabyś nie udzielać odpowiedzi? Więc zrób to! Powiedz, że jest to dla Ciebie sprawa osobista lub przyznaj przed pytającym, że nie masz ochoty rozmawiać z nim na ten temat. To Twoje prawo i nikt nie może Ci go odebrać.

Również w innych sytuacjach możesz ćwiczyć asertywność? Jak mówić "nie"? Spokojnie, ale stanowczo. Jeśli ktoś tak przyzwyczaił się do Twojej pomocy, że nie robi czegoś nie dlatego, że naprawdę nie potrafi, ale dlatego, że tak mu wygodniej, po prostu mu odmów. Powiedz, że masz do zrobienia coś innego lub, jeśli problem jest poważniejszy, powiedz, co myślisz naprawdę – czyli że nie podoba Ci się ten układ i że nie będziesz w nim dłużej uczestniczyć.

Dlaczego asertywność jest ważna?

Dlaczego asertywność jest ważna? Ponieważ za jej pomocą Twoje życie staje się lepsze i spokojniejsze. Poza tym, postępujesz w zgodzie z samą sobą, a to bardzo istotne, jeśli zależy Ci na własnym szczęściu. Nie musisz niczego udawać, a znajomi zaczynają się z Tobą liczyć, wiedząc, że ustaliłeś pewne nieprzekraczalne granice. To właśnie dzięki asertywności życie mocno zyskuje na jakości.

Zobacz też: Sapioseksualizm: preferencja seksualna, która staje się coraz bardziej popularna

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut
Więcej o: