Zespół Tietza, czyli stan zapalny

Ból w klatce piersiowej nie zawsze oznacza kłopoty z sercem. Zdarza się, że silny uraz lub zbyt intensywny wysiłek fizyczny wywołują podobne dolegliwości. Czasem odpowiada za niego tzw. zespół Tietza, czyli rodzaj stanu zapalnego rozwijającego się niezależnie od wieku oraz płci pacjenta.

Zespół Tietzego charakteryzuje się zapaleniem jednego lub kilku stawów mostkowo-żebrowych, najczęściej drugiego i trzeciego. Mimo że pochodzenie stanu zapalnego nie jest do końca znane zakłada się, że może być konsekwencją silnego uderzenia w klatkę piersiową, dużego wysiłku fizycznego, lub pozostałością po infekcji dróg oddechowych.

Zespół Tietzego - objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest silny, promieniujący do ramienia lub barku ból w klatce piersiowej. Dodatkowo w miejscu bólu pojawia się obrzęk. Pojawiający się przy zapaleniu stawów nieprzyjemny ucisk w okolicach mostka bardzo często mylony jest ze sterektomią (bólem związanym z chorobą układu krążenia) lub zawałem mięśnia sercowego. Czasem ból jest na tyle silny, że pacjenci skarżą się na drętwienie oraz mrowienie w kończynie górnej. Dolegliwości nasilają się przy kichaniu, kaszlu lub próbie skręcenia tułowia.

Pierwszym etapem rozpoznania jest wywiad z pacjentem oraz analiza objawów klinicznych. W celu wykluczenia innych zmian oraz innych chorób wykonuje się prześwietlenie klatki piersiowej i badanie EKG.

Leczenie zespołu Tietzego

Podstawą leczenia jest łagodzenie objawów choroby. Dlatego pacjentom zaleca się przede wszystkim odpoczynek, unikanie czynności wymagających duże wysiłku fizycznego. W łagodzeniu bólu obok leków przeciwbólowych (także maści) stosuje się rozgrzewające lub chłodzące masaże. Dodatkowo podaje się środki przeciwzapalne, a czasem, bezpośrednio do bolącego miejsca, leki sterydowe.

Jedną z metod walki z chorobą jest terapia laserowa. Generowane przez urządzenie promień stymuluje komórki, które „naprawiają” i wzmacniają uszkodzone tkanki. Zabieg jest bezbolesny, nie uszkadza naskórka, trwa nie dłużej niż 30 minut a przede wszystkim jest skuteczny.

Więcej o: